Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

СКАЧАЙТЕ оновлений Звіт про квоту 2019 ⇓

Кадровик01

Догана члену профкому

  • 19 травня 2016
  • 5200

При вирішенні питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників, які є членами виборних профспілкових органів, роботодавець повинен подбати про наявність згоди профкому. Оголошення догани члену профкому має низку особливостей.

Заходи дисциплінарного стягнення, порядок їх накладення, зняття та оскарження закріплені в трудовому законодавстві.

За порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано лише один з таких заходів стягнення:

  •  догана;
  •  звільнення.

Таку норму містить стаття 147 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

Але, водночас, працівники підприємств, установ і організацій (далі — організація), що обрані до профспілкових органів, у порівнянні із «звичайними» працівниками мають додаткові гарантії трудових прав. Ці права регламентовано як міжнародним, так і національним законодавством.

Так, згідно зі статтею 1 Конвенції про захист прав представників працівників на підприємстві та можливості, що їм надаються № 135, ратифікованої Законом України від 15.05.2003 № 798-IV, представники працівників на підприємстві мають ефективний захист від будь-якої дії, яка може завдати їм шкоди, включаючи звільнення, що грунтується на їхньому статусі чи на їхній діяльності як представників працівників, чи на їхньому членстві у профспілці або на їхній участі в профспілковій діяльності, в тій мірі, в якій вони діють відповідно до законодавства чи колективних договорів або інших спільно погоджених умов.

Відповідні гарантії працівникам, обраним до профспілкових органів, закріплені Главою ХVІ «Професійні спілки, участь працівників в управлінні підприємствами, установами, організаціями» КЗпП та Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 № 1045-XIV (далі — Закон № 1045).

Відповідно до зазначених нормативно-правових актів зміна умов трудового договору, оплати праці, притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників, які є членами виборних профспілкових органів, допускається лише за попередньою згодою виборного профспілкового органу, членами якого вони є (частина друга ст. 252 КЗпП та частина друга ст. 41 Закону № 1045).

Таким чином, при вирішенні питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників, які є членами виборних профспілкових органів, роботодавець повинен подбати про наявність згоди виборного профспілкового органу.

На жаль, наразі на законодавчому рівні не визначено механізму отримання такого погодження в разі притягнення до дисциплінарної відповідальності членів виборних профспілкових органів.

У такій ситуації можна порекомендувати роботодавцю скористатися аналогією закону. Це є одним з методів розв’язання ситуації «прогалин у праві», що полягає в застосуванні до суспільних відносин закону, що регулює подібні відносини.

У даному випадку подібними є відносини зі звільнення працівників з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, де також передбачено отримання роботодавцем попередньої згоди виборного органу первинної профспілкової організації.

За аналогією зі статтею 43 КЗпП порядок отримання попередньої згоди виборного органу первинної профспілкової організації має бути таким:

1. Роботодавець направляє до виборного органу первинної профспілкової організації обгрунтоване письмове подання щодо надання згоди на притягнення до дисциплінарної відповідальності члена виборного профспілкового органу.

2. Виборний орган первинної профспілкової організації, членом якої є працівник, повинен розглянути дане подання у 15-денний строк з дня його отримання. При цьому, подання має розглядатися у присутності працівника, на якого воно внесено. Розгляд подання у разі відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою.

За бажанням працівника від його імені може виступати інша особа, у т. ч. адвокат. Якщо працівник або його представник не з’явився на засідання, розгляд заяви відкладається до наступного засідання у межах вищевказаного 15-денного строку. У разі повторної неявки належним чином повідомленого працівника або його представника без поважних причин подання може розглядатися за його відсутності.

3. Після розгляду подання виборний орган первинної профспілкової організації приймає рішення, про що у триденний строк після його прийняття у письмовій формі повідомляє роботодавця. При цьому, рішення виборного органу первинної профспілкової організації має бути обгрунтованим. У разі пропуску цього строку вважається, що виборний орган первинної профспілкової організації дав відповідну згоду.

4. З урахуванням рішення виборного органу первинної профспілкової організації роботодавець вирішує питання щодо притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності з урахуванням вимог, викладених у статтях 147–153 КЗпП.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю