Розпорядження: право на видання та особливості оформлення

3847
Чим відрізняється розпорядження від постанови та рішення? Які бувають види розпоряджень? Чи є правомірним застосування вказівок як розпорядчих документів? Відповідь на ці та інші питання надає Світлана СЕЛЬЧЕНКОВА, директор департаменту діловодства, формування, зберігання та обліку документів Національного архівного фонду Державної архівної служби України

Право на видання наказів, постанов, рішень, розпоряджень закріплюють у статуті підприємства, установи, організації (далі — організація) або в положенні про організацію, з огляду на її правовий статус та усталений порядок прийняття управлінських рішень — на підставі єдиноначальності або колегіальності (п. 4 гл.1 розд. II Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5; далі —  Правила № 1000/5).

ПРИКЛАД: якщо в статуті (положенні) визначено, що організація видає накази, то видавати розпорядження вона вже не має права.

Постанови

Постанова — це правовий акт, що приймається вищими та деякими центральними органами державної влади, а також організаціями, які діють на засадах колегіальності, з метою вирішення найважливіших завдань, установлення норм і правил.

Керівні колегіальні органи громадських організацій також приймають постанови (з найважливіших питань діяльності).

Рішення

Рішення — це правові акти, покликані регулювати найважливіші питання діяльності органів, що діють на засадах колегіальних принципів управління (органи місцевого самоврядування, наукові й методичні ради, колегії, ради директорів, загальні збори засновників (учасників), акціонерів тощо).

Загалом рішення складають та оформлюють у тому ж порядку, що й постанови.

Розпорядження

Розпорядження — це правовий акт, що видається керівниками різних рівнів. Розрізняють три види розпоряджень.

Перший вид — розпорядження, що видаються одноосібно керівниками органів державної влади відповідно до компетенції, визначеної законодавством. Такі розпорядження містять підзаконні офіційні рішення, прийняті з дотриманням установленої процедури, і мають юридичні наслідки. Розпорядження є обов’язковими для виконання всіма органами управління, суб’єктами господарювання незалежно від організаційно-правової форми, а також громадськими об’єднаннями, посадовими особами і громадянами, які проживають на даній території. Розпорядження, що зачіпають інтереси громадян, оприлюднюються в офіційних виданнях в установленому порядку і набувають чинності з моменту їх опублікування.

ПРИКЛАД: розпорядження обласної державної адміністрації, розпорядження районної державної адміністрації, розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг тощо.

Другий вид — розпорядження, які видає керівник колегіального органу для єдиноначального вирішення певних питань.

ПРИКЛАД: розпорядження міського голови, розпорядження сільського голови.

Розпорядження перших двох видів належать до категорії основних розпорядчих документів відповідних колегіальних органів, організацій або посадових осіб.

Третій вид — розпорядження, що видаються керівниками організацій з інформаційно-методичних, виробничих, господарських та адміністративних питань, а також із питань, пов’язаних із виконанням наказів, інструкцій, інших актів цієї організації або органу вищого рівня. Як правило, такі розпорядження мають обмежений строк дії і стосуються вузького кола посадових осіб.

Розпорядження третього виду відіграють в управлінській діяльності допоміжну роль.

В окремих випадках розпорядження у межах наданих повноважень можуть видавати й інші посадові чи службові особи організації (заступники директора, керівники підрозділів).

У цілому розпорядження складають та оформлюють у тому ж порядку, що й накази. Основна розбіжність — розпорядчу частину цих документів розпочинають зі слова ПРОПОНУЮ або ЗОБОВ’ЯЗУЮ, яке, як і в наказах, друкують окремим рядком, без відступу від лівого берега, великими літерами.

Розпорядження оформляють на бланку цього виду документа.

Застосування вказівок є неправомірним

Чинні нормативно-правові акти та національні стандарти не передбачають такого виду розпорядчих документів, як вказівка.

Типові види документів, застосовуваних в Україні, наведено в Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженому наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 № 578/5 (далі — Перелік № 578/5).

У Переліку № 578/5 «вказівка» використовується як синонім «інструкції» або «рекомендації». Наприклад: методичні вказівки та рекомендації; вказівки, інструкції про порядок розробки й погодження норм, нормативів; вказівки та завдання делегаціям тощо.

Таким чином, вказівки належать до довідково-інформаційних документів.

Приклад оформлення розпорядження

Директор ТОВ «Усе буде добре» Добродій К. М. видав розпорядження:

З метою впровадження Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях (далі — Правила), затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5,

ПРОПОНУЮ:

1. Начальнику канцелярії Любченко І. В.:

1.1. Унести зміни до інструкції з діловодства до 6 січня 2016 р.

1.2. Провести в січні 2016 р. семінар щодо нових норм діловодства та архівної справи для працівників, відповідальних за діловодство в структурних підрозділах.

2. Начальнику адміністративно-господарського відділу Вітренку П. В. забезпечити виготовлення примірників Правил для всіх структурних підрозділів (10 примірників) до 06.01.2016.

4. Контроль за виконанням розпорядження покласти на заступника директора — голову експертної комісії Дорошенка Ф. Д.Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

Витратіть на реєстрацію лише 57 секунд і отримайте доступ до:

форм та зразків для скачування
✓ актуальних статей від редакції журналу «Кадровик-01»
✓ докладних відповідей на складні робочі ситуації
✓ найсвіжіших новин для фахівців кадрової справи
довідників, вкрай необхідних для щоденної роботи та інших корисних матеріалівУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Ключ від всіх дверей!

Реєструйтеся та отримуйте доступ до:

✓ актуальних статей від редакції журналу «Кадровик-01»
✓ докладних відповідей на складні робочі ситуації
✓ найсвіжіших новин для фахівців кадрової справи
довідників, вкрай необхідних для щоденної роботи та інших корисних матеріалівУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль