Кадровик01

Як виправити помилковий запис у трудовій книжці

  • 3 квітня 2017
  • 22026

Основним документом про трудову діяльність працівника є його трудова книжка, призначенням якої є систематизоване зберігання інформації про роботу, переведення, звільнення, нагородження і заохочення, відкриття, на які видано дипломи, використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції.

Порядок оформлення трудових книжок регламентовано Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту України від 29.07.1993 № 58 (далі — Інструкція № 58).

Розділом 2 Інструкції № 58 врегульовано порядок заповнення трудових книжок, зокрема і внесення змін та виправлень до трудової книжки.

Пунктом 2.6 Інструкції № 58 встановлено, що у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення неправильного запису в трудовій книжці робить роботодавець, про що має бути зроблено відповідний запис.

Виправлення помилки у записі на внутрішній обкладинці трудової книжці

Інструкцією № 58 не передбачено норми, яка б визначала порядок внесення виправлень на внутрішньому боці трудової книжки. Проте, аналізуючи норми цієї інструкції, можна знайти правильне рішення.

Інструкцією № 58 передбачено можливість закреслювати записи у трудових книжках у разі зміни записів про прізвище, ім’я, по батькові і дати народження — однією рискою закреслюють, наприклад, колишнє прізвище або ім’я, по батькові, дату народження і записують нові дані.

Отже, якщо до трудової книжки внесено із помилкою, зокрема запис про зміну прізвища на внутрішньому боці обкладинки трудової книжки, слід акуратно однією рискою закреслити запис, що містить помилку, і нижче внести правильний запис з посиланням на відповідні документи та засвідчити його підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженої ним особи і печаткою організації або печаткою кадрової служби.

Неправильна нумерація записів у трудовій книжці: чи варто виправляти?

У розділах «Відомості про роботу», «Відомості про нагородження», «Відомості про заохочення» трудової книжки (вкладиша) закреслення раніше внесених неточних або неправильних записів не допускається (п. 2.10 Інструкції № 58).

Отже, Інструкція № 58 не передбачає можливості виправлення порядкового номеру запису. І це не упущення законотворця — виправляти порядкові номери записів не тільки не потрібно, але й не рекомендується:

  • по-перше, порядковий номер не несе інформації про трудову діяльність і не має жодного значення ані при визначенні досвіду роботи, ані при підрахунку страхового стажу тощо;
  • по-друге, якщо трудова книжка містить зміни в записі відомостей про роботу («Запис за № __ недійсний…») або потреба у зміні запису виникне в майбутньому, то виправлення швидше нашкодить, аніж допоможе.

Зважаючи на незначущість помилки в нумерації внесених до трудової книжки записів, їх виправлення не вбачається доцільним і не передбачено Інструкцією № 58.

Внесення до трудової книжки пропущеного запису

Інструкцією № 58 не регламентовано порядок внесення пропущеного запису до трудової книжки, проте, щоб не вносити зайві записи і виправлення, не варто скасовувати останній запис задля збереження хронології записів і внесення пропущеного запису. До того ж, пропущений запис може бути виявлено значно пізніше, коли буде внесено не один, а декілька записів.

Зразок внесення до трудової книжки пропущеного запису про переведення

Виправлення помилок у трудових книжках працівників

Виправлення неправильного запису в трудовій книжці, а саме —  у номері вкладиша на титульному аркуші

Порядку виправлення запису про серію та номер виданого вкладиша, внесеного з помилкою, Інструкція № 58 не передбачає. Проте, при виправленні зазначеної помилки можна скористатися загальними правилами оформлення трудових книжок та виправлення неправильних або неточних записів.

Запис про серію і номер виданого вкладиша на титульному аркуші трудової книжки, внесений з помилкою, можна закреслити, поряд (або знизу чи зверху) вказати правильні дані, посаду, ініціали і прізвище особи, відповідальної за оформлення трудових книжок, при цьому зазначена особа проставляє особистий підпис, який засвідчується печаткою організації (або печаткою кадрової служби).

Зразок внесення виправлення у номері вкладиша на титульному аркуші трудової книжки

Виправлення помилок у трудових книжках працівників

Чи засвідчувати печаткою виправлення неправильного запису в трудовій книжці?

Вносити поряд з неправильним записом правильний із зазначенням «доданому вірити» та засвідчувати підписом і печаткою не можна, оскільки виправлення неправильних або неточних відомостей у такий спосіб не відповідає нормам Інструкції № 58.

Відповідно до пункту 2.4 Інструкції № 58 печаткою засвідчують записи про роботу, а також відомості про нагородження та заохочення. При цьому згідно з пунктом 2.13 Інструкції № 58 у разі зміни особистих даних працівника (таких як прізвище, ім’я, по батькові, дата народження) нові дані записують на внутрішньому боці обкладинки з посиланням на відповідні документи. Запис засвідчують підписом керівника організації або спеціально уповноваженої ним особи і печаткою організації або печаткою відділу кадрів. На першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки закреслюють відомості, що зазнали змін, наприклад, колишнє прізвище, а поруч або поверх записують нові дані.

Отже, Інструкцією № 58 не передбачено необхідності окремо засвідчувати підписом і печаткою кожне виправлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, нагородження, заохочення. Засвідчення зазначених записів відбуватиметься лише при звільненні працівника.

Утім, якщо виправлення раніше внесених неточних або неправильних записів потрібно зробити після звільнення працівника, то в трудовій книжці зазначають повне найменування організації і виправлені відомості про роботу, переведення на іншу роботу, нагородження та заохочення, що мають повністю відповідати оригіналу наказу або розпорядження. Внесений запис засвідчують в установленому порядку печаткою і підписом керівника організації або уповноваженої особи. Внести такий запис можна лише після запису про звільнення працівника з однієї організації і до внесення запису про прийняття на роботу до іншої організації, тобто у той час, коли особа ніде не працевлаштована.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон