Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

СКАЧАЙТЕ оновлений Звіт про квоту 2019 ⇓

Кадровик01

Навчальна відпустка: підстави, тривалість та порядок оформлення

 • 21 червня 2018
 • 16549

Працівник, який навчається заочно в університеті, приніс довідку-виклик на сесію. Як оформити навчальну відпустку? Для чого потрібна друга частина довідки-виклику? До якої справи її долучити? Як скласти наказ про надання навчальної відпустки? Детально про усе розказуємо у статтті

Працівникам, які навчаються в навчальних закладах без відриву від виробництва, власник або уповноважений ним орган (далі — роботодавець) повинен створювати необхідні умови для поєднання роботи з навчанням. Таку норму передбачає стаття 202 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

Працівникам, які навчаються без відриву від виробництва, підприємства, установи, організації (далі — організація) зобов’язані надавати додаткові відпустки у зв’язку з навчанням. Право на такі відпустки передбачено Конвенцією Міжнародної організації праці «Про оплачувані учбові відпустки» від 24.06.1974 № 140, главою XIV «Пільги для працівників, які поєднують роботу з навчанням» КЗпП, розділом ІІІ Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Хто має право на начальну відпустку

Відповідно до статей 13-15 Закону про відпустки додаткові відпустки у зв’язку з навчанням надають:

 • працівникам, які здобувають загальну середню освіту в середніх загальноосвітніх вечірніх (змінних) школах, класах, групах з очною, заочною формами навчання при загальноосвітніх школах;
 • працівникам, які успішно навчаються на вечірніх відділеннях професійно-технічних навчальних закладів;
 • працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання;
 • працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі та успішно виконують індивідуальний план підготовки.

Навчальна відпустка: підстави, тривалість та порядок оформлення Дізнайтеся, чи надавати навчальну відпустку працівнику, який навчається за кордоном

Тривалість додаткової відпустки у зв’язку з навчанням

Конкретна тривалість навчальної відпустки залежить від рівня акредитації навчального закладу, курсу (перший, другий, третій, наступні), форми навчання (заочна, вечірня), а також підстави (на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів; на період складання державних іспитів; на період підготовки та захисту дипломного проекту, роботи).

Підстави надання навчальної відпустки

Для отримання додаткової відпустки у зв’язку з навчанням працівник має подати роботодавцю відповідну заяву та довідку-виклик навчального закладу, в якій зазначають:

 • форму навчання;
 • рівень акредитації навчального закладу;
 • курс, на якому працівник навчається;
 • період сесії;
 • підставу для надання відпустки (для складання заліків та іспитів, для підготовки та захисту дипломної роботи тощо).

Наказом МОН України «Про затвердження форм документів з підготовки фахівців у вищих навчальних закладах» від 02.07.2015 № 705 (зареєстровано в Мін’юсті України 17.07.2015 за № 874/27319) затверджено форми:

 • довідки-виклику (форма № Н-4.01) — для виклику студента, який поєднує роботу з навчанням у вищому навчальному закладі, на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання сесії;
 • довідки-виклику для складання атестації (форма № Н-4.02) — для виклику студента, який поєднує роботу з навчанням у вищому навчальному закладі, для складання атестації;
 • довідки-виклика для виконання дипломного проекту (роботи) (форма № Н-4.03) — для запрошення студента заочної (дистанційної) форми навчання до вищого навчального закладу для підготовки і захисту дипломного проекту (роботи) з наданням оплачуваної відпустки.

Оформлення додаткової відпустки у зв’язку з начанням

Щоб отримати навчальну відпустку працівник має подати роботодавцю відповідну заяву.

Зразок заяви про надання навчальної відпустки

Заява на навчальну відпустку
Навчальна відпустка: підстави, тривалість та порядок оформлення
СКАЧАТИ

На підставі заяви працівника і довідки-виклику роботодавець видає наказ про надання додаткової оплачуваної відпустки у зв’язку з навчанням.

Зразок наказу про надання навчальної відпустки

Наказ на навчальну відпустку

Навчальна відпустка: підстави, тривалість та порядок оформлення
СКАЧАТИ

Для роботодавця підтвердженням того, що працівник-студент успішно навчається, є довідка-виклик навчального закладу. Вимоги щодо повернення в організацію нижньої відрізної частини довідки-виклику є неправомірними, оскільки це не передбачено законодавством.

Якщо працівник надав в організацію нижню відрізну частину довідки-виклику, її можна долучити до справи «Документи до наказів з кадрових питань (особові листки з обліку кадрів, заяви, подання, доповідні записки, довідки, копії довідок та ін.), що не увійшли до складу особових справ», і зберігати разом із заявою про надання відпустки і верхньою частиною довідки-виклику.

Працівникам, які успішно навчаються в навчальних закладах та бажають приєднати відпустку до часу складання іспитів, заліків, написання дипломних, курсових, лабораторних та інших робіт, передбачених навчальною програмою, за їх бажанням надаються щорічні відпустки повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи у перший рік роботи в цій організації (п. 7 ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки).

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю