Резерв відпусток: які види враховуємо та коли складаємо

1822
Житкова Ірина
головний редактор MCFR: Кадри
Зазвичай, більшість працівників використовують відпустки влітку, внаслідок чого в організаціях значно зростають обсяги витрат на виплати заробітної плати за час відпусток. Щоб уникнути цих «стрибків» витрат, організації створюють резерв відпусток. Протягом року до нього здійснюють відрахування, що дає змогу рівномірно розподілити витрати на оплату відпусток і забезпечити достовірність показників у фінансовій звітності у період відпусток. Саме резерв використовують для нарахування відпускних.

Увага!

Для відшкодування наступних (майбутніх) операційних витрат, зокрема, на виплату відпусток працівникам, створюються забезпечення (п. 13 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов’язання», затвердженого наказом Мінфіну від 31.01.2000 № 20).

Розрахунок резерву відпусток

Під час інвентаризації перевіряють правильність і обгрунтованість забезпечень, створюваних у т. ч. на виплату відпусток працівникам (п. 8.1 розд. III Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879; далі — Положення № 879). Залишок забезпечення на виплату відпусток, зокрема відрахування на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з цих сум, станом на кінець звітного року визначається за розрахунком, який базується на кількості днів невикористаної працівниками організації щорічної відпустки та середньоденній оплаті праці працівників. Середньоденна оплата праці визначається відповідно до законодавства (п. 8.2 розд. III Положення № 879).

Виплати за невідпрацьований час, що підлягають накопиченню, визнаються зобов’язанням через створення забезпечення у звітному періоді. Виплати за невідпрацьований час, що не підлягають накопиченню, визнаються зобов’язанням у тому періоді, в якому час відсутності працівника на роботі підлягає оплаті (п. 7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 26 «Виплати працівникам», затвердженого наказом Мінфіну від 28.10.2003 № 601).

Це означає, що відпустки, для яких створюють резерв, мають накопичуватися. Згідно з частиною 1 статті 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину-інваліда з дитинства підгрупи А I групи. Тому резерв відпусток складають лише для зазначених видів відпусток. Окрім того, при розрахунку суми резерву слід ураховувати й виплату компенсації за невикористані дні щорічної відпустки, якщо працівник використав щорічну відпустку тривалістю не менше 24-х календарних днів, а за решту днів відпустки бажає отримати грошову компенсацію відповідно до частини 4 статті 24 Закону про відпустки.

Створення резерву відпусток

Як бачимо, складання резерву відпусток передбачено бухгалтерськими нормативними актами. Утім, задля визначення планової суми на оплату відпусток бухгалтеру стане у пригоді графік відпусток, який щороку складають працівники кадрових служб відповідно до частини 10 статті 10 Закону про відпустки.

Резерв відпусток формують наприкінці кожного року шляхом множення запланованої на наступний рік графіком відпусток кількості днів відпусток (щорічних і додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину-інваліда з дитинства підгрупи А I групи, у т. ч. невикористані за минулі роки) на середньоденну заробітну плату працівників. Тому вираховувати на конкретну дату кожному працівнику кількість днів невикористаної щорічної відпустки, а також додаткової соціальної відпустки, що надається на підставі статті 19 Закону про відпустки, немає потреби.Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Статті за темою в журналі «Кадровик01»

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка

© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

Витратіть на реєстрацію лише 57 секунд і отримайте доступ до:

форм та зразків для скачування
✓ актуальних статей від редакції журналу «Кадровик-01»
✓ докладних відповідей на складні робочі ситуації
✓ найсвіжіших новин для фахівців кадрової справи
довідників, вкрай необхідних для щоденної роботи та інших корисних матеріалівУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Ключ від всіх дверей!

Реєструйтеся та отримуйте доступ до:

✓ актуальних статей від редакції журналу «Кадровик-01»
✓ докладних відповідей на складні робочі ситуації
✓ найсвіжіших новин для фахівців кадрової справи
довідників, вкрай необхідних для щоденної роботи та інших корисних матеріалівУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×

Ми не можемо вас відпустити з порожніми руками!

Залишайте свій e-mail та першими дізнавайтеся про наші акційні пропозиції та безплатні вебінари!