text
Кадровик01

Договір про повну матеріальну відповідальність: з ким та за яких умов укладається

 • 25 січня 2017
 • 25469

За шкоду, заподіяну підприємству, працівники несуть відповідальність, зокрема і матеріальну. Розмір відшкодування не може перевищувати середньомісячного заробітку такого працівника. Проте, якщо між працівником та підприємством укладено договір про повну матеріальну відповідальність, то розмір відшкодування повинен бути в повному обсязі.

Загальні підстави й умови настання повної матеріальної відповідальності

У главі ІХ Кодексу законів про працю України (КЗпП) передбачені гарантії при покладанні на працівників матвідповідальності за шкоду, що була завдана підприємству, установі, організації (далі — організація).

Зокрема, в ст. 130 КЗпП визначено, що за шкоду, завдану організації, працівники відповідатимуть матеріально:

 • в межах і порядку законодавства;
 • в межах певної частини свого заробітку, при чому обсяг матвідповідальності не може перевищувати повного розміру заподіяної шкоди (утім, є певні винятки, окремо прописані в законодавстві);
 • коли шкода заподіяна організації винними протиправними діями чи навпаки внаслідок бездіяльності самого працівника (працівник у такому разі відшкодовує розмір лише прямої дійсної шкоди).

Важливо зауважити, що шкоду, завдану в обставинах нормального виробничо-господарського ризику, працівники не зобов’язані відшкодовувати. Крім того, якщо працівник перебував у ситуації крайньої необхідності, то матеріальної відповідальності в такому випадку він не нестиме.

Перелік посад, які несуть повну матеріальну відповідальність

Посади і види робіт, а також типовий договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність затверджені постановою Держкомпраці СРСР та Секретаріатом ВЦРПС «Про затвердження переліку посад і робіт, які заміщаються або виконуються працівниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення збереження цінностей, які були передані їм для збереження, обробки, продажу (відпуску), перевезення або застосування в процесі виробництва, а також типового договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність» від 28.12.1977 № 447/24 (далі — Перелік № 447/24). Серед них:

Договір про повну матеріальну відповідальність: з ким та за яких умов укладається

Увага!

Договір про повну матеріальну відповідальність із працівником може укладатися лише у випадку, якщо мають місце обидві умови — посада, яку обіймає працівник, є у зазначеному переліку та посадові обов’язки працівника безпосередньо пов’язані зі зберіганням, обробкою, продажем, перевезенням або застосуванням під час виробництва доручених цінностей

Зразок договору про повну матеріальну відповідальність (скачати)

Зазвичай, працівник несе матвідповідальність за завдану зі своєї вини шкоду, якщо:

 • ним, відповідно до ст. 135-1 КзпП, був укладений письмовий договір про взяття на себе повної матеріальної відповідальності за незабезпечення цілості майна та інших цінностей, котрі були передані йому для зберігання або для інших цілей;
 • він отримав майно та інші цінності під звіт за разовою довіреністю або за іншими разовими документами;
 • його дії мали ознаки діянь, що переслідуються у кримінальному порядку;
 • він заподіяв шкоду, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння;
 • шкоди завдано недостачею, внаслідок умисного знищення чи умисного зіпсуття матеріалів, напівфабрикатів, виробів (продукції), зокрема, під час їх виготовлення, а також будь-яких предметів, виданих організацією працівникові для користування;
 • відповідно до законодавства на нього покладена повна матеріальна відповідальність за шкоду, заподіяну організації під час виконання трудових обов’язків (таку відповідальність, зазвичай, передбачають норми спеціального законодавства, а тому необхідності укладати з працівником договір про застосування до нього повної матеріальної відповідальності немає, адже безпосередньою підставою, щоб притягти до відповідальності, є правова норма. Наприклад, повну матеріальну відповідальність за цією підставою можна покласти на працівника за шкоду, завдану внаслідок: перевитрати пального, яку допустили працівники автотранспорту; одержання службовою особою премій, нарахованих на підставі спотворених з її вини даних про виконання робіт);
 • він завдав шкоди, не перебуваючи при виконанні трудових обов’язків;
 • він, будучи службовою особою, винний у незаконному звільненні або переведенні працівника на іншу роботу;
 • керівник організації винний у несвоєчасній виплаті заробітної плати понад один місяць, що призвело до виплати компенсацій за порушення строків її виплати (однак у цій ситуаціє суттєві роль відіграє  той факт, що при цьому Державний бюджет України та місцеві бюджети, юридичні особи державної форми власності не повинні мати жодної заборгованості перед цією організацією.
Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть свій статус професіонала — пройдіть швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінари та презентації від найкращих експертів з кадрів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжити читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×

Життя без ОК-5 (ОК-7)

Ви більше не будете рахувати стаж. За Вас це робитиме Пенсійний Фонд.

Як ПФУ надаватиме інформацію?

 Дізнатися