Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий демодоступ

Кадровик-01

Звільнення з роботи без відпрацювання

13 вересня 2019
33025
Середній бал: 5 із 5

Чи потрібно відпрацьовувати 2 тижні? Запитання, яке кадровик чує протягом своєї кар’єри безліч разів. Однозначної відповіді немає. Все залежить від причин і умов звільнення. Отже, хто має право не відпрацьовувати 2 тижні, а хто зобов’язаний це зробити при звільненні, — з’ясуємо у статті.

✿ Отримати гостьовий доступ до журналу «Кадровик-01» ✿

Відпрацювання при звільненні 2019

Напевне, у багатьох в пам’яті закарбувалося, що про звільнення слід попередити роботодавця за два тижні. Проте є законодавчо визначений перелік поважних причин, які дають право на звільнення без відпрацювання. Розгляньмо, що ж це за причини та як законно оформити звільнення без відпрацювання 14 днів.

Чи потрібно відпрацьовувати 2 тижні при звільненні за власним бажанням

Статтею 38 КЗпП передбачено звільнення працівників за власним бажанням. За загальним правилом працівник має попередити роботодавця про розірвання трудового договору за два тижні. Таке попередження має бути у вигляді письмової заяви. Якщо «терміновість» звільнення не має значення, то вказувати в заяві причину не обов’язково.

Проте, якщо працівник шукає варіанти, як звільнитися з роботи за один день, у нього мають бути вагомі причини. Законодавствчий перелік таких причин визначено частиною першою статті 38 КЗпП. До них належать:

  • переїзд на нове місце проживання;
  • переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
  • вступ до навчального закладу;
  • неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком;
  • вагітність;
  • догляд за дитиною до досягнення нею 14-річного віку або дитиною-інвалідом;
  • догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи;
  • вихід на пенсію;
  • прийняття на роботу за конкурсом,
  • а також з інших поважних причин.

Якщо у заяві про звільнення працівник вказав хоч одну із зазначених причин, роботодавець має звільнити працівник у строк, про який він просить, тобто без відпрацювання двох тижнів. Заява на звільнення без відпрацювання не має особливостей оформлення, але за зразком завжди працювати зручніше.

Звільнення з роботи без відпрацювання Дізнайтеся, чи має пенсіонер «відпрацьовувати» при звільненні за власним бажанням

Зразок заяви на звільнення без відпрацювання за наявності поважних причин

звільнення без відпрацювання

СКАЧАТИ

Також роботодавець зобов’язаний звільнити працівника без відпрацювання, якщо з боку роботодавця було порушено законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору (ч. 3 ст. 38 КЗпП). При цьому відповідно до статті 44 КЗпП працівнику виплачується вихідна допомога у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку. У разі звільнення з інших підстави, — розмір вихідної допомоги може бути меншим чи більшим відповідно до підстави звільнення. 

Зазначене вище стосується розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк. Для працівників, які працюють за строковим трудовим договором, також передбачено можливість розірвати трудовий договір з власної ініціативи — достроково.

Детально про те, як це зробити та які для цього мають бути підстави, — у консультації «Розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника».

Звільнення без відпрацювання за угодою сторін

Пунктом першим статті 36 КЗпП передбачено таку підставу звільнення як — угода сторін.

Звільнення за угодою сторін передбачає, насамперед, взаємну згоду: роботодавець приймає рішення про звільнення працівника за цією підставою лише за домовленості з працівником саме про таке звільнення; день звільнення також визначається сторонами за взаємною згодою.

Відповідно до абзацу першого пункту 8 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9 при домовленості між працівником і роботодавцем про припинення трудового договору за угодою сторін, договір припиняється в строк, визначений сторонами. Тобто, звільнення за угодою сторін — друга відповідь на запитання, як звільнитися з роботи без відпрацювання.

У разі, якщо працівник просить звільнити його без відпрацювання двох тижнів, і роботодавець не заперечує, таке звільнення має місце.

Важливі нюанси

Відпрацювання 14 днів при звільненні не буде у разі, якщо роботодавець звільняє працівника за порушення законодавства про працю, умови колективного чи трудового договору (ч. 3 ст. 38 КЗпП).

Зверніть увагу!

Роботодавець не може звільнити працівника до закінчення двотижневого строку від дня подання заяви про звільнення, якщо працівник про це не просив, оскільки він вправі відкликати заяву про звільнення.

Підсумовуючи відпрацювання при звільненні 2019, наголошуємо, що його термін залежить від загальних підстав припинення трудових відносин та наявності поважних причин для звільнення. А правильно вносити відповідні записи до трудової книжки працівника допоможе пам’ятка кадровика:

Відпрацювання двох тижнів при звільненні не завжди обов’язковеСкачати пам’ятку

logo
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Користуватися вільно порталом
Зареєструватися і скачати
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Користуватися вільно порталом
Зареєструватися і скачати
Може, нарешті зареєструєтеся?


На сайті стільки всього корисного... ммм

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Користуватися вільно порталом
Зареєструватися