text
Кадровик01

Обчислення страхового стажу для лікарняного

  • 20 жовтня 2017
  • 6321

Розмір допомоги з тимчасової непрацездатності залежить від страхового стажу. А він складається із сукупності періодів, кожен із яких по-різному зараховується при обчисленні страхового стажу для нарахування лікарняних. Розберімося ж із цим «лабіринтом».

Особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання (далі — організація), зокрема в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (ст. 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу.

Обчислення страхового стажу для лікарняногоЧитайте також: Обчислення страхового стажу для лікарняного на прикладах і вплив на розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності

Періоди, які включаємо до страхового стажу

У 2011 році порядок обчислення стажу зазнав певних змін — у зв’язку з прийняттям Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 (далі — Закон про ЄСВ).

До страхового стажу як періоду, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску, включається період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності) (абзац другий п. 1 ст. 21 Закону № 1105).

Обчислення страхового стажу для лікарняного Дізнайтеся, в якому розмірі оплачувати листок непрацездатності учаснику бойових дій, страховий стаж якого за останній рік менше 6 місяців

Страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а до впровадження такої системи — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (п. 2 ст. 21 Закону № 1105 ).

Закон № 1105 діє з 01.01.2015. З 28.02.2001 до 31.12.2014 соціальне страхування регламентувалось Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-ІІІ (далі — Закон № 2240).

Обчислення страхового стажу для лікарняногоЧитайте також: Лікарняний у 2017 році: порядок заповнення

До страхового стажу прирівнюється трудовий стаж, набутий працівником за час роботи на умовах трудового договору (контракту) до набрання чинності Законом № 2240, тобто до 28 лютого 2001 року.

Увага!

Для розрахунку страхового стажу виділяємо кілька умовних періодів:

  • по 27.02.2001 включно для оплати листків непрацездатності розраховуємо трудовий стаж,
  • з 28.02.2001 по 31.12.2010 — страховий стаж,
  • з 1.01.2011 — страховий стаж з урахуванням змін, внесених Законом про ЄСВ.

Трудовий і страховий стажі обчислюють за різними правилами

Загальний трудовий стаж, набутий особою до набрання чинності Законом № 2240, визначаємо відповідно до Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затверджених постановою Кабміну України від 19.10.1998 № 1658 (далі — Правила № 1658), хоча ця постанова й втратила чинність згідно з постановою Кабміну України від 11.07.2001 № 807.

Обчислення страхового стажу для лікарняногоЧитайте також: Лікарняний з «продовженням»

Так, періоди роботи на умовах трудового договору (контракту), перебування на виборних посадах, служби в армії, навчання в ПТУ, що мали місце до 28.02.2001, включаються до трудового стажу. Навіть час перебування під вартою і відбування покарання зараховують до трудового стажу.

Обчислення страхового стажу для лікарняного​ Дізнайтеся, як оформити «лікарняний», виданий на час реабілітації у санаторії

З 28.02.2001 правила змінено: термін «трудовий стаж» замінило поняття «страховий стаж». Періоди, що включають до страхового стажу, визначено статтею 21 Закону № 1105. Так, до страхового стажу, як і раніше, включаємо роботу на умовах трудового договору, перебування на виборних посадах, проте служба в армії й навчання у професійно-технічних училищах до страхового стажу вже не враховують.

З 2011 року страховий стаж обчислюють за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Державний реєстр).

Персоніфікований облік у системі соціального страхування з тимчасової втрати працездатності запроваджено з 2011 року. Тому інформацію про страховий стаж працівника, набутий до 2011 року, обчислюємо за трудовою книжкою та/або іншими передбаченими законодавством документами, що підтверджують трудову діяльність працівника, а стаж, набутий після 2011 року, — на підставі відомостей про застрахованих осіб з Державного реєстру.

На сьогодні реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, органи якого надають індивідуальні відомості про застраховану особу з Державного реєстру (в т. ч. дані про страховий стаж) у вигляді Форми ОК-7 (ОК-5), затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1.

Обчислення страхового стажу для лікарняногоЧитайте також: Усе про лікарняний: добірка для кадровика

При цьому індивідуальні відомості про застраховану особу з Державного реєстру надаються на запит роботодавця лише про застрахованих осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, і виключно за період перебування особи у трудових відносинах із страхувальником-запитувачем. Проте, застрахованій особі такі відомості надаються органами ПФУ за весь період трудової діяльності, включаючи роботу на інших підприємствах.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все