Компенсація за невикористану відпустку: хто має право отримувати

9108
Українське законодавство передбачає можливість для деяких працівників отримати грошову компенсацію за невикористану відпустку при звільненні, зокрема за щорічні відпустки. Проте, чи всі види відпусток та усім категоріям працівників можна компенсувати, — розглянемо далі.

Деякі працівники мають право отримати грошову компенсацію за невикористану частину щорічної відпустки. Це передбачено частиною четвертою статті 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) і частиною четвертою статті 83 Кодексу законів про працю України (КЗпП). Водночас тривалість щорічної та додаткових відпусток не має бути меншою ніж 24 календарних днів.

Відпустки, які підлягають компенсації

Роботодавець може компенсувати такі види щорічної невикористаної відпустки, як:

Під іншими додатковими відпустками мається увазі, наприклад, додаткова оплачувана відпустка, що надається державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування (лист Мінсоцполітики, Головне управління Державної служби при КМУ «Про порядок надання державним службовцям додаткової оплачуваної відпустки» від 27.01.1999 №№ 13-294, 10/364).

Яким категоріям працівників надається компенсація за невикористану відпустку

Не всі категорії працівники мають право на компенсацію невикористаної частини щорічної відпустки. Якщо тривалість відпустки мінімальна, тобто становить 24 календарних днів, то компенсувати її можна лише при звільненні.

Проте є категорії працівників, для яких установлено збільшену тривалість відпустки. Зокрема, до таких працівників належать інваліди I і II груп, щорічна основна відпустка яких становить 30 календарних днів, та інваліди III групи, які мають 26 календарних днів щорічної основаної відпустки (ч. 7 ст. 6 Закону про відпустки).

Тобто такі працівники протягом робочого року мають використати 24 календарних днів відпустки, а залишок днів щорічної відпустки (інваліди I і II груп — 6 днів, інваліди III — 2 дні) можуть компенсувати.

Але не всі працівники, які мають щорічну відпустку збільшеної тривалості (більше ніж 24 календарних днів), можуть її компенсувати. До таких належать особи віком до 18 років, для яких тривалість щорічної відпустки становить 31 календарний день (ч. 8 ст. 6 Закону про відпустки). Отримати грошову компенсацію за щорічну відпусту вони можуть лише при звільненні.

Також отримати компенсацію за дні невикористаної відпустки, яка надається працівникам, що мають дітей або дитину інваліда з дитинства підгрупи А І групи (ст. 19 Закону про відпустки), можна лише при звільненні, оскільки така відпустка є соціальною, а не щорічною.

Нарахування компенсації за невикористану відпустку

Якщо працівник вирішив отримати грошову компенсацію за частину щорічної відпустки, насамперед він має надати заяву роботодавцю з подібним проханням. У заяві потрібно зазначити кількість днів, за які хоче отримати компенсацію працівник, вид щорічної відпустки, яка буде компенсуватися, та період, тобто, за який робочий рік надаватиметься компенсація.

У такому випадку роботодавець має перевірити правомірність надання грошової компенсації частини щорічної відпустки. Зокрема, роботодавець перевіряє:

  • чи підлягає компенсації зазначений працівником вид відпустки;
  • чи використав працівник протягом робочого року сумарно 24 календарних дні відпустки;
  • чи закінчився робочий рік, за який працівник бажає отримати компенсацію за невикористані дні відпустки.

Якщо цих умов дотримано, роботодавець видає наказ про заміну частини щорічної відпустки грошовою компенсацією. У наказі потрібно зазначити вид щорічної відпустки, кількість днів, які компенсуються, та робочий рік.

Далі з цим наказом під підпис потрібно ознайомити працівника, зареєструвати у Журналі реєстрації наказів з кадрових питань тимчасового строку зберігання, а копію слід передати до бухгалтерії.

До особової картки працівника потрібно внести інформацію про використання днів щорічної відпустки, а до графіка відпусток — відомості про виплату компенсації за дні відпустки.Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Читачі запитують

Накази на підприємстві

Електронна книга для кадровика та секретаря

Читати


© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
Неее скачууу-єє-тьсяяя!

А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Ось так просто підете і не дочитаєте?Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ.

Витратите не більше 1 хв — натомість продовжете читання без перешкод.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і дочитаю
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
► пенсії підвищуються;

► скасовуються обмеження на виплату пенсій для працюючих пенсіонерів;

► збільшується страховий стаж для пенсійного забезпечення