Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий демодоступ

Кадровик-01

Відпустка на дітей: коли, кому та скільки

4 червня 2018
146234
Середній бал: 5 із 5
директор ТОВ "Кадрофф" (кадровий аутсорсинг, аудит кадрового діловодства)

Відпустка на дітей належить до соціальних відпусток. Вона не є щорічною відпусткою у розумінні Закону про відпустки, хоча й надається щороку. Правильне надання додаткової відпустки на дітей — фігура вищого пілотажу у роботі кадровика. Помиляються всі. І не лише попервах. Заплутані нормативні підгрунтя експерт з кадрової справи Любов Бондаренко розкладає по поличках власного досвіду.


Цю статтю варто б назвати так: Overqualified, або Вердикт «надлишкова кваліфікація»…

…тоді я завзято шукала роботу кадровика. Настільки завзято, що в пошуку брали участь друзі та друзі друзів. До пошуку долучались знайомі друзів і навіть наш двірник зі своїм псом Шкандибою. Роль Шкандиби в моїй професійній кар’єрі зводилась до того, аби в слушний час (тобто щовечора) слухати свого хазяїна. Той перебував у стані зміненої свідомості та у вишуканому товаристві «зеленого змія». Наставав час одкровення — кінець світу не за горами. Свідчення були звідусіль, і те, що ота мала з сьомої квартири не може знайти роботу, хоча така розумна і в окулярах, — головне з них.

Підтвердні документи для відпустки на дітей: скачати таблицю ➤

Та співбесіда стала для мене також свідченням. Тільки не кінця світу, а того, що я чогось варта, хоча на роботу мене тоді не взяли. Все просто. Обираючи серед запропонованих відповідей у тестовому завданні, варіанта щодо виду відпусток, які підлягають компенсації, я не знайшла одного з них. Красивими друкованими літерами дописала пропущений варіант. Наступного дня мені зателефонувала ейчар, сказала, що впевнена, я знайду роботу. Роботу на іншому підприємстві, бо маю надлишкову кваліфікацію, що є для компанії мінусом. Трохи помовчавши, спитала, коли ввели норму щодо додаткової відпустки на дітей. Тоді я не відповіла. Була обурена. Сьогодні маю другий шанс. Хто знає, може, цю статтю почитає і та жінка-ейчар? Я прошу у неї вибачення, що тоді не відповіла, і дякую, що саме тоді мені дали шанс знайти не тільки роботу, але й саму себе.

Правила надання додаткової відпустки на дітей

Правило 1

Відпустка на дітей належить до соціальних відпусток, а не щорічних (п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про відпустки), і:

 • надається понад щорічні відпустки, передбачені статтями 6, 7 і 8 Закону про відпустки, а також понад щорічні відпустки, встановлені іншими законами та нормативно-правовими актами (ч. 7 ст. 20 Закону про відпустки);
 • переноситься на інший період або продовжується у порядку, передбаченому для перенесення щорічних відпусток, визначеному статтею 11 Закону про відпустки (ч. 7 ст. 20 Закону про відпустки);
 • підлягає грошовій компенсації (за всі дні невикористаної відпустки) при звільненні (ст. 24 Закону про відпустки);
 • надається за календарний, а не за робочий рік (ст. 19 Закону про відпустки).

Правило 2

Щоб скористатися правом на відпустку працівник має надати до кадрової служби підтвердні документи. Як правило, працівники знають про свої права і надають відповідні документи при прийнятті на роботу.

Правило 3

Якщо відпустку на дітей заплановано з конкретними датами графіком відпусток, заяву писати не потрібно. Роботодавець лише повідомляє працівника про дату початку відпустки і видає наказ.

Правило 4

Якщо відпустку не заплановано заздалегідь або її просить нещодавно прийнятий працівник, він має написати заяву.

Підстави надання та тривалість додаткової відпустки на дітей

Якби мене попросили викласти теорію питання — почала б із дат. Сказала би про 1981 рік і три дні відпустки на дітей працюючій жінці з двома або більше дітьми до 12-ти років.

Про рік 1997-й говорила б довго, саме тоді набрав чинності Закон № 504/96, який ми ще знаємо як Закон про відпустки.

Вчасно схаменувшись, зупинилась би на ч. 1. ст. 19 вказаного Закону. Стаття проголошувала право жінки з дітьми до 15 років або з дитиною-інвалідом на 5 календарних днів додаткової відпустки.

Зазначила би про 2003 рік, коли днів стало сім, а за наявності декількох підстав для надання відпустки — 14 календарних.

І нарешті додала б про рік 2010-й, коли збільшено тривалість додаткової відпустки з 7 до 10 календарних днів та встановлено, що за наявності кількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Наказ про надання відпустки на дітей за двома підставами

Так би я говорила про теорію.

Якби попросили зробити шпаргалку для кадровика щодо додаткової відпустки на дітей, вона мала б такий вигляд:

 • відпустка, надається жінці, яка працює;
 • відпустка надається за календарний рік, а не робочий;
 • відпустка не підлягає поділу;
 • відпустка може надаватися за двома підставами;
 • відпустка беззастережно компенсується при звільненні;
 • відпустка подовжується або переноситься, якщо на неї припадає період тимчасової непрацездатності;
 • відпустка належить не до щорічних, а до соціальних.

Все просто і складно водночас. Народження другої дитини не дає автоматичного права на відпустку. Тобто, взяти додаткову відпустку на дітей з наступного дня після закінчення відпустки для догляду за дитиною до трьох років — табу. Подолати його легко — вийти на роботу хоча б на один день. Механізм задіяний — жінка працює. Вже наступного дня вона може піти у додаткову відпустку. І, навіть, якщо цей один відпрацьований день припадає на 31 грудня 2019 року, жінка здобуває право на соціальну відпустку на 10 календарних днів за 2019 календарний рік, яку може взяти, приміром, із 3 січня 2020 року.

Складне починається, коли підстав декілька, відповідно говоримо про 17 календарних днів додаткової відпустки на дітей. Назвемо підстави, які правомірно вважати за окремішні. Точніше сказати, що саме правова експертиза Мінсоцполітики та, власне, Мін’юсту і сформувала цей перелік. Головне, визначитись з логікою, а вона така:

 • жінці, яка працює і:
  - має двох або більше дітей віком до 15 років;
  - має дитину з інвалідністю (у т.ч. особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи);
  - усиновила дитину;
  - є одинокою матір’ю;
 • батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, який виховує їх без матері (зокрема, у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
 • особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
 • одному з прийомних батьків (ст. 19 Закону про відпустки).


Із власного гіркого досвіду скажу, найбільше різночитань виникає щодо терміну «одинока мати». Хоч як дивно, але претенденток, котрі вважають себе приналежними до цієї категорії, значно більше, аніж правових підстав вважати їх такими. Зокрема, розлучена жінка, на підставі довідки зі школи, що батько не приходить на шкільні зібрання, підкріпленою довідкою з ЖЕКу, бажає довести, що батько ухиляється від почесної місії — формування особистості майбутнього члена суспільства. І вже зовсім серіального характеру набувають випадки письмових свідчень сусідів щодо присутності батька у житті дитини. Окрім свіжих пліток та нещирого співчуття, жінці це не дає нічого. Скажу одразу, все це, навіть взяте разом, не підтверджує, що батько відмовляється від своєї духовної місії — виховання.

Відповідно роботодавцеві важко буде віднести витрати на оплату такої відпустки до фонду оплати праці. Не забуваймо про чарівну силу колективного договору, в якому ми можемо надати право розлученій жінці на додаткову відпустку, проте пам’ятаймо і про те, що ці витрати будуть з прибутку підприємства. Для доведення статусу «одинока мати» жінка має надати на підприємство обов’язковий перелік документів

Звісно, ще ми повинні пам’ятати про важливий момент, про який не говориться в Законі 504, а саме — визначення поняття «дитина». Відповідь знаходимо в Законі «Про охорону дитинства». Дитина — особа віком до 18 років, читаємо ми в ньому.

У світлі гендерної політики, а також правового поля не забуваймо про те, що все, що стосується поняття «одинока мати», стосується і одинокого батька, опікуна, прийомного батька.

Особливістю соціальної відпустки на дітей є те, що вона подовжується або ж переноситься у разі збігу з лікарняним.

Компенсація невикористаної відпустки «на дітей»

Стосовно компенсації при звільненні — без варіантів. Тільки компенсація. Винятково компенсація. Навіть, якщо жінка звільняється 3 січня 2020 року, вона має право на компенсацію додаткової відпуски на дітей за 2020 календарний рік. 

Відпустка на дітей: коли, кому та скільки
Ірина Житковаголовний редактор MCFR: Кадри
Кадровик відмовив новій працівниці у наданні відустки на дітей. Мотивував тим, що на попередньому підприємстві їй мали надати відпустку на дітей або виплатити компенсацію при звільненні. Суд вирішив інакше і оштрафував кадровика.

Перенесення соціальної відпустки «на дітей»

Звісно, державні мужі не бажають бути осторонь. Нещодавно на державному рівні долучилися до питання використання відпусток на дітей. Унесено законопроект яким, зокрема, пропонується норма, що невикористана соціальна відпустка на дітей не буде переноситися на наступний рік. Навряд чи в цьому вбачається надлишкова кваліфікація законотворців.

Буду вважати, що свій шанс відповісти на те питання з минулого, не змарнувала. Як і розуміння того, що кваліфікація буває надлишковою тільки в тому разі, коли ти опинився не в тому місці і не в той час. Нехай у кожного з нас збігатимуться ці дві можливості, а «Expertus: Кадри» нам в допомогу!

logo
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати