Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий демодоступ

Кадровик-01

Порядок звільнення за угодою сторін

21 серпня 2019
261205
Середній бал: 4.89 із 5

«Більше не можу! Як же мене це дістало! Все, крапка, я звільняюсь!» — чи не кожному з нас час од часу спадає на думку щось подібне. А найімпульсивніші йдуть далі. Працівник бере чистий аркуш А4 і пише заяву на звільнення...

Не чіпатимемо зараз правих і винуватих, а разом з ними і стрес, який тягнуть за собою зміни (а звільнення за будь-яких причин несе з собою зміни звичного життя), звернімо погляд на папір, на якому вже написано: «Прошу звільнити мене із займаної посади за власним бажанням», а поряд стоїть колега і трагічним шепотом радить: «Пиши на звільнення за згодою сторін, а ну як пройде?». Старий папірець зіжмаканий і летить у смітник, а працівник переписує заяву, хоча ані він, ані колега, який це порадив, не розуміють до кінця, для чого саме це робити…

Як звільнити строковика: 3 варіанти

Що дає працівнику звільнення за згодою сторін? І що воно дає підприємству?  В яких випадках застосовується і які умови звільнення за такою підставою? Як правильно це зробити з юридичної точки зору? Саме на ці питання ви зможете знайти відповідь в статті та зважити переваги й недоліки звільнення за згодою сторін 2019.

Угода сторін — насправді є однією з найдавніших і найпопулярніших підстав припинення трудового договору. Звільнення з роботи за угодою містить стаття 36 Кодексу законів про працю.

Просити про припинення трудових відносин за угодою сторін можуть як працівник, так і роботодавець.

Головною умовою звільнення з роботи за згодою сторін, як зрозуміло з самої назви, являється домовленість між працівником і роботодавцем. Зафіксована відповідною заявою, яка є доказом того, що сторони узгодили це питання між собою і не мають щодо цього ніяких заперечень.

Діалог на кшталт: — Я хочу звільнитись! — Ну, добре, звільняйся….

зовсім не свідчить про те, що має місце угода між сторонами трудового договору.

Перевірки 2019

Як уникнути штрафонебезпечних помилок?

Як звільнити день у день або сьогодні на сьогодні?

Чи не найважливіша особливість звільнення за згодою — те, що його дату теж визначають за домовленістю. Тобто відпрацювання 14 днів при звільненні у такому випадку не є обов’язковим.

Якщо працівник хоче звільнитися «сьогодні на сьогодні», а директор не заперечує, то єдина можливість утілити це в життя — це саме він, пункт 1 статті 36 КЗпП.

Чому тільки так? Досвідчені кадровики добре обізнані з тим, що попередження про звільнення за два тижні — це догма для процедури звільнення за власним бажанням (звісно, якщо не йдеться про поважні причини як-от вагітність, вихід на пенсію, догляд за дитиною та інше).

Якщо працівник просить звільнити його за власним бажанням — завтра і ані днем пізніше, то навіть, якщо директор готовий пристати на цю пропозицію, оформити звільнення саме за статтею 38 Кодексу — не можна. Декого це здивує, але недотримання двотижневого строку попередження буде порушенням законодавства про працю. Адже ці 14 днів даються не просто так. Людина може й передумати, а відтак відкликати заяву…

А ось відкликати заяву про звільнення відкликати заяву про звільнення за угодою сторін працівник права не має.

Відмовитися від домовленості можна знову ж таки лише за згоди всіх.

Як казали римляни — треба вислухати й іншу сторону…

До речі, на нормативне підкріплення цієї тези натрапляємо у відомій Постанові № 9 (вона ж — Постанова ПВСУ від 6 листопада 1992 року № 9 про практику розгляду трудових спорів), яка майже чверть сторіччя є чи не єдиним «керівництвом до дії» для кадровиків чи юристів у всіх випадках звільнень.

Заява на звільнення за угодою сторін 2019

Ще одна річ, яка може здивувати: ініціатором звільнення за угодою сторін може бути не тільки працівник (як це буває найчастіше), але й роботодавець.

Якщо про «розлучення» просить керівництво, воно зазвичай робить це письмово (стандартна форма – письмова пропозиція працівнику). А останньому (якщо він, звісно, на пропозицію пристане) треба зафіксувати своє «згоден» у заяві на ім’я директора.

Зразок заяви на звільнення за угодою сторін

звільнення з роботи за згодою сторін

СКАЧАТИ

Звільнення за згодою сторін: виплати

Законодавство не вимагає особливих процедур як-от попередження чи виплата вихідної допомоги тощо, яких мають дотримати сторони, що домовилися про звільнення.

Хоча є й такі випадки, коли у колективному договорі прописані додаткові компенсації на кшталт:

У разі припинення трудового договору за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) працівникам надається матеріальна допомога у розмірі середньомісячного заробітку.

Найчастіше подібні речі з’являються у колективному договорі не знечів’я і не від щирості душі, а про сумлінних реліктів бізнесу не йдеться. Здебільшого причина криється в тому, що через скрутні обставини роботодавець змушений вдаватися до скорочення, але не хоче провадити його по всіх правилах. Якщо вдасться домовитися про звільнення за зручною підставою з людиною, що підпадає під скорочення, то й добре. А як компенсацію — певна сума, легалізована колдоговором. Коли працівник вже має статус колишнього, вакантну посаду просто виводять зі штатного розпису…

Варто знати!

Вважати, що роботодавець зобов’язаний задовольнити вимогу працівника про відкликання заяви про звільнення у разі припинення трудового договору за угодою сторін — помилка!

Право на відкликання заяви про звільнення є безумовним правом працівника, втім, це право він може реалізувати беззаперечно лише у разі, якщо звільнення відбувається з його ініціативи, тобто з підстав, визначених статтею 38 КЗпП.

Якщо працівник напише заяву про звільнення за угодою сторін, а потім вирішить відкликати цю заяву, роботодавець вправі відмовити.

Відмова роботодавця задовольнити прохання працівника щодо відкликання заяви про звільнення за угодою сторін не суперечить нормам законодавства.

Такий висновок підтверджується й судовою практикою, зокрема ухвалою Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 25.02.2004 («Вісник Верховного Суду України», № 4, 2005).

Питання, які регулюються колективним договором

Наказ про звільнення за згодою сторін

У наказі обов’язково має бути дата звільнення. Підстава — п. 1 ст. 36 КЗпП України.

Не забудьте порахувати й кількість невикористаних (чи наперед використаних) днів щорічної відпустки, які підлягають грошовій компенсації (або за які провадиться утримання із заробітної плати).

Приклад наказу про звільнення за угодою сторін

Наказ про звільнення за угодою сторін

СКАЧАТИ

Чи видавати працівнику копію наказу? Якщо він на цьому наполягатиме, то так. Адже це відповідає статті 47 КзпП.

Наказ про звільнення за пунктом 1 статті 36 КЗпП України належить до групи наказів з кадрових питань тривалого зберігання. Тобто літерний індекс цього наказу традиційно виглядатиме так: к/тр.

Відпустка з наступним звільненням за угодою сторін

Може надаватися! Протопоказань немає! Якщо працівник бажає, то може отримати невикористану відпустку з подальшим звільненням. Тоді дата звільнення зміститься на останній день відпустки.

Відпустка з наступним звільненням не надається тільки якщо підставами для розірвання трудового договору  були порушення трудової дисципліни.

ЧИМ вигідно таке звільнення для працівника?

Дійсно, вигідно, але про це взагалі мало хто знає.

Якщо працівник, який звільнився за угодою сторін, зареєструється в ЦЗ, він отримуватиме допомогу по безробіттю з 8-го дня після взяття на облік (а не з 90-го як при звільненні за власним бажанням).

Якщо працівник матиме сумніви щодо цього, просто покажіть йому статті 22 і 23 Закону «Про загальнообов’язкове державне страхування на випадок безробіття»…

Саме можливість отримати допомогу по безробіттю у найближчий після звільнення час може стати вирішальною при обранні підстави для звільнення.

Справедливості ради, скажемо, що тривалість виплати допомоги по безробіттю у цьому разі не вийде за межі 270 днів.

Розрахунок з працівником при звільненні

Останні наші дії — виплачуємо належні суми.

Нарахування компенсації за невикористану відпустку провадиться на підставі копії наказу про звільнення, яка передається працівником кадрової служби головному бухгалтеру або іншому працівнику бухгалтерії, відповідальному за нарахування заробітної плати.

Копія наказу передається під підпис у Журналі реєстрації наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання із зазначенням дати отримання.

Нарахування працівнику заробітної плати за відпрацьований час поточного місяця провадиться на підставі табеля обліку використання робочого часу. Для своєчасного оформлення підсумкового табелю кадровик має ознайомити табельника з наказом про звільнення працівника (або передати йому копію відповідного наказу).

Нараховані суми слід виплатити в останній робочий день, він же — день звільнення .

Запис про звільнення за угодою сторін в трудовій книжці

Оформити і видати трудову — це святе.

Робимо це чітко по Інструкції про порядок ведення трудових книжок. Заносимо до трудової дату і причину звільнення, дату і номер наказу.

Начальник відділу кадрів чи то сам директор розписується в трудовій, ставить печатку.

Запис в трудову про звільнення за угодою сторін

СКАЧАТИ

Видаємо трудову в день звільнення. Якщо ми цього не зробимо, наслідки відомі кожному інспектору з кадрів (сподіваємося, що відомі!): за кожен день затримки трудової з вини роботодавця платитимемо людині середній заробіток…

І останнє, що залишається людині, яка йде з нашого підприємства, — це розписатися про отримання трудової книжки в Книзі обліку руху трудових книжок та особовій картці П-2.

logo
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Користуватися вільно порталом
Зареєструватися і скачати
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Користуватися вільно порталом
Зареєструватися і скачати