Кадровик01

Випробування молодим спеціалістам при прийнятті на роботу

  • 3 лютого 2017
  • 1902

Трудовим законодавством передбачено, що випробування при прийнятті на роботу не встановлюється неповнолітнім особам, молодим робітникам після закінчення професійних навчально-виховних закладів, молодим спеціалістам ВНЗ. Розберімося. До якого віку особу вважається молодим спеціалістом? Чи є порушенням законодавства, якщо працівника прийматимуть на роботу не за фахом обраної професії?

Частиною 1 статті 197 КЗпП установлено, що вік працездатної молоді — від 15 до 28 років. Це молоді особи, які закінчили або припинили навчання загальноосвітніх, професійних навчально-виховних закладах та ВНЗ, а також звільнені зі строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби.

Але не кожен випускник ВНЗ чи професійного навчально-виховного закладу може бути молодим спеціалістом чи молодим робітником.

Молодими спеціалістами вважаються випускники навчальних закладів державної форми власності, потребу в яких зарані виявили підприємства. Такі спеціалісти по закінченню навчання отримують роботу за фахом не менше ніж на три роки у порядку, передбаченому Кабміном.

Випробування молодим робітникам — не установлюється

Визначення поняття «молодий робітник» у законодавстві відсутнє. Разом з тим у пункті 8 Порядку працевлаштування випускників професійно-технічних навчальних закладів, підготовка яких проводилася за державним замовленням, затвердженого постановою КМУ від 27.08.2010 № 784, зазначено, що випускники, які зараховувалися на навчання до професійно-технічного навчального закладу відповідно до багатосторонніх договорів, направляються на роботу до замовників і зобов’язані відпрацювати строк, передбачений багатостороннім договором, але не менше ніж два роки.

Оскільки зазначені випускники ПТНЗ працевлаштовуються на підставі направлення на роботу і зобов’язані відпрацювати два роки, вони мають статус молодого робітника і при прийнятті на роботу випробування до них не застосовується.

Таким чином, заборона встановлювати випробування при прийнятті на роботу стосується лише тих випускників вищих або професійних навчально-виховних закладів віком до 28 років, які приймаються на роботу на підставі направлення на роботу, виданого відповідним навчальним закладом. Це, зазвичай, випускники навчальних закладів державної форми власності, підготовка яких здійснювалася за державним замовленням.

Випробування молодим спеціалістам — установлюється

У разі прийняття на роботу особи, яка не має відповідної освіти або стажу роботи, встановлених кваліфікаційними вимогами, але має достатній практичний досвід, можна, як виняток, призначити її на відповідну посаду за рекомендацією атестаційної комісії, якщо інше не передбачено актами, що мають вищу юридичну силу (п. 11 розд. 1 «Професії керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців» Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Мінпраці від 29.12.2004 № 336).

У випадку, якщо працівник набув знання та навички за робітничою професією і не має відповідного документа про освіту, можна рекомендувати підтвердити результати неформального професійного навчання за робітничою професією. Така можливість є однією із державних гарантій у сфері зайнятості, передбаченою Законом України «Про зайнятість населення». Порядок підтвердження результатів неформального професійного навчання осіб за робітничими професіями затверджено постановою КМУ від 15.05.2013 № 340. 

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон