text

Активуйте подарунковий доступ >

Кадровик01

Умови надання та оформлення лікарняного для догляду за дитиною

  • 16 листопада 2018
  • 34213

Якщо хворіє дитина, працівник вправі відкрити лікарняний для догляду за дитиною. Кадровик має врахувати чимало нюансів при оформленні лікарняного для догляду за дитиною. Алгоритм оформлення — у статті.

Допомога по догляду за хворою дитиною: тривалість виплати та умови

Засади загальнообов’язкового державного соціального страхування, гарантії працівників щодо їх соціального захисту у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності визначені Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Необхідність догляду за хворою дитиною (до 14-ти років) — один із страхових випадків, у разі настання яких застрахованій особі видається листок непрацездатності та виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності. Допомога:

  • надається у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) (п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону № 1105);
  • виплачується з першого дня за рахунок коштів Фонду соціального страхування (далі — ФСС) за період, протягом якого дитина, за висновком лікаря, потребує догляду, але не більш як за 14 календарних днів (ч. 3 ст. 22 Закону № 1105).

Увага!

Якщо дитина потребує стаціонарного лікування, допомога виплачується застрахованій особі з першого дня за весь час перебування в стаціонарі разом із хворою дитиною.

Застрахованим особам, які працюють на сезонних і тимчасових роботах, у разі хвороби дитини віком до 14-ти років допомога по тимчасовій непрацездатності призначається і виплачується не більш як за 75 календарних днів (к. д.) протягом календарного року.

Життя часом вносить сумні корективи в наші плани. Трапляється, хвороба дитини збігається з відпусткою — основною, додатковою, навчальною. Розраховувати на допомогу в цьому разі не варто.

 Як оформити лікарняний під час відпустки

А якщо догляду потребує неповнолітня дитина старше 14-ти років? У цьому разі допомога надається застрахованій особі з першого дня не більш як за 3 к. д., а у виняткових випадках (тяжка хвороба, побутові обставини) — не більш як за 7 к. д. (п. 4 ст. 22 Закону № 1105).

Лікарняний лист для догляду за дитиною — основна підстава для призначення допомоги

Єдиною підставою для призначення допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (у т. ч. у зв’язку з необхідністю догляду за хворою дитиною) є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (ч. 1 ст. 31 Закону № 1105).

Зразок і технічний опис листка непрацездатності, інструкцію про порядок його заповнення затверджено спільним наказом МОЗ, Мінпраці, ФСС з ТВП, ФСС з НВП від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406.

Інші документи (медичні довідки тощо) не можуть слугувати підставою для призначення допомоги за рахунок коштів соціального страхування.

Якою може бути максимальна тривалість листка непрацездатності?

Листок непрацездатності у разі захворювання чи травми видається на весь період тимчасової непрацездатності, до її відновлення або до встановлення групи інвалідності медико-соціальною експертною комісією.

Хто може піти на лікарняний для догляду за дитиною

Видачу, продовження та облік листків непрацездатності регламентовано Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455 (далі — Інструкція № 455).

Для догляду за хворою дитиною листок непрацездатності видає лікуючий лікар одному із працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, що фактично доглядає за дитиною (п. 3.1 Інструкції № 455).

Отже, якщо дитина захворіла, листок непрацездатності може отримати один із батьків або інша особа, яка опікуватиметься дитиною, — бабуся, дідусь, тітка тощо. Звісно, за умови, що вона працює, а значить застрахована в системі соціального страхування. Період, на який видають лікарняний для догляду за дитиною, залежить від віку дитини та перебігу хвороби.

 Страховий стаж для лікарняного: таблиця періодів та порядок обчислення

Період, на який видають лікарняний для догляду за дитиною при лікуванні дитини в амбулаторно-поліклінічних умовах

Вік дитини та особливі умови

Період, на який видається листок непрацездатності

Нормативна база

Діти до 14-ти років

До 14 к. д.

п. 3.3. Інструкції № 455

Діти до 14-ти років — постраждалі унаслідок аварії на ЧАЕС

На весь період хвороби, включаючи період санаторно-курортного лікування

п. 3.3. Інструкції № 455

Діти старше 14-ти років

До 3 к. д.

п. 3.2. Інструкції № 455

Діти старше 14-ти років (у разі тяжкого перебігу захворювання)

Продовжується до 7 к. д. (за рішенням ЛКК або головлікаря)

п. 3.2. Інструкції № 455

 

Як продовжити лікарняний для догляду за дитиною

Трапляється, ліміт днів вичерпано, а дитина продовжує хворіти. Щоб продовжити лікування і документально засвідчити відсутність на роботі з поважних причин, особа, яка доглядає хвору дитину, має оформити довідку за встановленою МОЗ формою № 138/0 (далі — Довідка) (п. 3.4. Інструкції № 455).

Довідку видають до одужання дитини від гострого захворювання або досягнення ремісії у разі загострення хронічного захворювання, з продовженням у порядку, передбаченому пунктом 2.2 Інструкції № 455 (див. табл. 2).

Умови продовження лікарняного для догляду за дитиною

Тривалість непрацездатності

На скільки продовжується

Хто продовжує

Понад 10 к. д.

До 30 к. д.

Лікуючий лікар спільно з завідувачем відділення

Понад 30 к. д.

Із періодичністю оглядів раз на 10 днів.

Не більше терміну, встановленого для направлення

до МСЕК

Лікуючий лікар спільно з завідувачем відділення та лікарсько-консультаційною комісією (ЛКК)

За Довідкою кошти від ФСС не нараховуються.

 

Умови відкриття лікарняного для догляду за дитиною під час стаціонарного лікування

Як не прикро, але часом лікування потребує перебування в стаціонарі.

З малятами до 6-ти років маємо право перебувати в лікарні протягом всього часу стаціонарного лікування. Саме на цей період видають листок непрацездатності одному із працюючих членів сім’ї (іншій працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною) згідно з пунктом 3.9. Інструкції № 455.

У разі стаціонарного лікування дітей віком 6-14 років листок непрацездатності видається в окремих випадках: якщо дитина є важкохворим і, за висновком ЛКК, потребує індивідуального догляду, — на період, визначений ЛКК.

Відображаємо лікарняний для догляду за дитиною у табелі обліку робочого часу

Відсутність працівника у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю обов’язково позначають у табелі обліку використання робочого часу.

Листок непрацездатності видають одному з працюючих батьків або особі, що його заміняє, на весь період перебування в стаціонарі дітей до 14-ти років: інфікованих вірусом імунодефіциту (СНІД), хворих на онкологічні та онкогематологічні захворювання та постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС (п. 3.10 Інструкції № 455).

Після виписки дитини зі стаціонару в гострому періоді захворювання листок непрацездатності видають або продовжують до одужання дитини, але в межах установленого терміну, з урахуванням днів листка непрацездатності, виданого до стаціонарного лікування (п. 3.8 Інструкції № 455).

Подекуди з оформленням тимчасової непрацездатності пов’язані запитання без очевидних відповідей. У сім’ї хворіє двоє дітей — скільки листків непрацездатності оформляти? Після виписки виникло ускладнення — який документ має бути видано? З’ясувати допоможе ПАМ’ЯТКА, де зібрано рішення поширених проблемних ситуацій.

Увага!

Лікарняний для догляду за дитиною НЕ видають:

  • для догляду за хронічним хворим у період ремісії;
  • для догляду за хворою дитиною в період щорічної (основної, додаткової) відпустки, відпустки без збереження заробітної плати, відпустки для догляду за дитиною до 3-х років;
  • для перебування зі здоровою дитиною протягом карантину;
  • для догляду за хворим старше 14-ти років при стаціонарному лікуванні.

Допомога з тимчасової непрацездатності для догляду за дитиною

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності для догляду за дитиною залежить від страхового стажу, набутого на період настання страхового випадку.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть, будь ласка, свій статус професіонала, пройшовши швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту;

• 31 шпаргалка для безпомилкової роботи;

• вебінари та презентації від найкращих експертів з кадрів.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжу читання
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2018

Укладання та зразок трудового договору 2018

 Скачати шаблон