Активуйте подарунковий доступ >

Кадровик01

Відкликання працівника з відпустки: оформлюємо правильно

  • 26 серпня 2016
  • 37047

Досить типовою є ситуація, коли під час відпустки вам телефонують з роботи і просять за можливості перервати свій відпочинок, оскільки виникли нагальні робочі питання. Як правомірно вчинити у такій ситуації роботодавцю та працівникові, поговоримо далі


Частиною 3 статті 12 Закону «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) установлено, що відкликання з щорічної відпустки допускається за згодою працівника лише для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків, для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства з додержанням вимог частини 1 цієї статті та в інших випадках, передбачених законодавством. У разі відкликання працівника з відпустки його працю оплачують з урахуванням тієї суми, що була нарахована на оплату невикористаної частини відпустки.

Читайте також: Відкликання зі щорічної відпустки для подальшої поїздки в санаторій

Якщо, керуючись цією нормою, роботодавець прийняв рішення відкликати працівника із відпустки, то, насамперед потрібно перевірити, чи використав (або — чи зможе використати) працівник у робочому році, за який він перебуває у щорічній відпустці, одну безперервну частину тривалістю не менше 14 календарних днів. Оскільки частиною 1 статті 12 Закону про відпустки передбачено, що працівники мають право ділити щорічну відпустку на частини, але за умови, що безперервна тривалість однієї із таких частин становитиме 14 календарних днів.

Також варто пам’ятати про те, що відкликати працівника можна тільки зі щорічної основної чи щорічної додаткової відпустки.

Згода працівника на відкликання з відпустки

Перед документальним оформленням відкликання працівника з відпустки роботодавець зобов’язаний отримати попередню згоду працівника на відкликання з відпустки. Для цього можна зв’язатися з працівником телефоном або іншими засобами комунікації.

Якщо працівник погодився перервати відпустку, узгодивши при цьому дату виходу на роботу, безпосередній керівник може писати доповідну записку роботодавцю.

При цьому письмова згода працівника на відкликання з відпустки не обов’язкова. Ідеально, якщо така згода буде, але не завжди це фізично можливо. Тому достатньо буде того, що в перший робочий день після відкликання з відпустки у наказі працівник поставить відмітку про те, що ознайомлений та не має заперечень про відкликання його з відпустки.

Увага!

Роботодавець не може притягнути до дисциплінарної відповідальності працівника, якщо той не погодився на відкликання його з відпустки, оскільки це не порушення трудової дисципліни.

Відкликання з відпустки держслужбовця

Згода держслужбовця на відкликання з відпустки не потрібна, оскільки статтею 60 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII передбачено відповідний обов’язок. Порядок відкликання держслужбовця з відпустки передбачено Постановою КМУ від 25.03.2016 № 230.

Наказ про відкликання з відпустки

Після того як з працівником узгоджено відкликання з відпустки та є на це його згода, роботодавець видає наказ про відкликання працівника з відпустки. У такому наказі обов’язково необхідно зазначити:

  • дату, з якої працівник має стати до роботи;
  • кількість невикористаних днів відпустки;
  • строк надання невикористаних днів відпустки.

Строк надання невикористаних днів відпустки у наказі можна вказати по-різному:

  • конкретні дати одразу після закінчення обставин, що спричинили відкликання (якщо відомо), або через деякий час (відтак додатковий наказ для надання відпустки не потрібен);
  • місяць, на який перенесено відпустку (у цьому разі наказ слід видати на підставі заяви працівника).

Кадрова служба готує та подає на підпис роботодавцю проект наказу про відкликання працівника з відпустки. Після підписання та реєстрації в Журналі реєстрації наказів з кадрових питань тимчасового строку зберігання наказ набуває юридичної сили. Із цим розпорядчим документом працівника ознайомлюють під підпис.

Запис про відкликання з відпустки до картки П-­2 та зміни до графіка відпусток

Роботодавець зобов’язаний вести облік відпусток, що надаються працівникам (ч. 12 ст. 10 Закону про відпустки).

В особових картках працівників (типова форма № П-2, затверджена наказом Держкомстату та Міноборони України від 25.12.2009 № 495/656) відображають і дані наказів про відкликання:

  • акуратно закресліть одинарною рискою попередній запис про кількість днів та дату закінчення відпустки;
  • нижче (або поряд) у відповідних графах вкажіть фактичну кількість наданих днів та дату закінчення відпустки;
  • навпроти нової дати у графі «Підстава, наказ №» зазначте номер і  дату наказу про відкликання  з відпустки.

Коригуючий запис про фактичну кількість днів використаної відпустки та день закінчення відпустки можна позначити іншим кольором, прийнятним у діловодстві (чорним, фіолетовим).

Нові дати відпустки, спричинені відкликанням, мають бути відображені й у графіку відпусток.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю