Скачайте зразок Графіка відпусток 2019 ⇓

Кадровик01

Вагітність — не хвороба! або Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами

  • 7 лютого 2017
  • 32234
директор ТОВ "Кадрофф" (кадровий аутсорсинг, аудит кадрового діловодства)

Скажу чесно, як кадровик зі значним стажем, попри все — вагітних жінок до лікаря, звичайно ж, відпускали. Чи то спрацьовував факт того, що більшість керівників самі батьки, чи то те, що серед тих же керівників зустрічаються й жінки.

Але, що було завжди, то це елемент ніяковіння, яке відчувала бідна майбутня матуся, кожен раз відпрошуючись до лікаря. Ще більше стресу в них викликало усвідомлення того, що відпрошуватися доведеться ще не раз. Чинний і гуманний КЗпП не містить обов’язку для роботодавця увільняти вагітну від роботи на час медичних обстежень. Знизити норми виробітку, за потреби перевести на легшу роботу — на цьому стаття 178 Кодексу наполягає. А ось на такій справді потрібній речі, як легалізація буденних походів до лікаря, що веде вагітну, — ні…

Врізався в пам’ять один епізод. Усі заяви, в тому числі і на відсутність у зв’язку з відвідуванням лікаря, працівники приносили до нас у відділ кадрів на візу, тільки після цього заява «йшла» до керівника. Одна з майбутніх матусь, часто відпрошувалася на різного роду аналізи та обстеження. Кожен раз, коли вона заходила в кабінет, здавалося — розридається, і справа була «не в гормонах», як прийнято вважати в цих випадках. Ми, інспектори, намагалися їй допомогти — потайки підсовуючи її заяви на візу в «загальну пошту». Дуже швидко ця маленька змова була викрита, і надійшло розпорядження нашого начальника відділу — працівниця повинна бути з заявою особисто. Залишу без коментарів це рішення, сподіваюся, воно мало під собою підставу, все інше — в площині та компетенції совісті.

Не забуду слова сказані начальником відділу кадрів: «Ну, Ви ж розумієте, що вже не працівник? Ми платимо Вам зарплату, а роботу роблять за Вас інші. Вагітність — не хвороба, особливого ставлення не вимагає. Але у Вашому випадку ми бачимо інше. Візьміть. Я підписала заяву. Я дуже добре розумію Ваш стан».

Ми відділом дивилися на очманілу майбутню маму, як вона до нестями блідими губами прошепотіла: «Розумієте ... ..?» І вискочила з кабінету.

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами — на підставі листка непрацездатності

Для мене завжди було дивним поняття — відпустка, яка не потребує видання наказу, яка надається на підставі листка тимчасової непрацездатності. Ще дратувало скрупульозне вирахування сто двадцяти шести днів, бо саме стільки становить, зазвичай, її тривалість.

І, зазвичай, лікар в одному з десяти-п’ятнадцяти лікарняних, які потрапляли до тебе, таки помилявся. А ще зворотній бік лікарняного, а там завдання не для дилетантів і не для мого почерку. Вписати в один малесенький рядочок усі вихідні, святкові та неробочі дні за період вагітності.

Ще — наявність усіх штампів і печаток на самому листку. О, спитайте мене скільки їх має бути і я відповім. Відповім — ніччю, вдень — робочий чи вихідний, якщо не зможу говорити — покажу на пальцях, якщо не зможу й цього — кліпаннями повік, якщо й цей ресурс буде мені не доступний — що ж, я буду виривати волосся на голові. Ось так — одна волосина (маю надію, що на той час не сива) — кутовий штамп лікарняного закладу, ще декілька — це на кожен запис лікаря, який має бути завірений його іменною печаткою і, звичайно ж, остання — печатка лікувального закладу.

Проте — геть рефлексію.

Ключові моменти, які потрібно знати про відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами

1. Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами — це лікарняний лист, виданий з 30-го тижня на 126 календарних днів. Із них 70 до, а 56 (70 якщо багатоплідна вагітність або ускладнення пологів) календарних днів опісля.

Не лякайтесь, якщо виявиться, що лікарняний з 27-го тижня і тривалість його становить 180 календарних днів. Це значить, що наша майбутня матуся належить до категорії постраждалих від аварії на ЧАЕС. Тут правило 90 — до, 90 — опісля.

2. Видавати чи не видавати наказ про відпустку? Питання швидше традиції, яка існує на підприємстві. Законодавство цього не вимагає. Скажу чесно, за весь свій «кадровий шлях» цього наказу видавати не доводилось. На підприємстві, відділ кадрів якого очолюю нині, ці накази видаються. «Ламати» не стала, оскільки, впевнена в народній мудрості, а саме, що стосується «не будувати», а також в тому, що у виданні наказу теж є своя позитивна сторона.

3. Ми пам’ятаємо, що виплата за лікарняним має бути у розмірі 100% середньої заробітної плати і не залежить від страхового стажу.

Проте, маємо пам’ятати, про обмеження введене з 01.01.2015. Правило просте — 12/6. Тобто, якщо протягом 12 місяців страховий стаж менше 6 місяців, матеріальна допомога призначається, виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.

Ось тут не зайве згадати про довідку ОК-7, тим паче, якщо особа не працює цей останній рік на вашому підприємстві. Довідка ця — окрема розмова, проте зазначу не зайве її просити у будь-якому разі. Ми ж пам’ятаємо, що з 01.01.2011, страховий стаж рахується не за трудовою книжкою, а саме за даними персоніфікованого обліку.

І навіть, якщо ви бачите, що в трудові є запис і ви ніби впевнені в цьому підприємстві, яке зробило запис, та й особа працює у вас уже більше півроку, то ніби потреба нервувати працівника вимогою надати довідку відсутня — все одно просіть. Повірте, не пізніше тижня тому, не абияке здивування у працівника викликав факт того, що підприємство не відраховувало внески за певний період, факт чого і було виявлено з довідки ОК-7. А період був майже півтора року, і працівник не дуже прагнув надавати довідку. Лиш після того, як йому було роз’яснено, що виплата допомоги буде лиш за «підтверджений» страховий стаж, довідку ним було надано.

4. Матеріальна допомога призначається за всі календарні дні, які припадають на період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Тому не потрібно намагатись «втиснути те, що не втискається» в малесенький рядочок на зворотній стороні лікарняного. Зазначати вихідні, святкові, неробочі дні — не потрібно.

5. Працівниця має бути в табелі обліку робочого часу. Запам’ятайте це раз і назавжди. Я стикалась в практиці з тим, що без будь-якої аргументації, майбутніх мамочок просто «стирали» з табелю. В жодному разі цього не робіть!. Позначка «ВП» (або цифровий код «16») — ось що має бути в табелі.

6. Лікарняний для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах розглядаються не пізніше десяти днів з дня їх надходження. Це потрібно чітко пам’ятати, фіксувати факт надходження листка тимчасової непрацездатності спочатку як до відділу кадрів, так і факт його передачі до бухгалтерської служби. Актуальність цього неабияка при великій штатній чисельності та територіальній віддаленості структурних підрозділів.

7. Допомога по вагітності та пологах виплачується у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати

8. Якщо наша майбутня матуся сумісник, це ніяк не впливає на її право на матеріальне забезпечення і факт надання відпустки. Просимо два документи:

  • копію лікарняного з автографом роботодавця і печаткою за основним місцем роботи;
  • довідку про середню заробітну працю звідти ж.

9. Як заключний акорд — маленький бонус. Пояснюємо нашій майбутній матусі, що питаннями призначення та виплати допомоги при народженні дитини опікуються органи праці та соціального захисту населення. І їй потрібно пам’ятати про головне — допомога призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. Тобто є нагальна необхідність самостійно звертатися до органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання.

Ось так тихесенько і без зайвого клопоту. Тим паче, що в нашому «Expertus: Кадри», з’явилась опція «Сервіс», з «Калькулятором днів», який розраховує кількість календарних днів у періоді. Всього двома кліками мишки швиденько перевіряємо лікаря і себе, чи дійсно лікарняний виданий на 126 днів.

А тепер, повертаючись до початку статті. «Страшилка» для тих, хто вважає проект Трудового кодексу всесвітнім злом і при згадуванні його три рази плює через ліве плече. Лишу тут ось це:

Трудовий Кодекс

Стаття 292. Гарантії на період проходження рекомендованих лікарем медичних обстежень, що проводяться у зв’язку з вагітністю

Роботодавець зобов’язаний увільнити вагітну жінку від виконання роботи на період проходження рекомендованих лікарем медичних обстежень, що проводяться у зв’язку з вагітністю, якщо ці обстеження мають проводитись у робочий час. На час проведення медичного обстеження за вагітною жінкою зберігається середній заробіток за місцем роботи.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю