Повернення відпускних при звільненні працівника

634
Нерідко трапляється, що працівник використовує відпустку «авансом» до закінчення робочого року і, відповідно, отримує відпускні. Проте у разі звільнення такого працівника роботодавець захоче утримати кошти за невідпрацьовані дні відпустки. І це допустимо, але за певних умов.

Коли відпустку надають «авансом»

Право працівника на щорічні основну та додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи настає після закінчення шести місяців безперервної роботи на підприємстві, в установі, організації (далі — організація). Виняток становлять лише випадки, визначені частиною 7 статті 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки), за яких щорічні відпустки повної тривалості у перший рік роботи за бажанням працівника надають до настання 6-місячного терміну безперервної роботи в організації.

Щорічні відпустки за другий та наступні роки роботи можуть бути надані працівникові в будь-який час відповідного робочого року.

Це означає, що ситуація, коли працівнику надано відпустку повної тривалості до закінчення робочого року, можлива як щодо працівника, якого прийнято на роботу менше року тому, так і щодо працівника з тривалим стажем роботи в організації.

Якщо працівник звільняється, але використав відпустку наперед, він має повернути кошти, отримані як оплату за дні відпустки, що були надані в рахунок невідпрацьованої частини робочого року. Чи має право організація утримати ці кошти? Давайте з’ясуємо.

Підстави для утримання відпускних при звільненні

Відрахування із заробітної плати можуть провадитись тільки у випадках, передбачених законодавством України (ст. 127 КЗпП).

Право власника або уповноваженого ним органу (далі — роботодавець) провадити відрахування із заробітної плати за дні відпустки, що були надані в рахунок невідпрацьованої частини робочого року, визначено пунктом 2 частини 2 статті 127 КЗпП і частиною 1 статті 22 Закону про відпустки.

Водночас зазначені нормативні акти містять і перелік випадків, коли відрахування із заробітної плати не провадяться.

Увага!

Переліки підстав звільнення, коли відрахування не провадяться, визначено статтями 22 Закону про відпустки і 127 КЗпП, дещо різняться. Тож до уваги потрібно брати «зведений» перелік. Інший підхід до застосування правових норм звужуватиме зміст і обсяг наданих працівникам прав.

Не забуваймо й про те, що відрахування із заробітної плати за невідпрацьовані дні відпустки не провадиться у разі смерті працівника.

Наказ про утримання відпускних при звільненні

Відрахування із заробітної плати працівників для покриття їх заборгованості організації можуть провадитися за наказом (розпорядженням) роботодавця (ч. 2 ст. 127 КЗпП ). Згода працівника на відрахування не потрібна.

Зважаючи на те, що строки зберігання наказів про звільнення та з питань оплати праці (до яких варто віднести і наказ про утримання із заробітної плати) становлять 75 років (ст. 16 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Мін’юсту від 12.04.2012 № 578/5 ), обидва питання можуть бути включені до одного наказу.

Якщо в наказі про звільнення не вирішено питання про відрахування із заробітної плати за дні відпустки, наданої авансом, утримати кошти можна на підставі окремого наказу.

Про утримання відпускних працівника повідомляємо письмово

При звільненні працівника всі суми, що належать йому від організації, виплачують у день звільнення. Про нараховані суми роботодавець повинен письмово повідомити працівника перед їх виплатою (ст. 116 КЗпП).

Зазвичай повідомлення про нараховані суми вручає бухгалтерська служба організації. Типову форму № П-6 «Розрахунково-платіжна відомість працівника» затверджено наказом Держкомстату від 05.12.2008 № 489.



Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Статті за темою в журналі «Кадровик01»

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка





© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

Витратіть на реєстрацію лише 57 секунд і отримайте доступ до:

шпаргалок кадровика та секретаря
форм та зразків для скачування
✓ актуальних статей від редакції
✓ докладних відповідей на складні робочі ситуації
✓ найсвіжіших новин для фахівців кадрової справи


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Ключ від всіх дверей!

Реєструйтеся та отримуйте доступ до:

шпаргалок кадровика та секретаря
✓ актуальних статей від редакції журналу «Кадровик-01»
✓ докладних відповідей на складні робочі ситуації
✓ найсвіжіших новин для фахівців кадрової справи
довідників, вкрай необхідних для щоденної роботи та інших корисних матеріалів



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×

Ми не можемо вас відпустити з порожніми руками!

Залишайте свій e-mail та першими дізнавайтеся про наші акційні пропозиції та безплатні вебінари!