Звільнення без відпрацювання: з яких підстав допустимо

20762
У житті кожного можуть виникнути непередбачувані обставини, які, зокрема зумовлять негайне звільнення з роботи. Напевне, у багатьох в пам’яті закарбувалося, що про звільнення слід попередити роботодавця за два тижні. Проте є законодавчо визначений перелік поважних причин, які дають змогу розірвати трудові відносини уже «сьогодні». Розгляньмо, що ж це за причини та як законно усе оформити.

Трудове законодавство дає можливість звільнитися з роботи без відпрацювання у разі розірвання трудового договору за власним бажанням, якщо мають місце поважні причини, передбачені у статті 38 КЗпП. А також можна звільнитися без відпрацювання за згодою сторін, якщо роботодавець дає на це згоду.

Звільнення без відпрацювання за власним бажанням

Статтею 38 КЗпП передбачено звільнення працівників за власним бажанням. За загальним правилом працівник має попередити роботодавця про розірвання трудового договору за два тижні. Таке попередження має бути у вигляді письмової заяви (зразок заяви про звільнення за власним бажанням). Якщо «терміновість» звільнення не має значення, то вказувати в заяві причину не обов’язково.

Проте, якщо працівник бажає звільнитися «день у день», на це мають бути вагомі причини. Перелік таких причин визначено частиною першою статті 38 КЗпП. До них належать:

  • переїзд на нове місце проживання;
  • переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
  • вступ до навчального закладу;
  • неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком;
  • вагітність;
  • догляд за дитиною до досягнення нею 14-річного віку або дитиною-інвалідом;
  • догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи;
  • вихід на пенсію;
  • прийняття на роботу за конкурсом,

а також з інших поважних причин.

Якщо у заяві про звільнення працівник вказав хоч одну із зазначених причин, роботодавець має звільнити працівник у строк, про який він просить, тобто без відпрацювання двох тижнів.

Також роботодавець зобов’язаний звільнити працівника без відпрацювання, якщо з боку роботодавця було порушено законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору (ч. 3 ст. 38 КЗпП). При цьому відповідно до статті 44 КЗпП працівнику виплачується вихідна допомога у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку.

Зазначене вище стосується розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк. Для працівників, які працюють за строковим трудовим договором, також передбачено м можливість розірвати трудовий договір з власної ініціативи — достроково. Детально про те, як це зробити та які для цього мають бути підстави, — у консультації «Розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника».

Звільнення без відпрацювання за угодою сторін

Пунктом першим статті 36 КЗпП передбачено таку підставу звільнення як — угода сторін.

Звільнення за угодою сторін передбачає, насамперед, взаємну згоду: роботодавець приймає рішення про звільнення працівника за цією підставою лише за домовленості з працівником саме про таке звільнення; день звільнення також визначається сторонами за взаємною згодою.

Відповідно до абзацу першого пункту 8 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9 при домовленості між працівником і роботодавцем про припинення трудового договору за угодою сторін, договір припиняється в строк, визначений сторонами. Тобто, якщо працівник просить звільнити його без відпрацювання двох тижнів, і роботодавець не заперечує, таке звільнення має місце.Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Накази на підприємстві

Електронна книга для кадровика та секретаря

Читати


© Кадровик-01, 2018. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
... це як сніг на голову!

Не скачується? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть, будь ласка, свій статус професіонала, пройшовши швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту;

• 40 шпаргалок для безпомилкової роботи;

• вебінари та презентації від найкращих експертів з кадрів.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжу читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×

Кримінальна відповідальність за порушення у сфері праці

СКАЧАЙТЕ собі та покажіть директору