Кадровик01

Тривалість та особливості оформлення відпустки у зв’язку з усиновленням дитини

  • 19 вересня 2017
  • 2132

Особі, яка усиновила дитину-сироту чи дитину, позбавлену батьківського піклування, держава гарантує надання одноразової оплачуваної відпустки тривалістю 56 к. д. чи 70 к. д. (у разі усиновлення двох чи більше дітей).

Поняття «дитина-сирота» та «дитина позбавлена батьківського піклування»

Важливим фактом для надання відпустки у зв’язку з усиновленням є факт усиновлення дитини саме з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-III:

  • дитина-сирота — це дитина, в якої померли чи загинули батьки;
  • діти, позбавлені батьківського піклування, — це діти, які залишилися без піклування батьків у зв’язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами внутрішніх справ, пов’язаним з ухиленням від сплати аліментів та відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов’язки, а також діти, розлучені із сім’єю, підкинуті діти, діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовились батьки, та безпритульні діти.

Тому, наприклад, чоловік, який усиновив дитину дружини від першого шлюбу, права на соціальну відпустку у зв’язку з усиновленням дитини не має.

Тривалість та особливості оформлення відпустки у зв’язку з усиновленням дитини Читайте також: Особливості працевлаштування дітей-сиріт

Строк, упродовж якого працівник може скористатись правом на відпустку у зв’язку з усиновленням дитини

Особа, яка усиновила дитину, має право на відпустку у зв’язку з усиновленням дитини за умови, якщо заява про надання відпустки надійшла не пізніше трьох місяців з дня набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини (ч. 2 ст. 18-1 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; Закон про відпустки).

Так, згідно зі статтею 223 Цивільного процесуального кодексу України (далі — ЦПК) рішення суду (зокрема, про усиновлення) набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Тривалість та особливості оформлення відпустки у зв’язку з усиновленням дитини Дізнайтеся, хто може бути усиновлювачами

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення (ч. 1 ст. 294 ЦПК).

Увага!

Перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок (ст. 69 ЦПК )

Приклад

Якщо рішення суду проголошено, приміром, 29.08.2017, то з 30.08.2017 по 08.09.2017на нього може бути подано апеляційну скаргу. А якщо скаргу не подано, то з 09.09.2017 воно набирає законної сили.

Відповідно, з цієї дати (09.09.2017) починається перебіг тримісячного строку, упродовж якого особа, яка усиновила дитину, може скористатись своїм правом на відпустку, передбачену статтею 18-1 Закону про відпустки.

Згідно з частиною третьою статті 241-1 КЗпП строк, обчислюваний місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця строку. Якщо кінець строку, обчислюваного місяцями, припадає на такий місяць, що відповідного числа не має, то строк закінчується в останній день цього місяця.

Отже, у нашому прикладі, якщо заява про надання відпустки у зв’язку з усиновленням дитини надійшла від працівника з 09.09.2017 по 09.12.2017 (включно), то роботодавець не має права відмовити у її наданні.

Тривалість відпустки у зв’язку з усиновленням дитини

Відповідно до частини другої статті 182 КЗпП та частини першої статті 18-1 Закону про відпустки тривалість відпустки у зв’язку з усиновленням дитини становить 56 календарних днів, а при усиновленні двох і більше дітей — 70 календарних днів.

Увага!

Святкові та неробочі дні (ст. 73 КЗпП) не враховуються при обчисленні зазначеної відпустки.

Зверніть також увагу, що відпустка у зв’язку з усиновленням дитини має цільове одноразове призначення і відповідно поділу не підлягає.

Оформлення відпустки у зв’язку з усиновленням дитини

Підставами для оформлення відпустки у зв’язку з усиновленням дитини є заява працівника, рішення суду про усиновлення дитини та свідоцтво про народження дитини. Оформлюють надання відпустки відповідним наказом.

При наданні відпустки у зв’язку з усиновленням слід також враховувати, що відповідно до статті 18-1 Закону про відпустки, якщо усиновлювачами дитини є подружжя, така відпустка надається одному з них на їх розсуд.

Підтвердження того, що інший з подружжя не скористався зазначеною відпусткою, може бути відповідна довідка з місця роботи.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Статті за темою в журналі «Кадровик01»
Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон