Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

СКАЧАЙТЕ оновлений Звіт про квоту 2019 ⇓

Кадровик01

Звільнення без відпрацювання: з яких підстав допустимо

 • 31 травня 2017
 • 46889

У житті кожного можуть виникнути непередбачувані обставини, які, зокрема зумовлять негайне звільнення з роботи. Напевне, у багатьох в пам’яті закарбувалося, що про звільнення слід попередити роботодавця за два тижні. Проте є законодавчо визначений перелік поважних причин, які дають право на звільнення без відпрацювання. Розгляньмо, що ж це за причини та як законно усе оформити.

Трудове законодавство дає можливість звільнитися з роботи без відпрацювання у разі розірвання трудового договору за власним бажанням, якщо мають місце поважні причини, передбачені у статті 38 КЗпП. А також можна звільнитися без відпрацювання за згодою сторін, якщо роботодавець дає на це згоду.

Звільнення за власним бажанням без відпрацювання

Статтею 38 КЗпП передбачено звільнення працівників за власним бажанням. За загальним правилом працівник має попередити роботодавця про розірвання трудового договору за два тижні. Таке попередження має бути у вигляді письмової заяви (зразок заяви про звільнення за власним бажанням). Якщо «терміновість» звільнення не має значення, то вказувати в заяві причину не обов’язково.

Звільнення без відпрацювання: з яких підстав допустимоЧитайте також: Виплати при звільненні за власним бажанням: види та порядок

Проте, якщо працівник бажає звільнитися «день у день», на це мають бути вагомі причини. Перелік таких причин визначено частиною першою статті 38 КЗпП. До них належать:

 • переїзд на нове місце проживання;
 • переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
 • вступ до навчального закладу;
 • неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком;
 • вагітність;
 • догляд за дитиною до досягнення нею 14-річного віку або дитиною-інвалідом;
 • догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи;
 • вихід на пенсію;
 • прийняття на роботу за конкурсом,

а також з інших поважних причин.

Якщо у заяві про звільнення працівник вказав хоч одну із зазначених причин, роботодавець має звільнити працівник у строк, про який він просить, тобто без відпрацювання двох тижнів.

Також роботодавець зобов’язаний звільнити працівника без відпрацювання, якщо з боку роботодавця було порушено законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору (ч. 3 ст. 38 КЗпП). При цьому відповідно до статті 44 КЗпП працівнику виплачується вихідна допомога у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку. У разі звільнення з інших підстави, — розмір вихідної допомоги може бути меншим чи більшим відповідно до підстави звільнення

Зазначене вище стосується розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк. Для працівників, які працюють за строковим трудовим договором, також передбачено м можливість розірвати трудовий договір з власної ініціативи — достроково. Детально про те, як це зробити та які для цього мають бути підстави, — у консультації «Розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника».

Звільнення без відпрацювання за угодою сторін

Пунктом першим статті 36 КЗпП передбачено таку підставу звільнення як — угода сторін.

Звільнення за угодою сторін передбачає, насамперед, взаємну згоду: роботодавець приймає рішення про звільнення працівника за цією підставою лише за домовленості з працівником саме про таке звільнення; день звільнення також визначається сторонами за взаємною згодою.

Звільнення без відпрацювання: з яких підстав допустимоЧитайте також: На які виплати при звільненні за згодою сторін розраховувати працівнику

Відповідно до абзацу першого пункту 8 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9 при домовленості між працівником і роботодавцем про припинення трудового договору за угодою сторін, договір припиняється в строк, визначений сторонами. Тобто, якщо працівник просить звільнити його без відпрацювання двох тижнів, і роботодавець не заперечує, таке звільнення має місце.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю