text

Активуйте подарунковий доступ >

Кадровик01

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні та заміна за бажанням працівника

  • 23 травня 2018
  • 19010

Компенсація невикористаної відпустки — гарантоване право працівників. Та не усі працівники можуть на це претендувати. Виплата компенсації за невикористану відпустку стосується також і не усіх видів відпусток. Деякі підлягають компенсації тільки при звільненні. Деталі — у статті.

Частиною четвертою статті 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) та частиною четвертою статті 83 Кодексу законів про працю України (КЗпП) передбачено, що за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. Водночас тривалість щорічної основної та додаткових відпусток не має бути меншою ніж 24 календарних дні.

Компенсація за невикористану відпустку: які види та кому можна компенсувати

Компенсації підлягають щорічні відпустки та додаткова відпустка «на дітей».

До щорічних відпусток належать (ст. 4 Закону про відпустки):

До відома!

Під іншими додатковими відпустками мається увазі, наприклад, додаткова оплачувана відпустка, що надається державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування (лист Мінсоцполітики, Головне управління Державної служби при КМУ «Про порядок надання державним службовцям додаткової оплачуваної відпустки» від 27.01.1999 №№ 13-294, 10/364).

Виплата компенсації за невикористані щорічні відпустки можлива і без звільнення працівника. Але має бути виконана умова: за робочий рік працівник має використати 24 к. д. такої відпустки.

Тривалість щорічної основної відпустки за один робочий рік не може бути меншою 24 календарних днів (ч. 1 ст. 6 Закону про відпустки).

Деяким категоріям працівників встановлено збільшену тривалість щорічної основної відпустки. Приміром тривалість щорічної основної відпустки працівників з інвалідністю I і II груп становить 30 к. д., а працівників з інвалідністю III групи — 26 к. д. (ч. 7 ст. 6 Закону про відпустки).


Розрахунок компенсації за невикористану відпустку (кількість днів, що можна компенсувати)

Працівник з інвалідністю 2-ї групи використав 24 к. д. щорічної основної відпустки за робочий рік 11.03.2017-10.03.2018. Отже, за 6 к. д. щорічної основної відпустки роботодавець може нарахувати компенсацію за невикористану відпустку.

Не всі працівники, які мають щорічну відпустку збільшеної тривалості (більше ніж 24 календарних днів), можуть її компенсувати. До таких належать особи віком до 18 років, для яких тривалість щорічної відпустки становить 31 календарний день (ч. 8 ст. 6 Закону про відпустки). Отримати грошову компенсацію за щорічну відпустку неповнолітні працівники можуть лише при звільненні.

Із компенсацією за невикористану відпуску «на дітей» — ситуація аналогічна. Отримати компенсацію за невикористану відпустку «на дітей» можна тільки у разі звільнення. Чому? Вона належить до соціальних відпусток, а не до щорічних. А замінити невикористану частину відпустки грошовою компенсацією можна тільки у разі, якщо вона належить до щорічних (ч. 4 ст. 24 Закону про відпустки).

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні

Трудове законодавство зобов’язує роботодавця повністю розрахуватися із працівником у день звільнення. Нарахування компенсації за невикористану відпустку є одним із таких обов’язків роботодавця.

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні обов’язкова, якщо є невикористані дні таких відпусток, як:

  • щорічні;
  • додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Компенсувати при звільненні невикористані відпустки інших видів роботодавець не зобов’язаний.

Чи залежить від підстави звільнення нарахування компенсації невикористаної відпустки?

Ані КЗпП, ані Закон про відпустки не містять норми, що уможливлює позбавлення працівника права на відпустки.

Жодних обмежень щодо виплати компенсації за невикористану відпустку залежно від підстави звільнення Закон про відпустки не містить.

Компенсувати невикористану відпустку слід незалежно від підстави звільнення — прогул, розкрадання майна власника, поява на роботі в нетверезому стані тощо.

Чи виплачувати компенсацію при звільненні з роботи за сумісництвом?

Зовнішнє і внутрішнє сумісництво потребує окремого трудового договору. Закон  про відпустки не передбачає жодних особливостей при компенсації невикористаної відпустки сумісникам.

При звільненні сумісника роботодавець зобов’язаний виплатити компенсацію за невикористану щорічну відпустку, а також за відпустку працівникам, які мають дітей (ч. 1 ст. 24 Закону про відпустки).

Порядок нарахування компенсації за невикористану відпустку

Якщо працівник вирішив отримати грошову компенсацію за частину щорічної відпустки, насамперед він має надати заяву роботодавцю з подібним проханням. У заяві потрібно зазначити кількість днів, за які хоче отримати компенсацію працівник, вид щорічної відпустки, яка буде компенсуватися, та період, тобто, за який робочий рік надаватиметься компенсація.

заява на компенсацію невикористаної відпустки

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні та заміна за бажанням працівника

Скачати зразок

У такому випадку роботодавець має перевірити правомірність надання грошової компенсації частини щорічної відпустки. Зокрема, роботодавець перевіряє:

  • чи підлягає компенсації зазначений працівником вид відпустки;
  • чи використав працівник протягом робочого року сумарно 24 календарних дні відпустки;
  • чи закінчився робочий рік, за який працівник бажає отримати компенсацію за невикористані дні відпустки.

Якщо цих умов дотримано, роботодавець видає наказ про заміну частини щорічної відпустки грошовою компенсацією. У наказі потрібно зазначити вид щорічної відпустки, кількість днів, які компенсуються, та робочий рік.

наказ на виплату компенсації за невикористану відпустку

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні та заміна за бажанням працівника

Скачати зразок

Далі з цим наказом під підпис потрібно ознайомити працівника, зареєструвати у Журналі реєстрації наказів з кадрових питань тимчасового строку зберігання, а копію слід передати до бухгалтерії.

До особової картки працівника потрібно внести інформацію про використання днів щорічної відпустки, а до графіка відпусток — відомості про виплату компенсації за дні відпустки.

Компенсація невикористаної відпустки при переведенні

Перерахування компенсації за невикористану відпустку у разі переведення залежить тільки від бажання працівника.

Працівник бажає, щоб компенсацію перерахували на нове місце роботи. Роботодавець перераховує грошову компенсацію за невикористані працівником дні щорічних відпусток на рахунок нового роботодавця за заявою працівника (ч. 3 ст. 24 Закону про відпустки). У заяві працівник вказує назву та банківські реквізити підприємства, до якого переводиться.

Ключове слово у цій тезі — «щорічних». Можна перерахувати кошти лише за щорічні відпустки. Передбачена статтею 19 Закону про відпустки додаткова відпустка працівникам, які мають дітей, належить до іншого виду відпусток — соціальних (ст. 4 Закону про відпустки). Тому кошти за невикористану відпустку працівникам, які мають дітей, повинен виплатити нинішній роботодавець.

Перерахована компенсація для працівника — можливість збільшити стаж, що дає право на щорічні основну та додаткові відпустки на новому місці роботи. Новий роботодавець зарахує до стажу час, за який працівник не використав відпустки на попередній роботі (ч. 3 ст. 9 Закону про відпустки).

Працівник не забажав перерахунку компенсації. Роботодавець нараховує та виплачує компенсацію за всі невикористані дні щорічної відпустки, а також додаткові відпустки працівникам, які мають дітей.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть, будь ласка, свій статус професіонала, пройшовши швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту;

• 31 шпаргалка для безпомилкової роботи;

• вебінари та презентації від найкращих експертів з кадрів.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжу читання
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2018

Укладання та зразок трудового договору 2018

 Скачати шаблон