Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

СКАЧАЙТЕ оновлений Звіт про квоту 2019 ⇓

Кадровик01

Установлення неповного робочого часу з ініціативи працівника

  • 10 лютого 2017
  • 3051

Трудовим законодавством передбачено можливість установлювати неповний робочий час при прийнятті на роботу працівника, а також запровадження такого режиму роботи згодом.

Неповний робочий час можна установити, зменшивши:

  • тривалість щоденної роботи (приміром по 4 години щодня);
  • кількість робочих днів протягом тижня (як варіант — 3 дні по 8 годин);
  • одночасно кількості годин роботи упродовж дня і кількості робочих днів продовж тижня (наприклад, 2 дні на тиждень по 5 годин).

Ініціатором запровадження неповного робочого часу може і сам працівник, і його роботодавець. Розгляньмо, як установити працівнику неповний робочий час за його бажанням.

Установлення неповного робочого часу при прийнятті на роботу

Про своє бажання працювати на умовах неповного робочого часу працівник зазначає одразу — у заяві про прийняття на роботу. Така заява слугуватиме підставою для внесення відповідних застережень до трудового договору (як його укладають у письмовій формі), а також у наказі про прийняття на роботу.

Установлення неповного робочого працівнику, який вже працює

Для того щоб перевести працівника, яки й уже працює в організації, на режим неповного робочого часу, від нього вимагається написання заяви із зазначенням, який саме режим роботи його влаштовує. Також необхідно вказати причину зміни режиму роботи — це можуть бути, приміром, сімейні обставини.

Остаточне рішення щодо переведення працівника на бажаний режим роботи за роботодавцем (окрім випадків, коли встановлення неповного робочого часу на прохання працівника є обов’язковим). Своє рішення роботодавець оформлює відповідним наказом.

Увага!

Неповний робочий час може встановлюватися на певний період (на визначений строк) або без обмеження строком, про що обов’язково на підставі заяви працівника зазначається в наказі про встановлення йому режиму неповного робочого часу. Крім того, в наказі повинно бути чітко зазначено кількість годин при встановленні працівнику неповного робочого дня або кількість днів при встановленні неповного робочого тижня.

Установлення неповного робочого часу — обов’язкове!

Є певні категорії працівників, яким роботодавець не вправі відмовити у встановленні режиму неповного робочого часу. Це такі працівники, як:

  • жінка, яка має дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, в тому числі таку, що знаходиться під її опікуванням, або здійснює догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку (ст. 56 КЗпП );
  • батько, які виховує дітей без матері (у тому числі і в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також на опікуни (піклувальники) (ст. 186-1 КЗпП);
  • інвалід (ст. 172 КЗпП).

Приклад

Статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII визначається обов’язок роботодавця створювати для інвалідів умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації. Отже, якщо в індивідуальній програмі реабілітації інваліда міститься рекомендація щодо встановлення йому неповного робочого часу, власник зобов’язаний задовольнити прохання працівника про встановлення йому такого режиму роботи.

Установлення неповного робочого часу працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною

За бажанням жінки або осіб, які фактично доглядають за дитиною (батько дитини, баба, дід чи інші родичі, які фактично доглядають за дитиною, або особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину), у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома (ч. 8 ст. 179 КЗпП).

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю