Кадровик01

Скорочення посади під час «декретної» відпустки працівника

  • 4 травня 2017
  • 17978

Час від часу в компаніях можуть ініціювати проведення структурної реорганізації, внаслідок чого можуть вивільняти посади осіб, які перебувають у відпустках з вагітності та пологів, а також у відпустках по догляду за дитиною. Скорочення «декретних» посад потребує особливої уваги кадровика.

Слід зазначити, що працівники, які перебувають в «декретній» відпустці, наділені окремим правовим статусом. Держава гарантує подвійний захист прав таких працівників і не дозволяє вивільнення займаних ними посад в односторонньому порядку — з ініціативи роботодавця у зв’язку зі скороченням чисельності та/або штату працівників (ст. 40 КЗпП).

По-перше, на час тривалості відпустки гарантується збереження місця роботи (посади).

По-друге, заборонено звільняти вагітних та жінок, які мають дітей віком до трьох років (за певних умов — до шести років) з ініціативи власника, окрім ліквідації підприємства, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням.

Увага!

Жінку, яка перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною, не лише заборонено звільняти з ініціативи роботодавця, а й посаду, яку вона обіймає, скоротити не можна.

Отже, до моменту виходу працівників на роботу із зазначених відпусток, скорочувати їхні посади не можна.

Скорочення декретної посади: можливі варіанти

Окрім того, законодавство не обмежує роботодавця у завчасному повідомленні працівників, які перебувають у відпустках, про заплановане вивільнення їх посад. Також не встановлено максимального строку попередження про наступне вивільнення. Отже, жінок, які перебувають у «декретній» відпустці, можна завчасно попередити про те, що внаслідок реорганізації їх посада буде скорочена після їх повернення до роботи, а самі вони — вивільнені.

При направленні працівниці зазначеного повідомлення слід також надати їй на розгляд варіанти іншої підходящої для неї роботи (ч. 3 ст. 49-2 КЗпП). Якщо під час попередження підходящої роботи не було або працівник не погодився на пропозицію, роботодавцю доведеться протягом усього строку попередження пропонувати працівницям підходящу роботу. Для роботодавця це не є прийнятним, адже «спілкуватися» з працівницею доведеться шляхом поштових відправлень, що призведе до неможливості упродовж тривалого часу «заповнити» вакансію. Тому слід шукати інші шляхи розв’язання проблеми. Наприклад:

  • можна прийняти рішення про скорочення посади, що обіймає «декретниця», датою виходу її з відпустки для догляду за дитиною (першим робочим днем). У такій ситуації роботодавець може проінформувати працівницю про подальше  скорочення як при видачі наказу про заплановане скорочення посади, так і за декілька місяців до дня завершення відпустки,

або

  • можна запропонувати працівниці перевестись на інші вакантні посади (якщо такі є), а у разі отримання від неї згоди — підписати наказ про переведення. Посаду, яка вивільниться в результаті переведення, можна скоротити одразу після переведення працівниці. У такому випадку, жінці не потрібно переривати відпустку і виходити на роботу для оформлення переведення. Єдиною умовою для переведення на іншу роботу є згода працівника на це.
Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю