text

Активуйте подарунковий доступ >

Кадровик01

Порядок припинення трудового договору з ініціативи власника

  • 13 липня 2016
  • 151

Будь-які трудові відносини — і за строковим, і за безстроковим трудовим договором — можуть бути припинені як з ініціативи власника, так — і працівника. Який же порядок припинення трудового договору з ініціативи власника.

Підстави припинення трудового контракту Читайте також: Підстави розірвання трудового договору

Статтею 40 КЗпП передбачено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності, може бути припинений з ініціативи власника у таких випадках, як:

Увага!

У разі звільнення з підстав, передбачених пунктом першим статті 40 КЗпП, необхідно, зокрема, враховувати переважне право на залишення на роботі працівників, дотримати вимог статті 49-2 КЗпП щодо строку попередження про звільнення, а також виплатити вихідну допомогу у розмірі не менше середнього місячного заробітку (ст. 44 КЗпП).

  • невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню роботи, а так само в разі відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов’язків вимагає доступу до державної таємниці.

Увага!

Для того щоб оцінити професійний рівень працівників на відповідність кваліфікаційним вимогам і посадовим обов’язкам, роботодавці можуть проводити атестацію працівників. Категорії працівників, які підлягають атестації, та періодичність її проведення визначаються колективним договором.

Увага!

За працівниками, які втратили працездатність у зв’язку з трудовим каліцтвом або професійним захворюванням, місце роботи (посада) зберігається до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.

  • поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;
  • появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння;
  • вчинення за місцем роботи розкрадання (зокрема, дрібного) майна власника, встановленого вироком суду, що набрав законної сили, чи постановою органу, до компетенції якого входить накладення адміністративного стягнення або застосування заходів громадського впливу.

Увага!

Звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 статті 40 КЗпП, допускається, якщо неможливо перевести працівника на іншу роботу, за його згодою.

Звільнення працівника з ініціативи роботодавця не допускається в період тимчасової непрацездатності (крім звільнення за п. 5 ст. 40 КЗпП), а також у період перебування у відпустці (це правило не поширюється на випадок повної ліквідації організації).

КЗпП встановлює додаткові «обмеження» для припинення трудового договору з ініціативи роботодавця, визначаючи:

  • перелік підстав для припинення трудового договору, що застосовуються тільки за умови, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу (п. 1, 2, 6 ст. 40, п. 4 ст. 41 КЗпП);
  • підстави припинення трудового договору, які потребують одержання попередньої згоди виборного органу первинної профспілкової організації (ст. 43 КЗпП);
  • категорії працівників, щодо яких діє обмеження на звільнення.

Порядок припинення трудового договору з ініціативи власника передбачає, що у день звільнення він має видати працівникові належно оформлену трудову книжку, провести з ним розрахунок та видати працівнику копію наказу про звільнення з роботи (ст. 47 КЗпП).

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся