Перехід на зимовий час: табелювання і оплата роботи в ніч переведення годинників

1340
Житкова Ірина
головний редактор MCFR: Кадри
Двічі на рік маємо клопіт із переведенням годинника — або вперед, або назад. А кадровикам і бухгалтерам доводиться ще й розв’язувати задачу: як облікувати та оплачувати робочий час працівників, яким «пощастило» працювати у скорочену або подовжену ніч.

В oстанню неділю жoвтня о 4-й годині українці переводять годинники на одну годину нaзад, а в останню неділю бeрезня о 3-й годині — нa одну годину вперед. Зобов’язує це робити поcтанoва КМУ «Пpо порядок обчиcлення часу нa території України» вiд 13.05.1996 № 509.

У працівників, які працюють позмінно, у графіках змінності визначено час початку і закінчення зміни. Тому ті, хто працював у ніч із 29 на 30 жовтня 2016 року, у зв’язку з переведенням годинників на одну годину назад, фактично відпрацювали на годину більше.

Якщо, приміром, зміна почалася 29.10.2016 о 22-й год. й закінчилася 30.10.2016 у 5:30 (30 хв. — перерва), то виходить, що працівник відпрацював не сім годин, як зазвичай, а вісім.

Відповідно, у ніч останньої неділі березня, коли переводимо годинники на літній час — на годину вперед, працівники, які працюватимуть у нічну зміну з фіксованим часом початку і закінчення робочої зміни, відпрацюють на годину менше.

Як табелювати роботу в ніч переходу на зимовий час

Роботодавець зобов’язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи (ч. 1 ст. 30 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР).

Пригадаймо і визначення поняття «заробітна плата» — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 94 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Тому в табелі обліку використання робочого часу роботодавець має зазначити фактичну кількість відпрацьованих працівником годин.

Як оплачувати «зайво» відпрацьовану годину

Чи буде вона понаднормовою?

Розв’язок цього завдання залежить від встановленого на підприємстві облікового періоду. Якщо на підприємстві не запроваджений підсумований облік робочого часу, то ймовірно, ця година вважатиметься понаднормовою й підлягатиме оплаті відповідно до статті 106 КЗпП:

  • за погодинною системою оплати праці — у подвійному розмірі годинної ставки;
  • за відрядною — із доплатою в розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, за всі відпрацьовані надурочні години.

У разі підсумованого обліку робочого часу оплачують як надурочні всі години, відпрацьовані в обліковому періоді понад встановлений робочий час.

Пам’ятаймо і про оплату роботи у нічний час, яка відповідно до статті 108 КЗпП оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче ніж 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час. Додатком 3 «Перелік і розміри доплат та надбавок до тарифних ставок, окладів і посадових окладів працівників, підприємств, установ і організацій, що мають міжгалузевий характер (крім бюджетної сфери), для встановлення у галузевих, територіальних угодах та колективних договорах» до Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні від 23.08.2016 за роботу у нічний час передбачено доплату в розмірі 35% годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи.

До речі, не у всіх працівників, які працювали у ніч з 29 на 30 жовтня 2016 року, перехід на зимовий час може вплинути на тривалість зміни. Це стосується працівників, які працюють за розкладом руху, зокрема, водіїв, машиністів.

Якщо, приміром, автобус виїхав з одного населеного пункту до іншого, між якими немає проміжних зупинок на станціях, то внаслідок переведення годинників на одну годину назад автобус може приїхати в кінцевий населений пункт на годину раніше.

Якщо ж між населеними пунктами передбачені проміжні зупинки на станціях, то після переведення годинника у найближчому населеному пункті автобусу доведеться чекати одну годину до часу відправлення, передбаченого розкладом. У такому разі в кінцевий пункт автобус приїде за звичайним розкладом.Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

ТЕРМІНОВЕ З НАСТУПНОГО НОМЕРА

Довідник секретаря та офіс-менеджера

«Жіночий колектив: труднощі, табу і правила поведінки»

Свіжий номер журналу

Серпневий Кадровик-01 вже на сайті

«5 способів оформити відгул на 1 вересня»


© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
Якщо я скачаю файл без реєстрації, чи стану я Піратом?

Ми б на Вашому місці так не ризикували!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжуйте скачування!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Що? Вже йдете? І не дочитаєте?Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ. Це займе не більше 1 хв — натомість надалі читатимете ще більше статей, запитаннь та відповідей.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І не відволікайтеся!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль