Кадровик01

Відпустка для догляду за дитиною до трьох років в форматі украдене щастя

  • 22 грудня 2016
  • 19676
директор ТОВ "Кадрофф" (кадровий аутсорсинг, аудит кадрового діловодства)

Ви мене обікрали! — сказано мені в обличчя. Вона просто констатувала факт. Гадаєте, я почала виправдовуватись? Гадаєте, почала гнівно звинувачувати у наклепі? Викликала службу безпеки? Ні…Я просто стояла і думала — не її одну. Принаймні — ще десяток. Так, нехай опосередковано, проте вкрала в них по одному дню. Дню, коли їх дитині виповнилося три роки, дню коли вони мусили стати до роботи, бо так було сказано в наказі про надання відпуски для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Дню народження їх дитини, який ставав для них звичним робочим днем.

Потім були інші баталії, довгі перемовини з різними управліннями праці та соцзахисту. Саме їх войовничі представники, немов гарматні ядра, метали в нас молодих мамочок зі слоганом: «Переробіть наказ, вкажіть конкретну дату виходу на роботу». Ми відпоювали валеріаною ці зовсім уже безсилі та бліді «гарматні ядра», а потім вже самі торпедували позиції державного органу в телефонному режимі. Взявши в руки один відомий лист Мінпраці, розпочинали сеанси екзорцизму, з придихом зачитуючи його зміст. Особливий наголос робився на словах: «особа», «має право», «перервати», «стати», «доцільно», «фактичного виходу на роботу». Зазвичай спрацьовувало, хоча були і випадки, коли була відсутня будь-яка можливість зачитати вказаний текст, на тому кінці дроту з бойовим «Переробіть наказ!», просто кидали слухавку.

Право на відпустку по догляду за дитиною до 3 років

Іноді я починала задумуватись, чому така радісна і довгоочікувана подія в житті, мусить супроводжуватись такими баталіями і бути справжнім хардкордом для кадровика? Не знаходячи гідного пояснення, філософськи собі зазначила, що ціна не має значення, оскільки бебі-скарб — безцінний.

Отож, я просто завела нотатник і вивела власну формулу «Відпустка для догляду за дитиною до трьох років».

Надається після закінчення відпустки по вагітності та пологах і на відміну від тої ж оформлюється за заявою працівниці шляхом видання наказу.

Саме так — відпустка по вагітності та пологах, читай листок тимчасової непрацездатності з акуратно наведеною в «причинах» цифрою 8 — вагітність та пологи. Крапка.

Увага! Працівниця може скористатись правом на відпустку для догляду за дитиною до 3-х років як одразу після відпустки по вагітності так і, наприклад, після використання щорічної відпустки.

Ось тут є шанс позбутися заборгованості з щорічних відпусток, якщо така наявна у працівниці.

Відповідно, як у заяві, так і у наказі вказуються дата початку відпустки і її закінчення. Тобто працівниця може захотіти взяти всю відпустку по день виповнення малюкові трьох років, так і взяти її на будь-який період, головне в межах цього трирічного терміну. Це може бути місяць, рік, півтора. Вона має на це право. Крапка.

Працівниця може в будь-який момент перервати відпустку, наприклад, аби оформити навчальну, а потім продовжити знов. Це може повторюватись безліч разів і в різноманітті варіантів протягом всіх трьох років. І нехай би це просто було для вас безоплатним тренінгом зі стресостійкості, проте, зазвичай, на цей час на місце мамочки беруть строковика. Пояснювати що значить процедура прийому-звільнення, та ще й строковика, — тема окремого роману, і з його жанром я ще не визначилась. Тому оформіть собі страховий поліс. Пропишіть у правилах внутрішнього трудового розпорядку процедурні питання, як от наприклад, що про бажання перервати відпустку працівниця повинна повідомити вас письмово за 6 робочих днів. Крапка.

Ситуація делікатного характеру, проте, з можливими грубими наслідками. Працівниця вирішує через деякий час, що готова повертатись в соціум і приступити до роботи під час перебування у відпустці на умовах неповного робочого часу. Пам’ятаємо про головне, жінка має право, проте роботодавець не зобов’язаний надавати їй таку можливість. Якщо на її місце вже прийнято іншого працівника за строковим трудовим договором, то єдиною можливістю працювати на таких умовах — є переривання відпустки для догляду за дитиною. Тільки беззастережне виконання умови «фактичний вихід на роботу» дає право звільнити тимчасового працівника. Звичайно, працівниця може скористатися правом працювати на умовах неповного робочого часу за іншою посадою чи, навіть, на іншому підприємстві. Але це вже питання, що підпадає під юрисдикцію поняття «сумісництво».

Відпустка по догляду за другою дитиною під час догляду за першою дитиною

Що робити, коли працівниця, перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною, надає листок тимчасової непрацездатності з цифрою 8 — вагітність та пологи? Нічого. Звісно, окрім того як привітати майбутню матусю. Не потрібно: переривати відпустку для догляду за першою дитиною, не потрібно видавати наказ про надання відпустки по вагітності та пологах, не потрібно по закінченню листка тимчасової непрацездатності видавати наказ про відпустку для догляду за дитиною до трьох років за другою дитиною. Потрібно — дочекатись допоки закінчиться відпустка до трьох років першої дитини і з наступного дня після виповнення першою дитиною трьох років видати наказ про надання відпустки для догляду за другою дитиною. Звісно, після написання заяви працівницею.

Аксіома кадровика: час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не зараховується до періоду, що надає право на щорічну відпустку. Крапка.

Існує помилка, якої десь свідомо прагне допуститися кожен кадровик. Уявивши в черговий раз як би перфектно все виглядало в розділі «Відпустки» особової картки П-2, починає вираховувати дні періоду «до» і «після». Якою б спокусливою не була думка «закрити» робочий період для надання щорічної відпустки по дату надання відпустки для догляду за дитиною, — то все від лукавого. Період завжди розпочинається від дати укладення трудового договору, а ви трудовий договір з працівницею не розривали, вона перебуває у трудових відносинах.

Вихід працівника на роботу після відпустки по догляду за дитиною до 3 років

Нарешті. Питання що не осоромить перо Шекспіра і достойне звучати з вуст Гамлета. Перефразую мовою кадровиків: «Видавати чи не видавати?». Відповідь – видавати наказ про вихід працівниці на роботу доцільно. Хоча б для того, щоб, наприклад, після її тривалої відсутності провести відповідні інструктажі з охорони праці та техніки безпеки. У наказі якраз і буде зазначено цю вимогу.

Було б прикрістю не згадати ще один важливий момент. У моїй практиці він мав місце. Право на таку відпустку має не тільки мама. І навіть, не тільки тато. Бабуся, дідусь інші родичі, котрі активно, а головне — фактично зайняті процесом формування майбутнього громадянина нашої держави, мають право на оформлення відпустки. Для цього їм за своїм місцем роботи потрібно надати довідку, видану вже за місцем роботи мами, що та вийшла на роботу.

Звичайно, філігранні і професійно витончені зразки наказів, визначення понять і, навіть, алгоритми надання відпустки мамочці, яка народила за кордоном, закінчення відпустки та інвентаризація — то прерогатива системи «Expertus: Кадри».

Той, кого світ ловив та так і не спіймав, наш великий філософ Григорій Сковорода, говорив: «З усіх втрат, втрата часу найдорожча». Нехай у собівартість нашого професіоналізму завжди входить досвід, здобутий у кадровій практиці один одного.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон