Оформлення навчальної відпустки

8447
Працівник, який навчається заочно в університеті, приніс довідку-виклик на сесію. Як оформити відпустку? Для чого потрібна друга частина довідки-виклику? До якої справи її долучити? Як скласти наказ про надання навчальної відпустки? Роз’яснює Ірина Житкова, головний редактор МЦФЕР: Кадри, керманич команди експертів журналу «Кадровик-01»

Працівникам, які навчаються в навчальних закладах без відриву від виробництва, власник або уповноважений ним орган (далі — роботодавець) повинен створювати необхідні умови для поєднання роботи з навчанням. Таку норму передбачає стаття 202 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

Працівникам, які навчаються без відриву від виробництва, підприємства, установи, організації (далі — організація) зобов’язані надавати додаткові відпустки у зв’язку з навчанням. Право на такі відпустки передбачено Конвенцією Міжнародної організації праці «Про оплачувані учбові відпустки» від 24.06.1974 № 140, главою XIV «Пільги для працівників, які поєднують роботу з навчанням» КЗпП, розділом ІІІ Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Відповідно до статей 13–15 Закону про відпустки додаткові оплачувані відпустки у зв’язку з навчанням надають:

 • працівникам, які здобувають загальну середню освіту в середніх загальноосвітніх вечірніх (змінних) школах, класах, групах з очною, заочною формами навчання при загальноосвітніх школах;
 • працівникам, які успішно навчаються на вечірніх відділеннях професійно-технічних навчальних закладів;
 • працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання;
 • працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі та успішно виконують індивідуальний план підготовки.

Тривалість навчальної відпустки 

Конкретна тривалість навчальної відпустки залежить від рівня акредитації навчального закладу, курсу (перший, другий, третій, наступні), форми навчання (заочна, вечірня), а також підстави (на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів; на період складання державних іспитів; на період підготовки та захисту дипломного проекту, роботи).

Для отримання додаткової відпустки у зв’язку з навчанням працівник має подати роботодавцю відповідну заяву та довідку-виклик навчального закладу, в якій зазначають:

 • форму навчання;
 • рівень акредитації навчального закладу;
 • курс, на якому працівник навчається;
 • період сесії;
 • підставу для надання відпустки (для складання заліків та іспитів, для підготовки та захисту дипломної роботи тощо).

Наказом МОН України «Про затвердження форм документів з підготовки фахівців у вищих навчальних закладах» від 02.07.2015 № 705 (зареєстровано в Мін’юсті України 17.07.2015 за № 874/27319) затверджено форми:

 • довідки-виклику (форма № Н-4.01) — для виклику студента, який поєднує роботу з навчанням у вищому навчальному закладі, на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання сесії;
 • довідки-виклику для складання атестації (форма № Н-4.02) — для виклику студента, який поєднує роботу з навчанням у вищому навчальному закладі, для складання атестації;
 • довідки-виклика для виконання дипломного проекту (роботи) (форма № Н-4.03) — для запрошення студента заочної (дистанційної) форми навчання до вищого навчального закладу для підготовки і захисту дипломного проекту (роботи) з наданням оплачуваної відпустки.

Щоб отримати навчальну відпустку працівник має подати заяву роботодавцю, наприклад, такого змісту:

Прошу надати додаткову оплачувану відпустку у зв’язку з навчанням на період підготовки та захисту дипломного проекту в Київському Національному університеті ім. Т. Г. Шевченка з 01.03.2015 по 06.06.2015.

На підставі заяви працівника і довідки-виклику роботодавець видає наказ про надання додаткової оплачуваної відпустки у зв’язку з навчанням.

Для роботодавця підтвердженням того, що працівник-студент успішно навчається, є довідка-виклик навчального закладу. Вимоги щодо повернення в організацію нижньої відрізної частини довідки-виклику є неправомірними, оскільки це не передбачено законодавством.

Якщо працівник надав в організацію нижню відрізну частину довідки-виклику, її можна долучити до справи «Документи до наказів з кадрових питань (листки з обліку кадрів, заяви, подання, доповідні записки, довідки, копії довідок та ін.), що не увійшли до складу особових справ», і зберігати разом із заявою про надання відпустки і верхньою частиною довідки-виклику.

Працівникам, які успішно навчаються в навчальних закладах та бажають приєднати відпустку до часу складання іспитів, заліків, написання дипломних, курсових, лабораторних та інших робіт, передбачених навчальною програмою, за їх бажанням надаються щорічні відпустки повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи у перший рік роботи в цій організації (п. 7 ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки).Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Накази на підприємстві

Електронна книга для кадровика та секретаря

Читати


© Кадровик-01, 2018. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


 • Ми в соцмережах
... це як сніг на голову!

Не скачується? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть, будь ласка, свій статус професіонала, пройшовши швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту;

• 40 шпаргалок для безпомилкової роботи;

• вебінари та презентації від найкращих експертів з кадрів.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжу читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×

Кримінальна відповідальність за порушення у сфері праці

СКАЧАЙТЕ собі та покажіть директору