Умови запровадження вахтового методу роботи

12 лютого 2016 363
Управління Державної служби України з питань праці у Кіровоградській області на прикладі автотранспортних організацій повідомило умови запровадження вахтового методу роботи працівників

Управління Державної служби України з питань праці у Кіровоградській області на прикладі автотранспортних організацій повідомило умови запровадження вахтового методу роботи працівників.

Основним документом, який нині регламентує порядок організації роботи за вахтовим методом, є спільна постанова Державного комітету СРСР із праці та соціальних питань, Секретаріату ВЦРПС і МОЗ СРСР «Про затвердження Основних положень про вахтовий метод організації робіт» від 31.12.1987 № 794/33-82 (далі — Постанова № 794/33-82). Можливість її застосування на території України врегульовано постановою Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» від 12.09.1991 № 1545-ХІІ.

Вахтовий метод роботи — це особлива форма організації робіт, заснована на використанні трудових ресурсів поза місцем їхнього постійного проживання, коли не може бути забезпечене щоденне повернення працівників до місця постійного проживання або якщо працівники витрачають понад три години на день для того, щоб дістатися на роботу і з роботи (Загальні положення додатка 1 до Постанови № 794/33-82).

Сфера застосування вахтового методу роботи

Додаток 2 до Постанови № 794/33-82 містить перелік галузей, підприємств, організацій та об’єктів (далі — організація), на яких може застосовуватися вахтовий метод організації робіт (далі — Перелік). Серед них:

 • організації нафтової промисловості;
 • організації газової промисловості;
 • організації лісової промисловості й лісового господарства;
 • організації геологорозвідки;
 • організації залізничного транспорту;
 • будівельно-монтажні трести і прирівняні до них організації, зокрема сучасні будівельно-монтажні компанії;
 • окремі об’єкти радіозв’язку цивільної авіації;
 • організації із розробки родовищ кольорових, дорогоцінних металів і алмазів;
 • організації трубопровідного транспорту;
 • організації торгівлі та громадського харчування, зв’язку, транспорту, закладів охорони здоров’я й інші, на які покладено обслуговування колективів, що працюють вахтовим методом;
 • організації, безпосередньо зайняті на будівництві і реконструкції автомобільних доріг;
 • організації з будівництва торфопідприємств і видобутку торфу.

Якщо організація певної галузі, у котрій запроваджуватиметься вахтовий метод роботи, не міститься в Переліку і щодо цієї галузі нема затверджених нормативно-правових актів України, можна застосувати аналогію закону відповідно до статті 8 Цивільного кодексу за умови, що це не суперечить вимогам трудового законодавства.

Підстави вахтового методу робіт

Якщо в організації визнається економічно доцільним застосовувати вахтовий метод роботи, видається наказ (додаток), яким визначаються основні умови організації робіт, порядок фінансування та затверджується положення про вахтовий метод організації роботи в організації. У положенні визначаються:

 • загальні положення;
 • організація роботи працівників;
 • режим праці та відпочинку, облік робочого часу;
 • оплата праці, днів тимчасової непрацездатності та компенсації;
 • соціально-побутове забезпечення;
 • організація медичної допомоги;
 • порядок надання гарантій та компенсацій, передбачених законодавством України;
 • у разі організації вахтових селищ визначається порядок їх організації.

Комплектування вахтових змінних працівників

Добирати працівників, які працюватимуть за вахтовим методом, можна лише за умов:

 • особистої згоди працівника;
 • відсутності у працівника медичних протипоказань до виконання робіт зазначеним методом.

При прийнятті працівника на роботу керівникові кадрового підрозділу необхідно знати, що до робіт, виконуваних вахтовим методом, згідно зі статтями 174, 176, 192 КЗпП, не можуть залучатися працівники, котрі не досягли 18 років, вагітні і жінки, які мають дітей віком до трьох років або дитину-інваліда.

Оформлення працівника проводиться відповідним наказом, а в графі 3 трудової книжки вказується, що робота виконується вахтовим методом.

Під час прийняття на роботу працівникові, відповідно до статті 29 КЗпП, під підпис роз’яснюють права і обов’язки, ознайомлюють з правилами внутрішнього трудового розпорядку, колективним договором та внутрішніми наказами щодо регламенту роботи працівників. Йому повідомляють про умови праці, наявність на робочому місці небезпечних чи шкідливих факторів, які ще не усунуто, і можливі наслідки їх впливу на здоров’я, про пільги та компенсації.

Якщо до виконання робіт вахтовим методом залучаються працівники організації, тобто змінюватимуться істотні умови їх праці, таких працівників слід письмово, під розпис, попередити про зміни не пізніше ніж за два місяці.

Оплата праці

Оплата праці при організації роботи за вахтовим методом провадиться:

 • робітникам-відрядникам — за обсяги виконаних робіт за затвердженими комплексними та іншими нормами та розцінками;
 • робітникам-погодинникам — за фактично відпрацьований час у годинах з розрахунку встановлених тарифних ставок та присвоєних розрядів;
 • працівникам, яким встановлено посадовий оклад, — за фактично відпрацьований час у годинах з розрахунку встановлених місячних окладів.

При організації робіт вахтовим методом слід пам’ятати, що тривалість вахти не може перевищувати одного місяця. У виняткових випадках на окремих об’єктах або при виконанні окремих робіт з дозволу керівництва організації або органу управління вищого підпорядкування та відповідної профспілки тривалість вахти може бути збільшено до двох місяців. У період міжвахтового відпочинку проживання вахтового (змінного) персоналу у вахтових селищах забороняється.

Облік робочого часу встановлюється відповідно до статті 61 КЗпП — підсумований за місяць, за квартал чи інший, більш тривалий період, але не більше ніж за рік. Обліковий період охоплює весь робочий час, час у дорозі від місця розташування організації або від пункту збору до місця роботи й назад і час відпочинку, що припадає на цей календарний проміжок часу. При цьому тривалість робочого часу за обліковий період не повинна перевищувати нормальної кількості робочих годин, встановлених законодавством.

Організація забезпечує ведення спеціального обліку робочого часу і часу відпочинку на кожного працівника по місяцях з підсумуванням суми за весь обліковий період на основі табеля обліку робочого часу. Його веде працівник, який керує відповідною ділянкою роботи, і зі своїм підписом щомісяця подає до бухгалтерії організації.

Робочий час і час відпочинку в межах облікового періоду регламентується графіком роботи на вахті, який затверджується адміністрацією організації за узгодженням з відповідним профспілковим комітетом, як правило, на рік. Цей графік доводиться до відома працівників не пізніше ніж за один місяць до введення його в дію. У графіках також передбачаються дні, необхідні для проїзду працівників на вахту і назад. Дні перебування в дорозі до місця роботи й назад у норму робочого часу не включаються і можуть припадати на дні міжвахтового відпочинку.

Тривалість щоденної роботи (зміни) не повинна перевищувати 12 год. Робота понад тривалість зміни, визначеної графіком, допускається у випадках, передбачених статтею 62 КЗпП, та в разі неприбуття чергової зміни вахтового персоналу протягом трьох днів. Така робота вважається надурочною й оплачується згідно зі статтею 106 КЗпП.

Тривалість щоденного (міжзмінного) відпочинку працівників з урахуванням обідніх перерв може бути зменшено до 12 год. Невикористаний час щоденного (міжзмінного) відпочинку, а також дні щотижневого відпочинку підсумовуються і надаються як додаткові вільні від роботи дні (дні міжвахтового відпочинку) протягом облікового періоду. Кількість днів щотижневого відпочинку в поточному місяці має бути не меншою за кількість повних тижнів цього місяця. Дні щотижневого відпочинку можуть припадати на будь-які дні тижня.

У разі звільнення працівника до закінчення облікового періоду дата звільнення за його згодою може вказуватися з урахуванням днів міжвахтового відпочинку, надання якого передбачено відповідно до вимог трудового законодавства. Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка

© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


 • Ми в соцмережах
×

Ми не можемо вас відпустити з порожніми руками!

Залишайте свій e-mail та першими дізнавайтеся про наші акційні пропозиції та безплатні вебінари!