Звільнення працівника за невідповідність займаній посаді

912
Звільнення працівника за невідповідність займаній посаді передбачено пунктом 2 статті 40 КЗпП. У зазначеній підставі звільнення йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.

Що таке кваліфікація?

Відповідно до пункту 12 статті 1 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII кваліфікація — це офіційний результат оцінювання і визнання, який отримано, коли уповноважена установа встановила, що особа досягла компетентностей (результатів навчання) відповідно до стандартів вищої освіти, що засвідчується відповідним документом про вищу освіту.

З наведеного визначення випливає, що кваліфікація, отримана у вищому навчальному закладі, засвідчується документом про вищу освіту.

Також документом засвідчується й отримання кваліфікації після закінчення професійно-технічного навчального закладу.

Увага!

Випускнику професійно-технічного навчального закладу, який успішно пройшов кваліфікаційну атестацію, присвоюється освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» з набутої професії відповідного розряду (категорії) та видається диплом, зразок якого затверджується Кабінетом Міністрів України (ч. 1 ст. 15 та ч. 1 ст. 16 Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.1998 № 103/98-ВР).

Як бачимо, наведені норми законів щодо кваліфікації визначають лише рівень теоретичних знань і практичних навичок, набутих особами у результаті навчання у тих чи тих навчальних закладах, і жодним чином не характеризують здатність особи виконувати конкретну роботу.

Проте відповідно до частини третьої Основних положень Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 № 327 (далі — Загальні положення КП), кваліфікація — здатність виконувати завдання та обов’язки відповідної роботи.

Кваліфікаційний рівень робіт, що виконуються, визначається залежно від вимог до освіти, професійного навчання та практичного досвіду працівників, здатних виконувати відповідні завдання та обов’язки, передбачені посадовою або робочою інструкцією за тією чи тією посадою чи професією (п. 2.3 Загальних положень КП ).

Причому Загальні положення КП не ставлять кваліфікацію працівника у пряму залежність від наявності документа про освіту чи присвоєння певної кваліфікації.

Так, пунктом 11 Загальних положень Розділу 1 «Професії керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців» та пунктом 13 Розділу 2 «Професії робітників» Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Мінпраці України від 29.12.2004 № 336 , визначено, що особи, які не мають відповідної освіти (вищої чи професійної) або стажу роботи, встановлених кваліфікаційними вимогами, але мають достатній практичний досвід та якісно й у повному обсязі виконують покладені на них завдання та обов’язки, можуть бути, як виняток, залишені на займаній посаді, або призначені на відповідні посади за рекомендацією атестаційної комісії, або прийняті на відповідну роботу (якщо інше не передбачено актами, що мають вищу юридичну силу).

Приклад

Не може обіймати посаду педагогічного працівника особа, яка не має відповідної освіти, оскільки така вимога прямо передбачена частиною першою статті 54 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 № 1060-XII (далі — Закон № 1060)

Випускнику державного або іншого акредитованого (атестованого) навчального закладу видається відповідний документ про освіту встановленого зразка (ч. 1 ст. 27 Закону № 1060).

Приклад

Посадові особи підприємств, установ, організацій (далі — організація), які відповідають за експлуатацію і технічний стан транспортних засобів, зобов’язані не допускати до керування транспортними засобами осіб, які не мають права на керування транспортним засобом відповідної категорії (ч. 2 ст. 12 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII; далі — Закон № 3353).

Право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу (ч. 9 ст. 15 Закону № 3353).

Отже, звільнити працівника у випадку виявленої невідповідності займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації, яка перешкоджає продовженню цієї роботи, можна лише за наявності одночасно двох умов:

  • працівник не має кваліфікації (рівня освіти та практичних навичок), необхідної для виконання обов’язків, передбачених посадовою (робочою) інструкцією;
  • відсутність необхідної кваліфікації виявлено у процесі трудової діяльності (тобто вже після укладення трудового договору).

Увага!

Якщо на момент укладення трудового договору роботодавцю було відомо, що працівник не має документа (диплома, посвідчення тощо), що підтверджує наявність кваліфікації, необхідної для виконання дорученої роботи, то звільнення «за невідповідність» буде незаконним.

Утім, якщо згідно із законодавством виконання певної роботи допускається після надання в установленому порядку спеціального права (наприклад, допуск до виконання робіт підвищеної небезпеки), і таке право має обмежений строк дії, то у разі закінчення такого строку працівника можна звільнити з мотивів невідповідності займаній посаді або виконуваній роботі з додержанням правил частини другої статті 40 КЗпП за умови, що працівник не підтвердив у встановленому порядку таке право на наступний строк (ч. 2 п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9 ).

Приклад

Відповідно до пункту 2.1.4 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Мінпраці та Комітету по нагляду за охороною праці від 09.01.1998 № 4 (далі — Правила), забороняється допускати до роботи в електроустановках осіб, які не пройшли навчання і перевірку знань цих Правил. Працівнику, який пройшов перевірку знань Правил, видається посвідчення встановленої форми. Оскільки за відсутності цього посвідчення або його наявності з простроченим терміном перевірки знань працівник до роботи не допускається (п. 2.1.3 Правил ), то у разі, якщо працівник не пройде у черговий раз навчання і перевірку знань цих Правил, роботодавець матиме право звільнити його за пунктом 2 статті 40 КЗпП

Як бачимо, у разі, коли законодавством визначена обов’язкова процедура періодичного підтвердження працівником своєї кваліфікації, роботодавцю легко обгрунтувати законність підстав для звільнення його «за невідповідність», якщо працівник таке право не підтвердив.

Якщо ж такої процедури немає, то роботодавець мусить регулярно документувати усі випадки неналежного виконання працівниками їхніх обов’язків та з’ясовувати їх причини (з вини працівника, з незалежних від працівника причин, внаслідок недостатньої кваліфікації).

З метою оцінки професійної кваліфікації працівника та її відповідності виконуваній працівником роботі роботодавці можуть проводити атестацію працівників відповідно до статей 11-13 Закону України «Про професійний розвиток працівників» від 12.01.2012 № 4312-VI (далі — Закон № 4312).

Звичайно, прийняття рішення про невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації за результатами атестації вважається більш обгрунтованим і об’єктивним, адже рекомендації щодо цього надає комісія (колегіальний орган) на підставі розгляду і аналізу документів та опитування як самого працівника, так і його безпосереднього керівника.

Проте такий шлях не завжди можливий. Адже незадовільні результати роботи внаслідок недостатньої кваліфікації можуть показати і працівники, які не підлягають атестації, наприклад, які відпрацювали на відповідній посаді менше одного року, сумісники (ч. 1 ст. 12 Закону № 4312), або ж в організації взагалі не проводять атестацію працівників.



Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією






© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
Неее скачууу-єє-тьсяяя!

А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Ось так просто підете і недочитаєте?



Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ.

Витратите не більше 1 хв — натомість продовжете читання без перешкод.



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і дочитаю
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль