text
Кадровик01

Відпустка без збереження заробітної плати: види та порядок надання

  • 23 травня 2016
  • 24020

Скільки є видів відпусток без збереження заробітної плати? Якщо працівник має право на одержання такої відпустки за кількома підставами, то чи зможе він після використання відпустки за однією підставою використати відпустки за іншими підставами? Які гарантії передбачено при наданні відпустки без збереження заробітної плати?

Види відпустки без збереження заробітної плати

Кожен має право на відпочинок у тому числі й за власний рахунок. Законом України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) передбачено надання відпусток без збереження заробітної плати («за свій рахунок») двох видів:

  • ті, що надаються за бажанням працівника в обов’язковому порядку (ст. 25 Закону про відпустки), наприклад, відпустка у зв’язку зі смертю родича або відпустка у зв’язку з одруженням;
  • ті, що надаються за погодженням сторін трудового договору (ст. 26 Закону про відпустки).

Якщо працівник має право одержання відпустки без збереження заробітної плати («за свій рахунок») за кількома підставами, то після використання відпустки за однією підставою він також може використати відпустки за іншими підставами.

Приклад

Якщо на підприємстві, в установі, організації працює пенсіонер за віком, який є інвалідом ІІ групи, то він має право на використання відпустки без збереження заробітної плати («за свій рахунок») тривалістю до 30 календарних днів (к. д.) щорічно як пенсіонер за віком і тривалістю до 60 к. д. щорічно як інвалід ІІ групи.

Зазначимо також, що відпустка без збереження заробітної плати («за свій рахунок») надається лише за бажанням і не може бути перенесена на наступний рік, а відпустки, надання яких передбачено за певних обставин (одруження, карантин тощо), надаються лише за наявності цих обставин і, загалом, можуть надаватися і кілька разів на рік.

Відпустка без збереження заробітної плати, що надається за угодою сторін

Статтею 26 Закону про відпустки передбачена відпустка без збереження заробітної плати («за свій рахунок») за згодою сторін. За сімейними обставинами та з інших причин працівникові може надаватися відпустка за свій рахунок на термін, обумовлений угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом (далі — роботодавець), але не більше 15 к. д. на рік.

Приклад

Відпустку без збереження заробітної плати («за свій рахунок») працівник може брати кілька разів протягом року (наприклад, взяти п’ять днів, потім сім, потім ще три), але загальна тривалість таких відпусток не може перевищувати 15 календарних днів.

Для одержання такої відпустки одного тільки бажання працівника замало — обов’язковою умовою є згода сторін. У заяві на ім’я роботодавця працівник має вказати сімейні обставини чи інші вагомі причини. Їх перелік законодавством не встановлено, оскільки все залежить від конкретних обставин в житті того чи іншого працівника. Тому рішення про надання зазначеної відпустки належить виключно до компетенції роботодавця.

Оформлення відпустки без збереження заробітної плати

Для отримання відпустки без збереження заробітної плати («за свій рахунок») працівник подає відповідну заяву на ім’я роботодавця. Надання працівникові відпустки без збереження заробітної плати («за свій рахунок») оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця із зазначенням підстав надання такої відпустки та її тривалості. Оформити відпустку можна за типовою формою № П-3 або за формою, відмінною від типової.

Гарантії при наданні відпустки без збереження заробітної плати

Важливими гарантіями прав працівника при наданні відпусток без збереження заробітної плати («за свій рахунок»), передбачених статтями 25 і 26 Закону про відпустки, є те, що на час надання цих відпусток за працівником зберігається його місце роботи (посада), а час перебування в таких відпустках (за винятком відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, а в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) — до досягнення дитиною 16-річного віку, а якщо дитині встановлено категорію «дитина-інвалід підгрупи А» — до досягнення дитиною 18-річного віку) зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку (п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки).

До стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки, час перебування працівника у відпустці без збереження заробітної плати не зараховується.

Відповідно до частини третьої статті 40 Кодексу законів про працю України (КЗпП) не допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктом 5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації організації.

Правила про недопустимість звільнення працівника в період тимчасової непрацездатності, а також у період перебування у відпустці (ч. 3 ст. 40 КЗпП) стосуються, як передбачених статтями 40, 41 КЗпП, так й інших випадків, коли розірвання трудового договору відповідно до чинного законодавства запроваджується з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. При цьому маються на увазі щорічні, а також інші відпустки, що надаються як із збереженням, так і без збереження заробітку (п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9).

Увага!

Відпустки без збереження заробітної плати («за свій рахунок»), що надаються в обов’язковому порядку (ст. 25 Закону про відпустки), та відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін (ст. 26 Закону про відпустки) надаються лише за бажанням працівника, а не з ініціативи роботодавця.

На практиці інколи виникають питання щодо можливості відправлення працівника з ініціативи роботодавця у відпустку безе збереження заробітної плати через призупинення роботи в організації, що пов’язано з відсутністю обсягів робіт, замовлень, тобто у зв’язку з простоєм.

Дійсно така норма раніше була. Але її вилучили внаслідок ухвалення Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про відпустки» від 02.11.2000 № 2073-ІІІ: частину другу статті 26 Закону про відпустки, яка передбачала в разі простою організації надання відпустки без збереження заробітної плати (або з частковим її збереженням в порядку, визначеному колективним договором) було вилучено.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть свій статус професіонала — пройдіть швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінари та презентації від найкращих експертів з кадрів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжити читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×

Захист персональних даних — 2018

СКАЧАЙТЕ офіційний переклад українською РЕГЛАМЕНТУ GDPR  

Штрафні санкції за порушення Регламенту GDPR сягають 20 млн євро.

Регламент застосовується з 25 травня 2018 року