Кадровик01

Обчислення страхового стажу для оплати лікарняних, якщо в 2016 році працівник був у відпустці за власний рахунок

  • 13 жовтня 2016
  • 4527

Ситуація з кадрової практики: «улітку 2016 року працівник перебував у відпустці за власний рахунок протягом 15-ти календарних днів. Чи враховувати нині період такої відпустки при обчисленні страхового стажу?»

Страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом 2 цієї частини (ч. 1 ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105). 

Увага!

Мінімальний страховий внесок — це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон № 2464)

Із 01.01.2016 Закон № 2464 зазнав суттєвих змін (Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 № 909-VІІІ), а саме: встановлено єдиний розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний соціальний внесок або ЄСВ) на рівні 22% для всіх платників ЄСВ.

Зауважимо, що сам собою період відпустки без збереження заробітної плати не зараховують до страхового стажу для оплати тимчасової непрацездатності. Утім, нині значення має інше — не те, скільки днів працівник фактично не отримував заробітну плату, а те, чи сплачено за нього мінімальний страховий внесок. При цьому після змін у законодавстві ситуація, в якій за працівника не сплачено мінімального внеску, взагалі неможлива. Адже діє норма закону: якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати… сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати… та ставки єдиного внеску (ч. 5 ст. 8 Закону № 2464).

Приклад

Розрахуємо розмір мінімального страхового внеску.
Розмір мінімальної заробітної плати з 01.05.2016 становить 1450 грн.
Ставка ЄСВ 01.01.2016 становить 22%.
Мінімальний страховий внесок становить 319 грн. (1450 грн. × 22%)

Отже, попри те, що у певному місяці працівник 15 календарних днів перебував у відпустці без збереження заробітної плати, сума єдиного внеску за цей місяць не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Тому весь місяць має бути зарахований до страхового стажу для оплати тимчасової непрацездатності.

Нагадаємо, що до 01.01.2016 розмір ЄСВ вирізнявся залежно від класу професійного ризику виробництва, до якого було віднесено того чи того платника ЄСВ, а якщо база нарахування єдиного внеску була меншою за розмір мінімальної заробітної плати, сума єдиного внеску розраховувалась як добуток розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника. Зокрема, така редакція Закону № 2464 діяла з 01.01.2015.

Приклад

За мінімальної заробітної плати 1378 грн. для страхувальника, для якого у 2015 році розмір єдиного внеску залежно від класу професійного ризику виробництва становив 37%, мінімальний страховий внесок визначався як 509,86 грн. (1378 грн. × 37%)

Тобто й у 2015 році сума ЄСВ за місяць не могла бути меншою за розмір мінімального страхового внеску, а тому до страхового стажу зараховували цілий місяць, незважаючи на те, що, приміром, частину місяця працівник перебував у відпустці «за власний рахунок».

Із 01.01.2016 про класи професійного ризику виробництва у законодавстві вже не йдеться, але по суті зарахування періоду перебування у відпустці без збереження заробітної плати відбувається за тим самим принципом.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон