Кадровик01

Перехід на зимовий час у 2018 році ніхто не відміняв

  • 25 жовтня 2018
  • 11087
головний редактор MCFR: Кадри

Двічі на рік маємо клопіт із переведенням годинника — або вперед, або назад. А кадровикам і бухгалтерам доводиться ще й розв’язувати задачу: як облікувати та оплачувати робочий час працівників, яким «пощастило» працювати у скорочену або подовжену ніч.

В останню неділю жовтня о 4-й годині українці переводять годинники на одну годину назад, а в останню неділю березня о 3-й годині — на одну годину вперед. Зобов’язує це робити постанова КМУ «Про порядок обчислення часу на території України» від 13.05.1996 № 509.

Восени 2018 року ніч переведення годинників буде із 27 на 28 жовтня. Тобто у неділю 28 жовтня о 4-й годині переведіть годинникову стрілку на годину назад.

У працівників, які працюють позмінно, у графіках змінності визначено час початку і закінчення зміни. Тому ті, хто працюватиме у ніч із 27 на 28 жовтня 2018 року, у зв’язку з переведенням годинників на одну годину назад, фактично відпрацюють на годину більше.

Якщо, приміром, зміна розпочнеться 27.10.2018 о 22-й год. й закінчилася 28.10.2018 у 5:30 (30 хв. — перерва), то виходить, що працівник відпрацює не сім годин, як зазвичай, а вісім.

До відома!

У ніч останньої неділі березня, коли переводимо годинники на літній час — на годину вперед, працівники, які працюватимуть у нічну зміну з фіксованим часом початку і закінчення робочої зміни, відпрацюють на годину менше.

Як табелювати роботу в ніч переходу на зимовий час

Роботодавець зобов’язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи (ч. 1 ст. 30 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР).

Пригадаймо і визначення поняття «заробітна плата» — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 94 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Тому в табелі обліку використання робочого часу роботодавець має зазначити фактичну кількість відпрацьованих працівником годин.

Як оплачувати «зайво» відпрацьовану годину? Чи буде вона понаднормовою?

Розв’язок цього завдання залежить від встановленого на підприємстві облікового періоду. Якщо на підприємстві не запроваджений підсумований облік робочого часу, то ймовірно, ця година вважатиметься понаднормовою й підлягатиме оплаті відповідно до статті 106 КЗпП:

  • за погодинною системою оплати праці — у подвійному розмірі годинної ставки;
  • за відрядною — із доплатою в розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, за всі відпрацьовані надурочні години.

Робота тільки в нічні зміни: чи законно

Перехід на зимовий час у 2018 році ніхто не відміняв
Оксана Ніколаєнкоюрист, експерт із соціально-трудових відносин
Чи можлива за графіком робота тільки в нічні зміни?

У разі підсумованого обліку робочого часу оплачують як надурочні всі години, відпрацьовані в обліковому періоді понад встановлений робочий час.

Пам’ятаймо і про оплату роботи у нічний час, яка відповідно до статті 108 КЗпП оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче ніж 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час. Додатком 3 «Перелік і розміри доплат та надбавок до тарифних ставок, окладів і посадових окладів працівників, підприємств, установ і організацій, що мають міжгалузевий характер (крім бюджетної сфери), для встановлення у галузевих, територіальних угодах та колективних договорах» до Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні від 23.08.2016 за роботу у нічний час передбачено доплату в розмірі 35% годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи.

До речі, не у всіх працівників, які працюватимуть у ніч з 27 на 28 жовтня 2018 року, перехід на зимовий час може вплинути на тривалість зміни. Це стосується працівників, які працюють за розкладом руху, зокрема, водіїв, машиністів.

Якщо, приміром, автобус виїхав з одного населеного пункту до іншого, між якими немає проміжних зупинок на станціях, то внаслідок переведення годинників на одну годину назад автобус може приїхати в кінцевий населений пункт на годину раніше.

Якщо ж між населеними пунктами передбачені проміжні зупинки на станціях, то після переведення годинника у найближчому населеному пункті автобусу доведеться чекати одну годину до часу відправлення, передбаченого розкладом. У такому разі в кінцевий пункт автобус приїде за звичайним розкладом.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон