Щорічна додаткова відпустка за шкідливі умови праці

1013
Працівники, залучені до робіт, що мають шкідливий вплив на їх здоров’я, потребують тривалішого відпочинку. У зв’язку з цим, статтею 76 КЗпП гарантовано надання таким працівникам щорічних додаткових відпусток.

Тривалість та умови надання щорічних додаткових відпусток, зокрема додаткової відпустки за шкідливі умови праці, визначає Закон України «Про відпустки».

Професії та посади, працюючи за якими можна отримати таку відпустку, визначені Списком виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників у яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, затвердженим постановою КМУ від 17.11.1997 № 1290 (далі — Список № 1290).

Тривалість додаткової відпустки за шкідливі умови праці

Статтею Закону про відпустки передбачено максимальну тривалість додаткової відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці — 35 календарних днів.

Увага!

Важливою умовою для надання працівнику щорічної додаткової відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці — є проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Конкретну тривалість щорічної додаткової відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці роботодавець встановлює у колективному чи трудовому договорі.

Для кожного працівника тривалість такої відпустки обчислюється окремо. Оскільки це залежить від того, скільки часу той чи той працівник був зайнятий у шкідливих умовах праці.

За бажанням працівника щорічна додаткова відпустка за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці може надаватись одночасно зі щорічною основною відпусткою. Загальна тривалість цих відпусток не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах, — 69 календарних днів.

Умови надання щорічної додаткової відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці

Працівника має право отримати щорічну додаткову відпустку за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці, пропрацювавши на підприємстві не менше шести місяців. Зазвичай, така відпустки має бути використана до закінчення робочого року.

До стажу роботи, що дає право на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими умовами праці зараховуються:

 • час фактичної роботи із шкідливими, важкими умовами або з особливим характером праці, якщо працівник зайнятий у цих умовах не менше половини тривалості робочого дня, встановленої для працівників даного виробництва, цеху, професії або посади;
 • час щорічних основної та додаткових відпусток за роботу із шкідливими, важкими умовами і за особливий характер праці;
 • час роботи вагітних жінок, переведених на підставі медичного висновку на легшу роботу, на якій вони не зазнають впливу несприятливих виробничих факторів.

Щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими умовами праці надається понад щорічну основну відпустку за однією підставою, обраною працівником. Тож, приміром, якщо працівник має право на щорічну додаткову відпустку за Списком № 1290 і за ненормований робочий день, то ці тривалість цих відпусток не сумується. Надається один вид щорічної додаткової відпустки на вибір працівника.Ваша персональна добірка.

  Підписка на найактуальніші статті

  Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Перевірте знання та здобудьте нові

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Самое выгодное предложение

  Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

  Живе спілкування з редакцією


  Розсилка

  © Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

  Свідоцтво про державну реєстрацію
  КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012

  
  • Ми в соцмережах
  Позбудьтеся цього надокучливо вікна раз і назавжди!

  Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

  Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Що? Вже йдете? І не дочитаєте?  Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ. Це займе не більше 1 хв — натомість надалі читатимете ще більше статей, запитаннь та відповідей.

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І не відволікайтеся!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×

  Чекаю вас на безплатному вебінарі 2 серпня
  Перевірки роботодавців 2017: новий порядок