Як оформити суміщення професії (посади)

20 листопада 2015 1160
Управління Державної служби України з питань праці у Волинській області роз’яснило різницю між суміщенням і сумісництвом, порядок оплати суміщення, його оформлення та скасування

Управління Державної служби України з питань праці у Волинській області роз’яснило різницю між суміщенням і сумісництвом, порядок оплати суміщення, його оформлення та скасування. 

Що таке суміщення посад?

Визначення поняття суміщення професій (посад) міститься у статті 105 Кодексу законів про працю України — виконання на одному і тому ж підприємстві, в установі, організації (далі — організація) разом з основною роботою, яка обумовлена трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) або виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення від основної роботи.

Важливо розрізняти поняття «суміщення посад» та «робота за сумісництвом». Трудові відносини регулюються різними нормами права, по-різному оплачуються й оформлюються.

Сумісництво передбачає виконання працівником, крім основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час в тій самій чи іншій організації. З працівником, який працює за сумісництвом, укладається окремий трудовий договір.

На відміну від сумісництва, суміщення посад (професій) здійснюється за одним трудовим договором, завжди в одній організації та в межах встановленої тривалості робочого дня.

Як правило, суміщення посад застосовується у разі тимчасової відсутності працівника на робочому місці: через хворобу, відпустку, відрядження тощо.

 

В яких випадках дозволяється суміщення?

Час від часу, коли йдеться про трудові відносини, питання суміщення професій і посад регулюються нормами ще радянського законодавства, яке застосовують в частині, що не суперечить Конституції і законам України. Тому звернемося до Постанови Ради Міністрів СРСР «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» від 04.12.1981 № 1145 (далі — Постанова № 1145) та Інструкції щодо застосування цієї Постанови від 14.05.1982 № 53-ВЛ, затвердженої Державним комітетом СРСР з Всесоюзної Центральної ради професійних спілок (далі — Інструкція).

Відповідно до Постанови № 1145 суміщення професій (посад) допускається в одній і тій же організації за згодою працівника протягом встановленої законодавством тривалості робочого дня (робочої зміни), якщо це економічно доцільно і не призведе до погіршення якості продукції, виконуваних робіт, обслуговування населення. Суміщення професій (посад) дозволяється, як правило, в межах тієї категорії персоналу, до якої належить цей працівник (робочі, інженерно-технічні працівники, службовці та ін.).

Тобто суміщення професій (посад) допускається, якщо працівник за своєю кваліфікацією може забезпечити якісне виконання як основної роботи, так і суміщеної (додаткової) роботи.

Існують також інші обмеження на роботу за суміщенням, встановлені частиною третьою статті 22 КЗпП. Так, законодавством може бути встановлено вимоги щодо віку, рівня освіти, стану здоров’я працівника, і статтею 25-1 КЗпП, якою встановлено обмеження спільної роботи родичів в організації.

За працівниками, які зайняті на основній роботі з небезпечними та шкідливими, важкими умовами праці та які суміщають професії (посади), зберігаються встановлені законодавством відповідні пільги (додаткові відпустки, скорочена тривалість робочого часу, безкоштовна видача спецодягу, спецвзуття, інших засобів індивідуального захисту, знешкоджувальних засобів, лікувально-профілактичного харчування тощо) незалежно від того, чи встановлено ці пільги для суміщеної професії (посади).

Суміщати посаду можуть один або кілька працівників.

 

Доплати за суміщення посад

Постанова № 1145 обмежує розмір доплат за суміщення професій (посад) 50% тарифної ставки (окладу) відсутнього працівника, незалежно від числа осіб, між якими розподіляються ці доплати.

Аналіз законодавства дозволяє зробити висновок, що роботодавець не обмежений цією цифрою у визначенні розміру доплат за суміщення професій (посад). У частині першій статті 21 КЗпП йдеться, що виконувана робота визначається угодою між працівником і власником організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою. Розміри доплат за суміщення професій (посад) або виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника, згідно з частиною другою статті 105 КЗпП, встановлюються на умовах, передбачених колективним договором. Якщо колективний договір в організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний погодити питання доплат із профспілковим органом, який представляє інтереси більшості працівників, а якщо його немає — з іншим органом, уповноваженим на представництво трудовим колективом (ч. 2 ст. 97 КЗпП).

Крім того, відповідно до Постанови № 1145 доплати за суміщення професій (посад) не встановлюються, якщо суміщену роботу передбачено в нормах трудових витрат, обумовлено трудовим договором (є обов’язком працівника) або доручається працівникові в установленому законодавством порядку через недостатню фактичну його зайнятість на відміну від чинних норм трудових витрат на основній роботі.

Слід наголосити, що відповідно до Порядку обчислення заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100, доплати за суміщення професій (посад) включають у розрахунок середньої заробітної плати.

 

Як оформлюється суміщення?

Потрібно пам’ятати, що суміщення посад є істотною зміною умов праці, про що працівника слід попередити за два місяці (ч. 2 ст. 32 КЗпП). Так само йому треба повідомити про припинення суміщення, якщо воно було встановлено на невизначений термін.

Роботодавець повинен звернути увагу на те, що суміщення професій і посад можливо тільки за згоди працівника. Угода про суміщення посад укладається на певний термін або без зазначення такого строку. Суміщення посад оформлюється наказом згідно з Інструкцією.

У наказі про суміщення потрібно обов’язково вказати суміщену посаду, а також розмір доплати за це. Працівника, який суміщатиме посади, потрібно ознайомити з наказом під підпис.

Скасування суміщення посад також оформлюється наказом.

Внесення до трудової книжки відомостей про суміщення Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінсоцзахисту України від 29.07.1993 № 58, не передбачено, але прямо не заборонено. Тому в деяких випадках до трудової книжки можна внести запис про суміщення професій (посад), якщо працівник, наприклад, працює за суміщенням на такій професії (посаді), що дає йому право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Слід пам’ятати, що зменшення чисельності працівників внаслідок суміщення професій (посад) не може бути підставою для зміни встановленого організаціям ліміту чисельності та затвердженого штатного розкладу, скасування підрозділів тощо. За відсутності відповідної штатної одиниці у штатному розписі немає підстав для суміщення цієї посади і встановлення за це доплати.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка





© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах