Звільнення за власним бажанням: строки попередження та порядок оформлення

62432
Розривання строкового контракту або трудового договору на невизначений термін за власною ініціативою може здійснити будь-який працівник. Саме ця причина є найчастішою підставою звільнення.

 Незважаючи на цей факт, і фахівці кадрових відділів  з досвідом, і новачки на цій посаді досить часто стикаються з деякими питаннями, а саме — як правильно оформити документи про звільнення за власним бажанням згідно з усіма юридичними тонкощами. Головне – попередити будь-які ситуації, що можуть викликати конфлікт або трудовий спір.

Строк попередження про звільнення з роботи за власним бажанням

Стаття 38 КЗпП визначає, що працівник зобов’язаний письмово за два тижні попередити роботодавця про своє бажання щодо розривання трудового договору, який укладався на невизначений строк. Вказувати причину звільнення в заяві не обов’язково, але в певних випадках це доречно зробити. Оскільки від того наскільки поважною є причина, залежать пільги, які можуть надаватися працівнику. 

Звільнення за власним бажанням: строки попередження та порядок оформлення Читайте також: Підстави припинення трудового договору

З наступного дня, коли була подана заява на звільнення за власним бажанням працівником, починається відлік строку попередження. Більш того, на зупинення відліку не впливає хвороба чи відпустка. Після двотижневого терміну попередження працівник може залишити роботу, незважаючи на те, чи роботодавець виплатив йому заробітну плату, чи ні. Затримання працівника роботодавцем після завершення періоду попередження не може здійснюватися ні за яких причин (не передані справи наступнику, не підписаний обхідний лист, не розраховано з бухгалтерією і тому подібне).

У статті 241-1 КЗпП вказано, що термін, який обчислюється в тижнях повинен закінчуватися у певний день тижня. Отже, якщо працівник подав заяву в середу, то попереджувальний термін закінчиться в середу через два тижні. Якщо закінчення терміну припадає на неробочий, вихідний,  чи святковий день, днем закінчення строку вважається найближчий  робочий день.  

Приклад

Заява на звільнення працівника за власним бажанням написана 18.12.2015, при цьому дату звільнення зазначено не було, а керівництво заяву підписало. Термін попередження закінчується 01.01.2016 в п’ятницю, а це святковий день, а при цьому 2 та 3 січні припадає на вихідні дні. Що повинен зробити у цьому випадку працівник відділу кадрів? Який день повинен бути вибраний для звільнення – 31.12.2015 чи 04.01.2016?

Оскільки звільнити потрібно в найближчий робочий день, то датою звільнення буде 31.12.2015.

Приклад

Працівником написана заява про звільнення датою 14.06.2014. Якою повинна бути дата звільнення, якщо 28 червня – святковий день?

На основі загального правила обчислення строку попередження останній день роботи і день звільнення – 28.06.2014, що є святковим днем. 29.06.2014 - неділя. Керуючись статтею 241-1 КЗпП дата звільнення – 27.06.2014.

Увага!

На деякі категорії робітників розповсюджуються інші терміни щодо попередження про звільнення. Для тимчасових працівників (якщо договір укладений на термін не більше двох місяців) або для працівників, які працюють на сезонній роботі, встановлений строк у три календарних дні. Бажання про звільнення повинно бути оформлено в письмовій формі (заява).  

Передбачені випадки, коли звільнення за власним бажанням (ч. 1ст. 38) повинно бути здійснено роботодавцем в термін, який вказує працівник. Ці випадки зумовлені неможливістю працювати, а саме:

 • переведенням жінки чи чоловіка на роботу до іншого населеного пункту;
 • переїздом на інше місце проживання;
 • відсутністю можливості працювати у певній місцевості, яка підтверджується медичною довідкою;
 • вступом до ВНЗ;
 • доглядом за дитиною-інвалідом чи дитиною до виповнення 14-ти років;
 • вагітністю;
 • виходом на пенсію;
 • доглядом за інвалідом І групи чи хворим членом сім’ї при медичному підтвердженні;
 • прийняттям на робоче місце на конкурсній основі;
 • іншими поважними причинами.

У таких випадках працівник повинен пред’явити роботодавцеві докази, які підтверджують поважність причини (довідки з місця працевлаштування жінки/чоловіка, довідка ЖЕКу, медична довідка та ін.).  

Приклад

Працівник написав заяву 08.01.2017 з текстом: «Прошу звільнити мене за власним бажанням 10.01.2017 у зв’язку з переїздом до нового місця проживання». Коли повинен роботодавець звільнити робітника: через 2 тижні чи в указаній термін працівником?

Роботодавець повинен звільнити працівника саме 10.01.2017

Окрім цих випадків, роботодавець також повинен звільнити працівника у вказаний ним строк, якщо роботодавець порушив умови трудового чи колективного договору, законодавства про працю (ч. 3 ст. 38 КЗпП). При цьому  згідно зі статтею 44 випадку працівник отримує виплати при звільненні за власним бажанням (вихідна допомога при звільненні), встановлені колективним договором. Ці виплати повинні бути не меншими ніж тримісячна середня заробітна плата.

У  разі якщо на думку роботодавця компанія не порушувала трудове законодавство чи умови трудового або колективного договору, і він не згодний звільняти працівника на підставах вказаних у частині 3 статті 38 КЗпП, то на заяву він накладає резолюцію.  Однак необхідно врахувати, що органи Держпраці, комісія з трудових спорів, суд чи професійна спілка можуть встановити факт порушення закону роботодавцем. У разі звернення працівником до органу, що розглядає трудові спори, та доведе факт здійснення правопорушення і при цьому, якщо орган визнає, що формулювання причин звільнення працівника неправильне, то роботодавець буде змушений змінити формулювання й виплатити вихідну допомогу працівнику, яка передбачається законом.   

Особливості розірвання строкового трудового договору

У статті39 КЗпП вказано, що працівник має право розірвати строковий трудовий договір  у випадку його інвалідності чи хвороби, які не дозволяють продовжувати виконання роботи, якщо роботодавець порушує законодавство про працю, трудовий чи колективний договір, а також в інших випадках, які вказані у ст.38 КЗпП.

Обмеження на звільнення за власним бажанням

Деякі категорії працівників обмежені у звільненні за бажанням законодавством. Із власної ініціативи не можуть розривати договір молоді спеціалісти протягом терміну, який вказаний у договорі чи направленні на роботу. Однак згідно з Порядком, який затверджений постановою КМУ від 22.08.1996 № 992 молодий спеціаліст може розірвати Угоду про підготовку фахівців з вищою освітою з причин, які визначені у п. 9 зазначеного порядку.

Пункт перший статті 42 Кримінально-виконавчого кодексу України передбачає, що звільнення засудженого з роботи за власною ініціативою заборонено в період відбування покарання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції.

Порядок звільнення за власним бажанням

Оформлення заяви на звільнення

Бажання щодо звільнення повинно бути оформлено працівником у письмовій довільній формі. Проте іноді у відділі кадрів не зайвим буде мати зразки типових заяв.

Працівники відділу кадрів повинні ретельно ознайомитися зі змістом заяви.

Після ознайомлення заява повинна бути зареєстрована у Журналі реєстрації заяв з кадрових питань, а після реєстрації її потрібно подати керівнику на розгляд. На вимогу працівника може надаватися копія заяви, на якій відмічена реєстрація, тобто дата і вхідний номер.

Спосіб подання заяви на звільнення з боку законодавства не обмежується. Отже, заяву можна надіслати поштою чи телеграмою роботодавцю.

Відкликання заяви про звільнення за власним бажанням

Заява про звільнення може бути відкликана працівником в будь-який час до закінчення строку попередження. У такому випадку працівник не буде звільнений з роботи. Але є єдиний виняток  –на це місце запрошено нового працівника, якому не можна відмовити у працевлаштуванні. (ч. 2 ст. 38 КЗпП).

Відкликання заява повинно бути також  у письмовій формі.

При відкликанні заяви роботодавець більше не може звільнити працівника за тією підставою, яка вказана у заяві (власне бажання), але він може розірвати договір за інших підстав, визначених законодавством.

Роботодавці досить часто не беруть до уваги дату звільнення і вважають, що заява про звільнення з власної ініціативи дає їм право розірвати трудовий договір в той час, коли їм зручно. Але це не так!Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Накази на підприємстві

Електронна книга для кадровика та секретаря

Читати


© Кадровик-01, 2018. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


 • Ми в соцмережах
... це як сніг на голову!

Не скачується? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть, будь ласка, свій статус професіонала, пройшовши швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту;

• 40 шпаргалок для безпомилкової роботи;

• вебінари та презентації від найкращих експертів з кадрів.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжу читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×

Кримінальна відповідальність за порушення у сфері праці

СКАЧАЙТЕ собі та покажіть директору