Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

СКАЧАЙТЕ оновлений Звіт про квоту 2019 ⇓

Кадровик01

Додаткова відпустка за ненормований робочий день

 • 10 серпня 2018
 • 9705

Додаткова відпустка за ненормований робочий день належить до щорічних додаткових відпусток, зокрема за особливий характер праці. Тривалість такої відпустки становить 7 календарних днів.

Ненормований робочий день — це особливий режим робочого часу, який установлюють певним категоріям працівників за неможливості нормування часу трудового процесу. У разі потреби зазначена категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу (ця робота не вважається надурочною). Міра праці у цьому випадку визначається не лише тривалістю робочого часу, але також колом обов’язків й обсягом виконаних робіт (навантаженням).

Категорії працівників із ненормованим робочим днем, які, відповідно, і мають право на додаткову відпустку за ненормований робочий день роботодавець визначає сам. Такі категорії мають бути прописані у колективному договорі, а якщо його немає — зазначені у трудовому договорі.

Особливості встановлення додаткової відпустки за ненормований робочий день

Щорічна додаткова відпустка працівникам з ненормованим робочим днем надається тривалістю до 7-ми к. д. Для кожного виду робіт, професій та посад, залежно від обсягу виконаних робіт, ступеня напруженості, складності та самостійності у роботі, необхідності періодично виконувати службові завдання понад установлену тривалість робочого часу, визначається конкретна тривалість такого виду відпустки.

Увага!

Додаткова відпустка за ненормований робочий день надається пропорційно часу, відпрацьованому на роботі, посаді, що дають право на цю відпустку.

На етапі підготовки проекту колективного договору формується перелік посад, яким передбачатиметься додаткова відпустка за ненормований робочий день.

При формування такого переліку рекомендуємо врахувати такі чинники, як:

 • потреба у виконанні роботи понад нормальну тривалість робочого дня;
 • коло обов’язків, обсяг виконаних робіт (навантаження);
 • ступінь напруженості, складність і самостійність у роботі.

Орієнтовний перелік посад працівників з ненормованим робочим днем, яким може надаватися додаткова щорічна відпустка

Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади за погодженням з відповідними галузевими профспілками можуть затверджувати орієнтовні переліки робіт, професій і посад працівників з ненормованим робочим днем. Список професій і посад, на яких може застосовуватися ненормований робочий день, визначається колективним договором (наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 10.10.1997 № 7).

При визначенні посад, для яких колективним договором може передбачатися режим ненормованого робочого дня (і відповідно —щорічна додаткова відпустка за ненормований робочий день), у пригоді вам стане орієнтовний перелік посад з ненормованим робочим днем, що застосовується у системі Міносвіти:

 • Керівники установ і організацій, їх заступники та помічники.
 • Керівники структурних підрозділів установ і організацій (головних управлінь, управлінь, служб, відділів, секторів, інспекцій, груп, частин, станцій, цехів виробництва, дільниць, майстерень, баз, бюро, лабораторій, кабінетів, господарств) та їх заступники, керівники штабів цивільної оборони.
 • Директори обсерваторій, ботанічних садів, студентських містечок, спортивних споруд та їх заступники.
 • Завідувачі ветеринарними клініками, випробувальними полями, розсадниками, розплідниками, віваріями.
 • Головні спеціалісти (інженери, конструктори, енергетики, механіки, технологи, економісти, арбітри та інші) та їх заступники.
 • Провідні спеціалісти (інженери: конструктор, технолог, проектувальник, електронік, програміст та інші; архітектор, математик, художник-конструктор (дизайнер), економіст, юрисконсульт, психолог, соціолог, бухгалтер, бухгалтер-ревізор та інші).
 • Старші спеціалісти та спеціалісти: (інженери: конструктор, технолог, проектувальник, механік, енергетик, електронщик, програміст та інші), архітектори, математики, художники-конструктори (дизайнери), економісти, економісти-статистики, юрисконсульти, психологи, соціологи, бухгалтери, бухгалтери-ревізори, статисти-дослідники; старші лаборанти, які мають вищу освіту; лаборанти, виробники робіт, начальники дільниць, майстри, контрольні майстри дільниць електронно-обчислювальних машин, оператори електронно-обчислювальних машин, інструктори, адміністратори, бібліотекарі, бібліографи, екскурсоводи, ветлікарі, ветфельдшери та інші.
 • Перекладачі-дактилологи, перекладачі, перекладачі-секретарі сліпих викладачів (вчителів), художники-оформлювачі, читці, лектори.
 • Техніки всіх спеціальностей.
 • Завідувачі: канцелярії, центрального складу (складу), гуртожитку, друкарського бюро, камери схову, бюро перепусток, копіювально-розмножувальним бюро, фонотеки, фотолабораторії, експедиції, господарства, архіву, приймального пункту в навчально-виробничих майстернях, які надають послуги населенню.
 • Старші: товарознавці, касири, касири-інкасатори, інспектори, табельники, диспетчери, архіваріуси, діловоди, машиністки.
 • Шеф-кухарі.
 • Секретарі, секретарі-стенографістки, стенографістки, секретарі-друкарки, секретарі учбових (учбово-методичних) відділів (частин), інспектори, інспектори учбових (учбово-методичних) відділів, товарознавці, експедитори, касири, інкасатори, агенти з постачання, агенти-експедитори, експедитори, діловоди, архіваріуси, табельники, копіювальники, креслярі, обліковці, рахівники, калькулятори, старші комірники, комірники (за відсутністю завідувачів складів), друкарки, диспетчери, диспетчери факультетів, оператори диспетчерської служби, коменданти, чергові по гуртожитках, паспортисти, нормувальники, калькулятори, евакуатори.
 • Головні редактори, редактори, літературні співробітники, кореспонденти, старші коректори, коректори.
 • Головні режисери, режисери, помічники режисерів, кінооператори, їх помічники, диригенти, хормейстери, балетмейстери, акомпаніатори, завідувачі костюмерними.
 • Капітани учбових кораблів, їх старші помічники, помічники механіків, боцмани, керівники водних станцій.
 • Агрономи, садівники, квітникарі, бджолярі, ентомологи, дендрологи, зоологи, лісники.
 • Середній медичний персонал установ і закладів освіти.

(лист Міносвіти України «Щодо орієнтовного переліку посад працівників з ненормованим робочим днем системи Міністерства освіти України, яким може надаватись додаткова відпустка» від 11.03.1998 № 1/9-96)


Стаж для надання щорічної додаткової відпустки за ненормований робочий день

При розрахунку стажу для надання щорічної додаткової відпустки працівникам з ненормованим робочим днем зараховують час:

 • фактичної роботи на умовах неповного робочого часу;
 • щорічної основної та додаткової відпустки за особливий характер праці;
 • роботи вагітних, яких було переведено на підставі медичного висновку на легшу роботу, на якій вони не зазнають впливу несприятливих виробничих факторів.

Перенесення та заміна грошовою компенсацією відпустки за ненормований робочий день

Відпустка працівникам з ненормованим робочим днем належить до щорічних відпусток і надається за правилами, визначеними для цього виду відпусток.

Згідно з частиною 4 статті 10 Закону про відпустки щорічні основна та додаткові відпустки надаються працівникові з таким розрахунком, щоб вони були використані, як правило, до закінчення робочого року. Якщо ж додаткова щорічна відпустка не була використана упродовж робочого року, то ця відпустка «не згорає», а переноситься на наступний робочий рік. Аби дні відпусток не накопичувалися, радимо надавати відпустку упродовж робочого року згідно з графіком відпусток.

Якщо працівнику з певних причин не були надані щорічні додаткові відпустки за декілька попередніх років, радимо погасити заборгованість організації перед працівником по відпустках шляхом надання відпусток або грошової компенсації.

Згідно з частиною четвертою статті 24 Закону про відпустки і частиною четвертою статті 83 КЗпП за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

Увага!

Оскільки тривалість щорічної основної відпустки не може бути меншою за 24 календарні дні, працівник має право отримати грошову компенсацію за щорічну додаткову відпустку навіть за умови, що він продовжує працювати в організації. Однак, мають бути дотримані певні умови:

 • робочий рік, за який працівник бажає отримати компенсацію за невикористані дні відпустки, закінчився;
 • щорічні основна і додаткова відпустки за відповідний рік мають бути використані працівником тривалістю не менш як 24 календарні дні.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть, будь ласка, свій статус професіонала, пройшовши швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту;

• 31 шпаргалка для безпомилкової роботи;

• вебінари та презентації від найкращих експертів з кадрів.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжу читання
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю