Скачайте зразок Графіка відпусток 2019 ⇓

Кадровик01

Відрядна оплата праці: як запровадити на підприємстві

  • 18 жовтня 2017
  • 4022
провідний експерт MCFR: Кадри

Якщо на підприємстві впроваджуватимуть відрядну та погодинну форми оплати праці, як відобразити це в штатному розписі та наказах про прийняття на роботу?

Основою організації оплати праці є тарифна система, яка включає:  тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники) (ч. 1 ст. 96 Кодексу законів про працю України; далі — КЗпП та ч. 1 ст. 6 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР; далі — Закон № 108).

Тарифна система оплати праці використовується для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників — залежно від їх кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою формування та диференціації розмірів заробітної плати (ч. 2 ст. 96 КЗпП, ч. 2 ст. 6 Закону № 108).

Формування тарифної сітки (схеми посадових окладів) провадиться на основі тарифної ставки робітника першого розряду, яка встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів) (ч. 3 ст. 96 КЗпП, ч. 3 ст. 6 Закону № 108).

Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам встановлюються на умовах і в порядку, визначеному в колективному договорі, з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації (далі — підприємство) не укладено, роботодавець зобов’язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а за його відсутності — з іншим уповноваженим на представництво органом (ч. 2, 3 ст. 97 КЗпП).

Увага!

При відрядній оплаті праці розцінки визначаються виходячи з установлених розрядів роботи, тарифних ставок (окладів) і норм виробітку (норм часу) (ч. 1 ст. 90 КЗпП).

Відрядна розцінка визначається шляхом ділення погодинної (денної) тарифної ставки, яка відповідає розряду роботи, що виконується, на погодинну (денну) норму виробітку. Відрядна розцінка може бути визначена також шляхом множення погодинної (денної) тарифної ставки, яка відповідає розряду роботи, що виконується, на встановлену норму часу в годинах або днях (ч. 2 ст. 90 КЗпП).

Окрім того, незалежно від встановленої системи оплати праці, низка виплат працівникам розраховується за тарифними ставками. Так, час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (ч. 1 ст. 113 КЗпП), робота у нічний час (ст. 54 КЗпП) оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20% тарифної ставки за кожну годину роботи у нічний час (ст. 108 КЗпП), робітникам з відрядною системою оплати праці за роботу в надурочний час виплачується доплата у розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації.

Відрядна оплата праці: як запровадити на підприємстві Дізнайтеся, як оплачується час простою з вини роботодавця при відрядній системі оплати праці

Отже, незалежно від форми оплати праці (відрядна чи погодинна), для працівників необхідно визначити погодинну (денну, місячну) тарифну ставку, яка і відображатиметься в штатному розписі.

Відображаємо в штатному розписі різні форми оплати праці

Якщо системою оплати праці підприємства для різних категорій посад (професій) встановлено як місячні посадові оклади (для керівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців), місячні тарифні ставки (для кваліфікованих робітників), оклади (для некваліфікованих робітників), так і годинні тарифні ставки (для робітників), радимо у штатному розписі відображати цю інформацію в окремих колонках: «Посадові оклади, місячні тарифні ставки, оклади» та «Годинні тарифні ставки».

Відрядна оплата праці: як запровадити на підприємстві

Місячний фонд оплати праці за професією, для якої системою оплати праці встановлено годинну тарифну ставку, слід визначати шляхом множення годинної тарифної ставки на норму робочого часу на рік і ділення добутку на 12. Норму робочого часу за конкретними професіями підраховують за графіком роботи, встановленим для цих працівників, а для працівників, щодо яких застосовується підсумований облік робочого часу, — за графіком визначення норми робочого часу за обліковий період.

Відрядна оплата праці: як запровадити на підприємстві Дізнайтеся, як розрахувати доплату до мінімальної заробітної плати за умов невиконаної норми виробітку при відрядній формі оплати праці

Якщо штатним розписом передбачено декілька професій одного найменування та кваліфікаційного розряду, то місячний фонд оплати праці для цих професій дорівнюватиме добутку розміру фонду оплати праці для однієї штатної одиниці та кількості штатних одиниць, передбачених штатним розписом.

Зазначаємо форму оплати праці в наказі про прийняття на роботу

При укладанні працівником трудового договору (контракту) роботодавець доводить до його відома під підпис умови оплати праці, розміри, порядок і строки виплати заробітної плати, підстави, згідно з якими можуть провадитися відрахування у випадках, передбачених законодавством (ч. 1 ст. 29 КЗпП, ч. 1 ст. 29 Закону № 108).

Отже, в наказі про прийняття на роботу працівників, для яких встановлено відрядну форму оплати праці, слід зазначати і розмір тарифної ставки (місячної, годинної) за штатним розписом, і систему оплати праці, за якою працівникам нараховуватимуть заробітну плату.

Запроваджуємо зміну системи оплати праці

Варто пам’ятати, що зміну системи оплати праці віднесено до змін істотних умов праці, про які працівників необхідно повідомити не пізніше ніж за два місяці (ст. 32 КЗпП).

Тож, розпочинаючи процедуру зміни системи оплати праці для певної категорії працівників, необхідно внести відповідні зміни до колективного договору (положення про оплату праці) або погодити їх з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником, іншим уповноваженим на представництво органом), повідомити працівників про майбутні зміни істотних умов праці і лише після цього вводити в дію відрядну систему оплати праці.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю