Кадровик01

Допомога на поховання за кошти соцстраху: умови отримання та документи

  • 23 січня 2017
  • 24589

Основний правовий акт, що здійснює регулювання організаційних, фінансових та правових засад щодо соціального страхування населення, а також гарантій працюючих осіб на їх соціальний захист у випадку втрати працездатності — Закон «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV від 23 вересня 1999 року (далі — Закон).

Стаття 20 Закону визначає, що допомога на поховання (окрім поховання громадян без роботи, громадян, померлих на виробництві в результаті нещасного випадку, та пенсіонерів) — це один зі способів забезпечення матеріальних виплат, джерелом якого є Фонд.

Стаття 27 цього ж Закону передбачає, що виплати допомоги на поховання з фондового бюджету здійснюються у випадку смерті особи, що застрахована, а також членів сім’ї особи, що утримувалися нею, до яких відносяться:

  • чоловік чи дружина;
  • неповнолітні діти, сестри, брати чи онуки, або повнолітні діти, сестри, брати чи онуки, які отримали статус інвалідів до досягнення повноліття (сестри, брати та онуки – лише якщо у них немає батьків, які є працездатними), студенти чи учні ВНЗ та середніх професійно-технічних навчальних установ, які навчаються на денній формі навчання – до віку 23 років;
  • матір чи батько;
  • дідо чи баба (лише прямої лінії спорідненості).

Увага!

Члени сім’ї, що самостійно отримували пенсію чи оплату праці (були забезпечені джерелами існування), не являються такими, які утримувалися застрахованою особою.

Виплату отримує застрахована особа, член її сім’ї або інші юридичні особи, що проводили поховання.

У статті 30 Закону вказано, що саме на базі основного місця роботи призначається і надається матеріальна допомога і соціальні послуги на основі страхування у випадку тимчасової втрати працездатності застрахованим громадянам, що працюють на основі трудового контракту чи трудового договору (не стосується допомоги через тимчасову непрацездатність (в тому числі догляду за дитиною підчас хвороби), допомогу у випадку пологів та вагітності, що забезпечуються основним місцем працевлаштування і місцем працевлаштування за сумісництвом в порядку, який установив КМУ. Отже, матеріальна допомога на поховання забезпечується тільки на базі основного місця працевлаштування.

На який розмір допомоги слід розраховувати

Статтею 28 Закону визначено, що розмір допомоги на поховання застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні, не повинен бути меншим аніж прожитковий мінімум, визначений законодавством.

Допомога на поховання за рахунок соцстраху складає 2200 грн., починаючи з 01.01.2012 (посилаючись на постанову, видану Фондом від 16.11.2011 № 55).

Підстава для одержання особою, що організувала поховання, чи сім’єю померлого фінансової допомоги — це свідоцтво про смерть, яке видав центральний орган виконавчої гілки влади, який реалізує держполітику у сфері реєстрації актів громадського стану, виконавчий орган сільської селищної чи міської (не стосується обласних центрів) ради.

Виплата на поховання члена сім’ї громадянина, що застрахований, можлива при наданні окрім згаданих документів, довідки з місця проживання, яка підтверджує те, що померлий утримувався застрахованим громадянином (ч. 4 ст. 31 Закону).

Окрім вказаних вище документів, необхідно пред’явити витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть, щоб уникнути подвійної виплати.

У частині 3 статті 32 Закону вказано, що допомога повинна бути призначена строком до одного дня після звернення, а виплачена не пізніше наступного робочого дня, після надання страхувальнику страхових коштів Фондом.

Стаття 34 Закону визначає, що фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення здійснюється робочими органами Фонду відповідно до Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 № 26. Підставою для фінансування страхувальників робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок. Робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом 10 робочих днів після надходження заяви.

У випадку настання смерті за кордоном рекомендовано надати заяву в консульство країни, громадянство якої було у особи, а також звернутися до консульської служби для реєстрації факту смерті. Ці дії дозволять потім отримати свідоцтво про смерть в тій країні, в якій померлий постійно проживав.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон