Відпустки сумісникам та допомога на оздоровлення на роботі за сумісництвом

8 листопада 2016 2557
Мінсоцполітики роз’яснило, як надавати щорічні відпустки сумісникам, у яких за основною посадою інша тривалість відпустки, чи мають право сумісники на матеріальну допомогу на оздоровлення, та чи оплачується навчальна відпустка сумісникам

Мінсоцполітики листом від 12.09.2016 № 1294/13/84-16 нагадало, що працівникам державних підприємств, установ, організацій відпустка на роботі за сумісництвом надається одночасно з відпусткою за основним місцем роботи (п. 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 03.04.1993 № 245 та п. 6 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій, затвердженого наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінфіну від 28.06.93 № 43).

Якщо тривалість щорічної і додаткової відпустки на роботі за сумісництвом більше, ніж за основним робочим місцем на чотири дні, працівник може:

  • приступити до роботи за основним місцем роботи, а за сумісництвом — продовжувати перебувати у відпустці;
  • приступити до роботи за основним місцем роботи та за сумісництвом і скористатись правом на грошову компенсацію за 4 дні невикористаної відпустки (ст. 24 Закону України «Про відпустки» (далі — Закон про відпустки);
  • оформити на роботі за сумісництвом (не за сумісництвом, а за основним місцем роботи — прим. ред.) відпустку без збереження заробітної плати на 4 дні за згодою сторін (ст. 26 Закону про відпустки).

Середню заробітну плату для оплати щорічної та інших видів відпусток, яка надається працівникові як за основною посадою, так і за сумісництвом (або компенсації за невикористану відпустку) обчислюють окремо відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100).

Середню зарплату для оплати часу відпусток або для виплати компенсації за невикористані відпустки обчислюють виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплаті компенсації за невикористані відпустки (п. 2 Порядку № 100).

Працівникові, який пропрацював на підприємстві менше року, середня зарплата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується за неї компенсація.

Розрахунковий період для обчислення середньої заробітної плати за час відпустки залежить не від місяця видання наказу і кількості цих наказів, а від того, в якому саме календарному місяці згідно з наказом працівникові надається відпустка.

Медичним і фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів (установ) виплачується допомога на оздоровлення у розмірі посадового окладу під час надання основної щорічної відпустки (постанова КМУ «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 11.05.2011 № 524).

На думку Мінсоцполітики, допомога на оздоровлення виплачується згідно з наказом про надання працівникові щорічної відпустки за поточний рік відповідно до затвердженого графіка за основним місцем роботи (за місцем зберігання трудової книжки працівника) у розмірі посадового окладу, затвердженого у штатному розписі закладу, з урахуванням підвищень посадового окладу і без урахування інших доплат та надбавок.

Медпрацівникам-сумісникам закладів охорони здоров’я допомога на оздоровлення виплачується відповідно до пункту 4 постанови КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298 та пункту 5.11 наказу Мінпраці і МОЗ України «Про впорядкування Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення» від 05.10.2005 № 308/519, — за рішенням керівника у межах затвердженого фонду заробітної плати або за наявності економії фонду оплати праці.

Отже, головний лікар лікарні, який працює у цій же лікарні за сумісництвом, має право на допомогу на оздоровлення у розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки за основним місцем роботи і на матеріальну допомогу, у т. ч. на оздоровлення, у сумі не більше ніж один посадовий оклад пропорційно відпрацьованому за сумісництвом часу, за рішенням керівника у межах фонду оплати праці.

У листі від 07.10.2016 № 1382/13/84-16 Мінсоцполітики наголошує, що законодавством не передбачено повернення коштів виплаченої допомоги на оздоровлення у разі невикористання відпустки у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю та наступного звільнення, зокрема посадовими особами місцевого самоврядування.

Також Мінсоцполітики нагадало, що на час додаткових відпусток у зв’язку з навчанням середня заробітна плата зберігається тільки за основним місцем роботи (ст. 217 Кодексу законів про працю України). На період додаткової оплачуваної відпустки у зв’язку з навчанням, що надається за основним місцем роботи, сумісник має право оформити відпустку без збереження заробітної плати згідно з пунктом 14 статті 25 Закону про відпустки, — терміном до закінчення відпустки за основним місцем роботи.

Мінсоцполітики роз’яснило, що працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, має право перервати таку відпустку і оформити відпустку у зв’язку з навчанням, оскільки відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може бути використана повністю або частинами (ст. 18 Закону про відпустки). Після закінчення навчальної відпустки працівниця може знову оформити відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Ірина ЖИТКОВА,
головред MCFR: КадриПідписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка

© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

Витратіть на реєстрацію лише 57 секунд і отримайте доступ до:

форм та зразків для скачування
✓ актуальних статей від редакції журналу «Кадровик-01»
✓ докладних відповідей на складні робочі ситуації
✓ найсвіжіших новин для фахівців кадрової справи
довідників, вкрай необхідних для щоденної роботи та інших корисних матеріалівУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×

Ми не можемо вас відпустити з порожніми руками!

Залишайте свій e-mail та першими дізнавайтеся про наші акційні пропозиції та безплатні вебінари!