СКАЧАЙТЕ оновлений Звіт про квоту 2019 ⇓

Кадровик01

Відпустка за сумісництвом: тривалість, види та порядок надання

  • 27 липня 2018
  • 38244

Законодавством гарантоване право сумісникам отримувати щорічну відпустку і за основним місцем роботи, і за сумісництвом. Які види, тривалість та особливості надання відпустки сумісникам — розкажемо у статті.

Нормами статті 2 Закону України «Про відпустки» для працівників закріплена гарантія на відпочинок (відпустку). Слід зазначити, що сумісники мають таке саме право на щорічну відпустку, як й інші працівники. Для забезпечення права особи на відпустку за сумісництвом у законі закріплено таке.

Відпустка має надаватися у випадках, передбачених законодавством, із визначенням строку, впродовж якого вона триватиме. На час відпочинку (відпустки) за працівником зберігається місце роботи, зарплата (допомога).

У винятоквих випадках допускається компенсація невикористаних днів відпустки в грошовому еквіваленті. Перелік таких випадків закріплений у статті 24 Закону про відпустки: якщо працівник, зокрема і сумісник, звільнився, а він не використав усі належні йому дні щорічної відпустки, йому їх компенсують у грошовому еквіваленті. Працівникам, що мають дітей, відшкодовують також і дні невикористаної додаткової відпустки «на дітей».

Крім того, щорічна відпустка суміснику може компенсовуватися в грошовому еквіваленті за його бажанням. Але слід пам’ятати, що загалом працівник повинен відпочивати не менше 24-х календарних днів (підсумовується кількість днів щорічної та додаткової відпусток).

Увага! Грошова компенсація за відпустку не допускається неповнолітнім працівникам.

Види відпусток за сумісництвом

Законодавством передбачено для працівників, що працюють за сумісництвом, право отримувати  щорічну додаткову відпустку зі шкідливими та важкими умовами праці та за особливий характер праці, залежно від зайнятості у цих умовах. Додаткова відпустка працівнику надається у разі, якщо він працює зі шкідливими та важкими умовами не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв.

Право на додаткову відпустку за ненормований робочий день сумісникам не мають. Оскільки чинним законодавством сумісникам передбачається встановлення нормованого робочого часу.

Працівники, які працюють за сумісництвом, також мають право на додаткові відпустки у зв’язку з навчанням. Єдина відмінність у наданні цього виду відпустки сумісникам — середня зарплата за час додаткових відпусток у зв’язку з навчанням за працівниками зберігається за основним місцем роботи (ст. 217 КЗпП).

Для оформлення зазначеної відпустки сумісник має подати в організацію заяву і довідку-виклик вищого навчального закладу (або засвідчену в установленому порядку її копію). На підставі цих документів роботодавець видає наказ про надання додаткової відпустки у зв’язку з навчанням без збереження заробітної плати.

Працівники, які працюють за сумісництвом, мають право на соціальні відпустки, передбачені статтями 17-19 Закону про відпустки:

Надаються соціальні відпустки за сумісництвом одночасно з відпусткою за основним місцем роботи.

За основою посадою — пологова відпустка, за сумісництвом — робота: чи порушення

Тривалість, види та порядок надання відпустки сумісникам
Відповідає Ольга Догадіна провідний експерт MCFR Кадри
Вагітна оформила відпустку по вагітності та пологах і в той же день її прийняли на іншу посаду як внутрішнього сумісника. Через три тижні вона за власним бажанням звільнилася з посади за сумісництвом. Чи порушив роботодавець трудове законодавство?

Тривалість відпустки за сумісництвом

Відпустка зовнішньому суміснику, як і внутрішньому, надається тривалістю не менше ніж 24 дні, і не залежить від того, яка у працівника зайнятість.

Сумісники, що безперервно працюють на підприємстві менше шести місяців, можуть іти на повний період щорічної відпустки одночасно із відпусткою за основним місцем роботи. Така пільга передбачена пунктом 6 частини 7 статті 10 Закону про відпустки. В наступні роки роботи ця перевага втрачається.

Увага! Порядок надання щорічних відпусток сумісникам, які працюють у державних організаціях, має свої особливості, оскільки відпустка на роботі за сумісництвом надається одночасно з відпусткою за основним місцем роботи (п. 3 постанови КМУ «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 03.04.1993 № 245 , п. 6 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінфіну від 28.06.1993 № 43 ). Однак дія цих нормативних актів поширюється на працівників організацій державної форми власності, а тому в організаціях іншої форми власності зазначену норму можна застосувати лише як рекомендацію

Законом про відпустки не передбачено винятків щодо включення відпусток сумісників до графіка відпусток:

  • черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджує власник або уповноважений ним органом за погодженням з профспілкою чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводяться до відома всіх працівників;
  • при складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку (ч. 10 ст. 10 Закону про відпустки).

Отже, відпустки сумісників потрібно включати до графіка відпусток.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю