Матеріальна відповідальність сторін трудового договору: суб’єкти та види

53
Особливою рисою матеріальної відповідальності, що виникає під час трудового процесу, є її взаємний характер. Залежно від того, хто зі сторін трудового договору допустив порушення, той і підлягає притягненню до матеріальної відповідальності. І працівник, і роботодавець повинні пам’ятати про заходи впливу, які можуть бути застосовані відносно них за їх неправомірні дії або бездіяльність.

Принцип взаємної відповідальності закріплено в Кодексі законів про працю (далі — Кодекс). Так, в статті 130 Кодексу вказано, що працівники відповідають за шкоду, завдану компанії в результаті порушення покладених на них трудових обов’язків. У той же час, з метою забезпечення паритету сторін трудового договору, статтею 131 Кодексу зобов’язано роботодавця створити в компанії такі умови праці, що давали б змогу працівнику належним чином виконувати свою роботу і зберігати доручене йому майно.

Загальний порядок і правила розрахування завданої шкоди, яка має бути компенсована постраждалій стороні винною особою, визначається законодавством. Зауважимо, що в межах матеріальної відповідальності компенсації підлягають прямі фактичні збитки. Ця умова становить суттєву відмінність матеріальної відповідальності від адміністративної та кримінальної відповідальності.

Мета притягнення особи до матеріальної відповідальності:

 • відновлення пошкодженого майна;
 • відшкодування вартості і цінності майна;
 • спонукання осіб до бережливого ставлення до своїх обов’язків;
 • захист прав та інтересів потерпілої особи;
 • профілактика виникнення подібних порушень у майбутньому.

Невід’ємні елементи матеріальної відповідальності:

 • суб’єктний склад (лише ті особи, які заподіяли шкоду);
 • особливі причини та умови (причина — недотримання винною стороною своїх обов’язків,  що призвело до заподіяння шкоди; умови — ступінь вини, протиправність дій або бездіяльності і причинні зв’язки);
 • певні види та межі відповідальності (види — обмежена, повна і підвищена відповідальність, межі — прямі фактичні збитки);
 • специфічні форми компенсації збитків (адміністративний або судовий).

Суб’єкти матеріальної відповідальності

Суб’єктами матеріальної відповідальності, з однієї сторони, є працівники. що уклали трудовий договір з підприємством, та заподіли йому шкоди.

Роботодавець в особі підприємства є другим суб’єктом матеріальної відповідальності. Компанія несе повну матеріальну відповідальність перед працівником за збитки, заподіяні йому при реалізації його трудових прав.

Типи матеріальної відповідальності і форми покриття збитків

Тип матеріальної відповідальності визначається залежно від обсягу завданої шкоди та характеру наслідків, які покладатимуться на винну особу.

Нині є такі типи матеріальної відповідальності:

 • обмежена;
 • повна;
 • колективна.

Детальніше про кожен із видів матеріальної відповідальності — у консультації «Матеріальна відповідальність: види та порядок притягнення»

Форми покриття матеріальних збитків, визначені Кодексом:

 • самостійне відшкодування винною особою завданої шкоди;
 • примусове стягнення компенсації за заподіяні збитки із винної особи.

Добровільна форма компенсації може бути реалізована за власною ініціативою винного працівника в межах будь-якого типу матеріальної відповідальності. Примусова форма покриття шкоди поділяється на:

 • адміністративну, яка може бути застосована тільки при настанні обмеженої матеріальної відповідальності. Оформлюється відповідним наказом, що моє бути виданий протягом двох тижнів з дня виявлення заподіяння шкоди, та підлягає виконанню не раніше ніж через тиждень із дати інформування про це працівника;
 • судову, яка зазвичай виникає у випадках, коли працівник заперечує проти застосування відносно нього заходів впливу (наприклад, не згоден із розміром утримань із його заробітної плати). Судова форма захисту прав є крайньою мірою, що застосовується роботодавцем, якщо сторони не можуть дійти спільної згоди про добровільну компенсацію збитків.


Ваша персональна добірка.

  Підписка на найактуальніші статті

  Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Перевірте знання та здобудьте нові

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Самое выгодное предложение

  Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

  Живе спілкування з редакцією


  Розсилка





  © Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

  Свідоцтво про державну реєстрацію
  КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012

  
  • Ми в соцмережах
  Позбудьтеся цього надокучливо вікна раз і назавжди!

  Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

  Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів.



  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Що? Вже йдете? І не дочитаєте?



  Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ. Це займе не більше 1 хв — натомість надалі читатимете ще більше статей, запитаннь та відповідей.

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І не відволікайтеся!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×

  Чекаю вас на безплатному вебінарі 2 серпня
  Перевірки роботодавців 2017: новий порядок