text
Кадровик01

Щорічна відпустка наперед: брати чи ні?

  • 22 лютого 2017
  • 10345

Працівник вийшов з щорічної відпустки, після чого прийняв рішення звільнитися. Однак він не відпрацював робочий рік, за який йому було надано відпустку. Очевидно, що кожному роботодавцю захочеться повернути гроші за ті дні відпустки, які не є відпрацьованими. Зробити це можливо, але за певних умов.

Відпустка наперед — це звична ситуація в практиці кадровиків. Поки не йдеться про звільнення працівника, який отримав відпустку повної тривалості наперед — до закінчення відповідного робочого року. Саме тоді від рівня фахової підготовки кадровика залежатиме, наскільки швидко роботодавець зможе повернути кошти, витрачені на оплату «незаробленої» відпустки…

У яких випадках можна брати відпустку наперед?

Щорічна відпустка наперед (основна і додаткова) в повній тривалості може надаватися працівнику в перший рік роботи після безперервної роботи тривалістю шість місяців на підприємстві. Винятковими є лише випадки вказані в частині 7 статті 10 Закону про відпустки — коли щорічна відпустка може надаватися за бажанням працівника до настання цього 6-місячного терміну безперервної роботи.

За другий та наступні робочі роки щорічні відпустки надаються працівникам у будь-який робочий час відповідного робочого року. Тобто, відпустка наперед може надаватися як працівникам, які працюють до одного року в організації, так і працівникам з тривалим стаж роботі на підприємстві.

При звільненні працівник, який взяв відпустку наперед, має повернути кошти, які він отримав за дні відпустки, що були надані за невідпрацьовану частину робочого року. Та чи може організація утримувати такі кошти? З’ясуймо далі.

Повернення коштів при звільненні у разі використання відпустки наперед

Статтею 127 КЗпП передбачено випадки, за яких можна провадити відрахування із заробітної плати у разі використання відпустки наперед. Також на законодавчому рівні установлено право роботодавця утримувати із заробітної плати працівника кошти, які йому нараховувалися як «відпускні» не невідпрацьовану частину робочого року.

Водночас цими самими законодавчими нормами передбачено перелік випадків, коли не можна утримувати кошти із зарплати працівника при отриманні відпустки наперед.

Увага!

Перелік підстав звільнення, за яких не відраховуються кошти із заробітної плати, визначені статтею 22 Закону про відпустки та статтею 127 КЗпП, — дещо різняться. Тому варто брати до уваги «зведений» перелік підстав. Інший підхід до застосування правових норм звужуватиме зміст і обсяг наданих працівникам норм.

Також варто пам’ятати, що у випадку смерті працівника, відраховування із заробітної плати за дні відпустки, які не були відпрацьовані, — не провадиться.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Статті за темою в журналі «Кадровик01»
Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть свій статус професіонала — пройдіть швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

норма робочого часу на 2019 рік

• професійні матеріали сайту

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервіси та калькулятори

• вебінари та презентації від найкращих експертів з кадрів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжити читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×


Скачайте зразок трудового договору 2018

Укладання та зразок трудового договору 2018

 Скачати шаблон