Кадровик01

Звільнення інваліда з роботи: законні підстави

  • 19 грудня 2016
  • 17186

Чи можливо в разі встановлення інвалідності працівникові звільнити його з ініціативи роботодавця за умови, що здоров’я такого працівника не дає змоги виконувати професійні обов’язки, а умови в організації, де він працевлаштований, не відповідають рекомендаціям МСЕК (до того ж компанія не може створити належних умов праці)?

Маємо констатувати, що працівника з інвалідністю можна звільнити відповідно до п. 2 ст. 40 Кодексу законів про працю України, якщо компанія-роботодавець не має можливості створити належні умови для його праці чи перевести на іншу посаду.

Законні підстави звільнення інваліда

З ініціативи роботодавця звільнити працівника з підстави встановлення останньому групи інвалідності не можна, позаяк це заборонено законом, про що йдеться в ч. 3 ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII.

Утім, положення цієї самої статті дають змогу звільнити інваліда, якщо за станом здоров’я він не здатний виконувати свої обов’язки або його стан може погіршитися (підтвердженням чого є медичний висновок). Крім того, звільнити інваліда з роботи можна, якщо в разі зміни характеру роботи чи продовження діяльності на підприємстві йому може стати гірше. В таких випадках звільняють відповідно до п. 2 ст. 40 КЗпП.

Звільнення інваліда з ініціативи роботодавця

Є ще один цікавий нюанс. Звільняти інвалідів з роботи можна навіть з ініціативи роботодавця, якщо на це є вагомі підстави. Йдеться, насамперед, про випадки, коли організація не може перевести інваліда на іншу посаду, надати іншу роботу, яка відповідатиме стану здоров’я, або забезпечити необхідні умови праці. Однак якщо підприємство запропонувало належні умови праці чи іншу посаду/вид роботи, а інвалід відмовився від переведення чи роботи в нових умовах, чи якщо інших, не протипоказаних з медичного боку посад немає, то тут уже працедавець має повне право звільняти інвалідів з роботи з власної ініціативи.

Підставою для звільнення у описаних ситуаціях стане невідповідність працівника посаді, яку він обіймає, чи роботі, яку він виконує, за станом здоров’я, про що зазначено у тому-таки п. 2 ст. 40 КЗпП.

Таких висновків ми дійшли, керуючись нормами ч. 2 ст. 40 КЗпП, відповідно до яких інваліда звільнити можна, якщо можливості перевести на іншу роботу, маючи на те його згоду, немає, та нормами ст. 170 КЗпП, згідно з якими роботодавець на підставі медичного висновку зобов’язаний перевести працівника-інваліда за його згодою на іншу роботу.

Варто зауважити, що звільнення на підставі п. 2 ст. 40 КЗпП відбувається як розірвання трудового договору з ініціативи власника чи уповноваженого ним органу. Однак мають обов’язково бути врахованими вимоги: ч. 3 ст. 40 КЗпП (заборонено звільняти особу, коли та на лікарняному чи у відпустці) статей 43, 43-1 КЗпП (за попередньою згодою профспілкового органу або без такої згоди) та ст. 44 КЗпП (має бути виплачена вихідна допомога, що не може бути меншою, ніж середній заробіток за місяць).

Увага!

Суд, розглядаючи справи про звільнення за п. 2 ст. 40 КЗпП, може визнати правильним припинення трудового договору, якщо буде з’ясовано, що воно здійснено на підставі фактичних даних, які підтверджують, що у зв’язку зі станом здоров’я (стійким зниженням працездатності) працівник не має змоги належно виконувати покладені на нього трудові обов’язки чи те, що, виконуючи такі професійні обов’язки, працівник становитиме загрозу життю інших членів колективу чи громадян, яких він обслуговує, а також те, що можливості перевести працівника, за його на те згодою, на іншу роботу немає. Докладніше див. п. 21 постанови Пленуму ВСУ «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю