Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

СКАЧАЙТЕ оновлений Звіт про квоту 2019 ⇓

Кадровик01

Розпорядження: право на видання та особливості оформлення

  • 20 травня 2016
  • 15298

Чим відрізняється розпорядження від постанови та рішення? Які бувають види розпоряджень? Чи є правомірним застосування вказівок як розпорядчих документів? Відповідь на ці та інші запитання надає Світлана СЕЛЬЧЕНКОВА, директор департаменту діловодства, формування, зберігання та обліку документів Національного архівного фонду Державної архівної служби України

Право на видання розпоряджень, наказів, постанов, рішень закріплюють у статуті підприємства, установи, організації (далі — організація) або в положенні про організацію, з огляду на її правовий статус та усталений порядок прийняття управлінських рішень — на підставі єдиноначальності або колегіальності (п. 4 гл.1 розд. II Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5; далі —  Правила № 1000/5).

Якщо в статуті (положенні) визначено, що організація видає накази, то видавати розпорядження вона вже не має права.

Постанови

Постанова — це правовий акт, що приймається вищими та деякими центральними органами державної влади, а також організаціями, які діють на засадах колегіальності, з метою вирішення найважливіших завдань, установлення норм і правил.

Керівні колегіальні органи громадських організацій також приймають постанови (з найважливіших питань діяльності).

Рішення

Рішення — це правові акти, покликані регулювати найважливіші питання діяльності органів, що діють на засадах колегіальних принципів управління (органи місцевого самоврядування, наукові й методичні ради, колегії, ради директорів, загальні збори засновників (учасників), акціонерів тощо).

Загалом рішення складають та оформлюють у тому ж порядку, що й постанови.

Розпорядження

Розпорядження — це правовий акт, що видається керівниками різних рівнів. Розрізняють три види розпоряджень.

Перший вид — розпорядження, що видаються одноосібно керівниками органів державної влади відповідно до компетенції, визначеної законодавством. Такі розпорядження містять підзаконні офіційні рішення, прийняті з дотриманням установленої процедури, і мають юридичні наслідки. Розпорядження є обов’язковими для виконання всіма органами управління, суб’єктами господарювання незалежно від організаційно-правової форми, а також громадськими об’єднаннями, посадовими особами і громадянами, які проживають на даній території. Розпорядження, що зачіпають інтереси громадян, оприлюднюються в офіційних виданнях в установленому порядку і набувають чинності з моменту їх опублікування.

Приклад

Розпорядження обласної державної адміністрації, розпорядження районної державної адміністрації, розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг тощо.

Другий вид — розпорядження, які видає керівник колегіального органу для єдиноначального вирішення певних питань.

Приклад

Розпорядження міського голови, розпорядження сільського голови.

Розпорядження перших двох видів належать до категорії основних розпорядчих документів відповідних колегіальних органів, організацій або посадових осіб.

Третій вид — розпорядження, що видаються керівниками організацій з інформаційно-методичних, виробничих, господарських та адміністративних питань, а також із питань, пов’язаних із виконанням наказів, інструкцій, інших актів цієї організації або органу вищого рівня. Як правило, такі розпорядження мають обмежений строк дії і стосуються вузького кола посадових осіб.

Розпорядження третього виду відіграють в управлінській діяльності допоміжну роль.

В окремих випадках розпорядження у межах наданих повноважень можуть видавати й інші посадові чи службові особи організації (заступники директора, керівники підрозділів).

У цілому правила оформлення розпорядження такі самі, що й в наказів. Основна розбіжність — розпорядчу частину цих документів розпочинають зі слова ПРОПОНУЮ або ЗОБОВ’ЯЗУЮ, яке, як і в наказах, друкують окремим рядком, без відступу від лівого берега, великими літерами.

Розпорядження оформляють на бланку цього виду документа.

Зразок оформлення розпорядження (скачати)

Розпорядження: право на видання та особливості оформлення

Застосування вказівок є неправомірним

Чинні нормативно-правові акти та національні стандарти не передбачають такого виду розпорядчих документів, як вказівка.

Типові види документів, застосовуваних в Україні, наведено в Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженому наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 № 578/5 (далі — Перелік № 578/5).

У Переліку № 578/5 «вказівка» використовується як синонім «інструкції» або «рекомендації». Наприклад: методичні вказівки та рекомендації; вказівки, інструкції про порядок розробки й погодження норм, нормативів; вказівки та завдання делегаціям тощо.

Таким чином, вказівки належать до довідково-інформаційних документів.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю