Перевірки у сфері праці — 2016: хто, за що, скільки?

16 березня 2017
967
Середній бал: 5 із 5

У 2016 році державні інспектори з питань праці провели 21 244 перевірки. Перевірено 17 977 підприємств, установ, організацій всіх форм власності та видів діяльності. У 12 717 роботодавців виявлено порушення законодавства про працю та зайнятість населення.

Найчастіше роботодавці припускаються порушень у таких напрямах:

  • забезпечення мінімальних гарантій в оплаті праці;
  • додержання строків виплати заробітної плати;
  • працевлаштування інвалідів;
  • нарахування індексації заробітної плати;
  • атестація робочих місць працівників за умовами праці.

Перевірки у сфері праці — 2016: хто, за що, скільки?

При оформленні трудових відносин законодавство порушив 991 роботодавець стосовно 4730 працівників.

Перевірки у сфері праці — 2016: хто, за що, скільки?

З метою усунення виявлених порушень внесено 14 356 приписів. До місцевих судів направлено 10 619 протоколів про адміністративні правопорушення. Сума адміністративних штрафів, накладених на посадових осіб, становить майже 2,5 млн. гривень. За невиконання вимог державних інспекторів праці щодо усунення порушень законодавства притягнуто до адміністративної відповідальності 1146 посадових осіб на суму 1,2 млн. гривень.

Перевірки у сфері праці — 2016: хто, за що, скільки?

До органів Національної поліції направлено 1054 матеріали перевірок у зв’язку з ознаками злочинів, відповідальність за які передбачено статтями 172 та 175 Кримінального кодексу України. За ними до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань внесено 230 інформацій. За порушення законодавства про працю до кримінальної відповідальності притягнуто 49 керівників.

Відповідно до статті 265 «Відповідальність за порушення законодавства про працю» Кодексу законів про працю України (КЗпП) винесено 7121 постанову (див. табл.).

 Постанови, винесені відповідно до статті 265 КЗпП

Кількість постанов

Порушення

Частина/абзац статті 265 КЗпП

209

Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту)

Оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час

Виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків 

абз. 2 ч. 2

1053

Порушення строків виплати заробітної плати, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць

Виплата їх не в повному обсязі

абз. 3 ч. 2

223

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці

абз. 4 ч. 2

127

Недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами про військовий обов’язок і військову службу, альтернативну (невійськову) службу, мобілізаційну підготовку та мобілізацію

абз. 5 ч. 2

5509

Недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю

Створення перешкод у її проведенні

абз. 6 ч. 2

Увага!

Загальна сума штрафів сягнула 58 млн. гривень.

Внесено 4134 пропозиції керівникам та власникам підприємств щодо притягнення посадових осіб до дисциплінарної відповідальності, з яких 1118 задоволено.

Державні інспектори з питань праці проводять постійну інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість, загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Протягом 2016 року на особистих прийомах надано консультацій, роз’яснень з питань законодавства про працю 39 135 громадянам та представникам підприємств.

З метою профілактики правопорушень проведено 14 745 заходів, пов’язаних із роз’ясненням та пропагандою законодавства, з них 3217 — у засобах масової інформації.

 Олена Коновалова,
заступник директора департаменту з питань праці —
начальник відділу з питань трудових відносин
Державної служби України з питань праці


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"
logo