Звільнення за згодою сторін: алгоритм з підказками

14 лютого 2022
555918
Середній бал: 5 із 5
порталу «Кадровик-01»

Угода сторін — розповсюджена підстава припинення трудового договору. Якими документами має супроводжуватись звільнення за угодою сторін? Що передбачити кадровику й роботодавцю, щоб не наразитися на зайві й небажані виплати? Порядок звільнення за згодою сторін та застороги чекають на вас у статті.

Звільнення за згодою сторін: стаття  

Угода сторін — одна з найпоширеніших підстав припинення трудового договору. Звільнення з роботи за угодою сторін містить стаття 36 Кодексу законів про працю.

Звільнення за угодою сторін: хто виступає ініціатором                         

Просити про припинення трудових відносин за угодою сторін можуть як працівник, так і роботодавець.

Головною умовою звільнення з роботи за угодою сторін, як зрозуміло з самої назви, являється домовленість між працівником і роботодавцем. Зафіксована відповідною заявою, яка є доказом того, що сторони узгодили це питання між собою і не мають щодо цього ніяких заперечень.

Якщо про звільнення з роботи за згодою сторін просить керівництво, воно зазвичай робить це письмово (стандартна форма – письмова пропозиція працівнику). А останньому (якщо він, звісно, на пропозицію пристане) треба зафіксувати своє «згоден» у заяві на ім’я директора.

Важливо! Законодавство про працю не зобов’язує сторони трудового договору оформлювати угоду про звільнення в письмовій формі. Однак, якщо працівник не надасть заяву про звільнення за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) роботодавець потенційно наражає себе на збитки.

звільнення за угодою сторін

Як оформити звільнення за різних підстав у воєнний час

Оформлення наказу про звільнення за згодою

Пам'ятайте, що у наказі обов’язково має бути дата звільнення. Підстава — п. 1 ст. 36 КЗпП України.

Не забудьте порахувати й кількість невикористаних (чи наперед використаних) днів щорічної відпустки, які підлягають грошовій компенсації (або за які провадиться утримання із заробітної плати).

Після підписання наказу, зареєструйте його у Журналі реєстрації наказів із кадрових питань тривалого строку зберігання та ознайомте з документом працівника.

Розрахунок з працівником при звільнення за згодою сторін 2022  

Під час звільнення за згодою не забудьте виплатити працівнику належні суми.             

Так, нарахування компенсації за невикористану відпустку провадиться на підставі копії наказу про звільнення за угодою сторін, яка передається працівником кадрової служби головному бухгалтеру або іншому працівнику бухгалтерії, відповідальному за нарахування заробітної плати.

Нарахування працівнику заробітної плати за відпрацьований час поточного місяця провадиться на підставі табеля обліку використання робочого часу. Для своєчасного оформлення підсумкового табелю кадровик має ознайомити табельника з наказом про звільнення працівника або передати йому копію відповідного наказу.

Нараховані суми слід виплатити в останній робочий день, він же — день звільнення.

☝️ Чи можна звільнити за угодою сторін на підставі довіреності

Звільнена за згодою сторін: запис в трудовій              

Оформити і видати трудову теж необхідно з дотриманням всіх законодавчих вимог. Робіть це чітко по Інструкції про порядок ведення трудових книжок. Заносьте до трудової дату і причину звільнення, дату і номер наказу.

Далі начальник відділу кадрів або директор розписується в трудовій, ставить печатку.

Видайте трудову в день звільнення. Якщо цього не зробити, за кожен день затримки трудової з вини роботодавця доведеться сплатити середній заробіток.

І останнє, що має зробити людина, яка йде з підприємства за згодою сторін, — це розписатися про отримання трудової книжки в Книзі обліку руху трудових книжок та особовій картці П-2.

звільнена за згодою сторін запис в трудовій

Звільнення за згодою сторін: алгоритм з підказками
ІРИНА ІВАНЧЕНКО,шеф-редактор напряму «MCFR Кадри»
Дізнайтеся як➡️заповнити особову картку працівника➡️внести необхідні відомості при звільненні➡️відбити зміну особистих даних працівника➡️продовжити особову картку, якщо закінчилися графи в одному з розділів➡️організувати облік та зберігання особових карток.

Ось, власне, весь порядок звільнення за згодою сторін. Однак, розглянемо ще запитання, яке хвилює працівників: вихідна допомога при звільненні за згодою сторін.       

Звільнення за згодою сторін: виплати

Законодавство не вимагає особливих процедур як-от попередження чи виплата вихідної допомоги тощо, яких мають дотримати сторони, що домовилися про звільнення.

Хоча є й такі випадки, коли у колективному договорі прописані додаткові компенсації на кшталт:

У разі припинення трудового договору за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) працівникам надається матеріальна допомога у розмірі середньомісячного заробітку.

Найчастіше подібні речі з’являються у колективному договорі не знечів’я і не від щирості душі, а про сумлінних реліктів бізнесу не йдеться. Здебільшого причина криється в тому, що через скрутні обставини роботодавець змушений вдаватися до скорочення, але не хоче провадити його по всіх правилах. Якщо вдасться домовитися про звільнення за зручною підставою з людиною, що підпадає під скорочення, то й добре. А як компенсацію — певна сума, легалізована колдоговором. Коли працівник вже має статус колишнього, вакантну посаду просто виводять зі штатного розпису.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"

Любі читачі, з першого дня війни команда MCFR Кадри продовжує надавати професійну підтримку, публікувати роз’яснення про роботу в умовах воєнного стану. У разі, якщо вам потрібна консультація експерта чи детальніша інформаційна підтримка, ви можете

передплатити наш електронний журнал «Кадровик-01» або систему «Expertus: Кадри»

.
logo