Кадровик01

Порядок звільнення з роботи: лайт-варіант не передбачено

  • 24 квітня 2017
  • 20652
директор ТОВ "Кадрофф" (кадровий аутсорсинг, аудит кадрового діловодства)

Зазвичай, вже по тому, як відкриваються двері кабінета, ти знаєш фразу, що лунатиме за привітанням. Якщо без прелюдії чуєш: «Хочу написати заяву», — ти вже не дратуєш відвідувача запопадливим «щорічна», «без збереження»? Мовчки протягуєш теку зі зразками заяв, на титулі якої 26-м кеглем Times New Roman значиться «ЗВІЛЬНЕННЯ».

Ось тут і починається рефлексія. Ти вже опановував на власному досвіді «порядок звільнення з роботи», але наразі ти по інший бік — для тебе це вже «порядок звільнення працівника з роботи». Одне слово, що геть міняє сенс та апелює до досвіду не життєвого, а професійного.

Порядок оформлення звільнення працівника з роботи

Тут варіантів — безліч, проте жодного в статусі лайт.

Власне варіантів три. Але варіантів розвитку подій в межах цих трьох — до безкінечності.

Варіант перший — звільнення за бажанням працівника

Скажімо так, варіант «на чиєму боці ковдра». Добре, якщо посередині. Є власне бажання, написана за 14 календарних днів заява, віза безпосереднього і резолюція головного керівника. Тут просто. Перевіряємо правильність реквізитів, ну хоча б в написання прізвищ головних героїв — власне винуватця події (працівника) та розпорядника банкету (роботодавця).

Примха, проте, варта уваги — назва підрозділу та займаної посади. Повірте, іноді можливий когнітивний дисонанс між вашим баченням назви посади та креативним підходом працівника до назви своєї ж посади. Не варто озброюватися штатним розписом і всує згадувати Класифікатор професій та види економічної діяльності. Відкриття само по собі може виявитися для працівника травмуючим. Якщо, горде «супервайзер» ви пропонуєте писати як «представник торгівельний», майте трохи поблажливості й терпіння.

Головне запам’ятати раз і назавжди: наш найстрашніший ворог — це оте «з» перед датою звільнення. Цього не допускаємо. Дата звільнення — останній робочий день. Ніяких «звільнити з 01 квітня», бо 01 квітня, в нашому випадку, може стати антагонізмом до дня сміху.

Звичайно, ви можете спростити собі життя, скориставшись трафаретною формою, де намертво зафіксуєте сталі реквізити, в тому числі без лихоповісного «з».

Лайфхак: ми ж пам’ятаємо індульгенцію пункту 7.1 ДСТУ 4163–2003, а вона проголошує, що заява, написана власноруч, є винятком з правила, за яким документи оформлюють з використанням комп’ютерних технологій.

Відтак технічна реалізація процедури: протокол, технологічна карта, скрипт, навіть, проект, обирайте те що вам до вподоби. Суть одна:

1. Видання наказу. Можна заздалегідь, проте пам’ятаємо про право працівника відкликати заяву про звільнення за власним бажанням до закінчення строку попередження. З власного досвіду: це право працівник може реалізувати і о 17:45, при закінченні робочого дня о 18:00. Отож, поспішайте повільно.

2. У наказі обов’язково зазначаємо дні невикористаної відпустки, що підлягають компенсації.

Тут нюанси. Їх багато. Просто знайте — вони є. Відпустку компенсують або ж, навпаки, провадять відрахування із зарплати за наперед використані дні. Це стосується тільки щорічної відпустки.

Відрахування, навіть за використану наперед відпустку, можна провадити не всім. Наприклад, пенсіонерам ми її даруємо.

Відпустка на дітей (та, що одинокі мамочки, та, що мають двох і більше кіндерів до 15 років і та, що надається за календарний рік) компенсується в обов’язковому порядку. Ще є додаткові — ті, що за ненормований робочий день, за роботу на комп’ютері — вони теж компенсуються. Є ще «новенькі» відпустки учасникам бойових дій, вони як і чорнобильські, не компенсуються.

3. У день звільнення ознайомлюємо працівника з наказом. Обов’язково працівник має проставити власноруч дату ознайомлення.

4. У день звільнення видаємо працівнику заповнену трудову книжку, запис в якій має точно відповідати змісту наказу. Обов’язково перевіряємо, чи всі записи завірені печаткою. Якщо працівник отримував заохочення на підприємстві, цей запис також має бути завірений печаткою.

5. Автограф працівника в обов’язковому порядку має бути в Книзі руху трудових. Однозначно, неухильно, беззастережно і далі по наростаючій синонімічного ряду — має бути власноруч проставлена дата отримання трудової. Ми ж пам’ятаємо оте — в день звільнення працівнику має бути видана і т.д. і т.п. Повірте, довести, що саме в день звільнення було видано трудову книжку без зафіксованої працівником дати — поза межами нашої реальності. Та ще й однозначно 3200 грн при планових відвідинах інспекцією праці. У 390-му наказі там навіть пунктик такий є — в Акті перевірки.

6. П-2. Грішимо часто саме тут. Не отримуємо підпису працівника. Інспекція праці знає про цей гріх кадровика. З батьківською поблажливістю, повною необхідної виховної суворості, інспектор витаврує вам 3200 національною валютою.

Варіант другий — звільнення з ініціативи власника

Із серії «Правда і кривда» — звільнення з ініціативи власника.

Ніяких заяв працівника, в кращому випадку — попередження від роботодавця про звільнення у зв’язку зі скороченням штату не раніше аніж за два місяці. В гіршому — письмове пояснення працівника щодо гріхів його тяжких — відсутність на робочому місці (в народі — прогул), нечіткої ходи, веселощів у товаристві Бахуса, втрати довіри через хоумвідео, де зафіксовано акт смакування снікерсом з прикасової зони магазину, який допомагає не гальмувати аж настільки, що оплата вартості того снікерсу не варта уваги.

Діємо за стандартом: наказ в форматі «+ виплата вихідної допомоги при звільненні», трудова, П-2, але + в обов’язковому порядку завірена копія наказу про звільнення.

«Правило двох»: на руки працівнику видається трудова книжка + наказ. В цьому порядку звільнення працівника «правда і кривда» не тільки метафора, це закон сполучуваних між собою посудин. Пам’ятаємо шкільний курс — рівень рідини в посудинах, сполучених між собою, — однаковий. Курс життєвий — більш емоційно забарвлений, якщо розглядати ініціативу власника як рідину, а посудини — це правда і кривда, то закон фізики перетікає у площину моральну.

Для кадровика головне лишитись осторонь «посудин» і аж ніяк не «каламутити рідину». Для себе ініціативу власника я ділила на два підвиди: «з виплатою допомоги» і «стаття».

З виплатою вихідної допомоги — це всі ті підстави, що супроводжуються відносно мирним розставанням, деколи настільки комфортним, що самі працівники писали заяви про скорочення терміну попередження і звільнялися наступного дня після вручення того попередження. Використовували виплачену матеріальну допомогу як парашут і відпочивали ще деякий час після трудів праведних.

Стаття — то майже завжди скарга. Коли до того йшлося і я розуміла, що гряде пункт 4 ст. 40, швиденько перевіряла трудову, якщо запис про роботу був першим, заспокоювалася.

Не буду лукавити, що переймалася за працівника і наступну його трудову діяльність після «зіпсованої» трудової. Закон зберігання енергії — 99%, що за трудовою книжкою працівник не з’явиться. Головне — ознайомити з наказом про звільнення й отримати всі підписи, які, звичайно ж, працівник відмовиться ставити. Тоді — акт про відмову ознайомитися з наказом про звільнення в присутності свідків, декілька листів на всі вказані працівником адреси (з поміткою «вручити особисто та з описом вкладення) щодо необхідності отримати трудову книжку.

Гірше, коли трудова «не пуста» і «світить» звільнення за порушення трудової дисципліни, тобто п. 3 ст. 40. Головне в цій справі — доказова база (приміром, посадова інструкція принаймні є). Півсправи зроблено, якщо вона не формальна та ще й з особистим підписом працівника й датою ознайомлення + догана; з часу гріхопадіння не пройшло півроку, а з дати оприлюднення гріха – місяць.

Варіант третій — звільнення з інших підстав

Порядок звільнення з роботи — інші підстави. Це на кшталт — розірвання шлюбу без зобов’язань, як то — угода сторін. Якщо ви хочете побачити, що зі мною коїться в стані афекту, просто скажіть при мені — звільняється за згодою сторін. КЗпП не містить такої підстави для звільнення – є угода сторін. Та угода, що дає шанс досвідченому кадровику при конфліктному звільненні, зарекомендувати себе ще й знаним політиком. Ми ж знаємо — відкликати заяву, в якій значиться як підстава звільнення — угода сторін, без згоди роботодавця неможливо.

Ще — звільнення внаслідок закінчення строку трудового договору, тут головне слідкувати за датою або ж настанням події, яка стане підставою закінчення строку трудового договору, наприклад, вихід з відпустки для догляду за дитиною основного працівника.

Зміна істотних умов трудового договору — десь з присмаком ініціативи власника, проте цілком «окрема страва». Алгоритм порядку оформлення звільнення працівника з роботи схожий, проте альтернативи залишитися на робочому місці більше. Зазвичай так і є. Проте, коли звільняємо, то пам’ятаємо про вихідну допомогу.

Звільнення у зв’язку з переведенням — потрібно отримати лист-клопотання про переведення в іншу організацію.

Власне, звільнення — це та процедура, яка хоча б раз та ставила знак якості на професійній кар’єрі кадровика. Проте обов’язково і таврувала помилкою: хтось хвилювався і не ознайомив з наказом при звільненні. Хтось не поставив печатку в трудовій книжці, хтось не видав копії наказу при звільненні за ініціативою власника, хтось не отримав підпису працівника в книзі руху трудових книжок. У кожного своя лінія. У мене теж була своя. Ми всі того свідомі, бо на власному досвіді вчимося розуміти — лайт-варіанту не існує.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон