Кадровик01

Лікарняний під час роботи за договором підряду: що змінилося

 • 18 жовтня 2017
 • 1352

Із 11 жовтня 2017 року особи, які виконують роботу за договором підряду, теж мають право на отримання допомоги з тимчасової непрацездатності. Розберімося, чим спричинені такі зміни.

Базова норма скеровує: право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи (ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).

Застрахованою вважається особа, яка:

 • підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню;
 • сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачують чи сплачували єдиний внесок (п. 2 ст. 1 Закону № 1105).

Лікарняний під час роботи за договором підряду: що змінилося Читайте також: Усе про лікарняний: добірка для кадровика

До 11.10.2017 застрахованими вважали лише працівників — осіб, які працюють за трудовим договором, а також осіб, обраних на виборні посади в органах державної влади та місцевого самоврядування.

Виконавці робіт за договором підряду (цивільно-правовим договором) не належали до застрахованих осіб, хоча з кожного договору сплачували єдиний внесок. Причина — їх не було у переліку осіб, які підлягають соціальному страхуванню.

Лікарняний під час роботи за договором підряду: що змінилося Читайте також: Цивільно-правовий та трудовий договір: відмінності

Змінами, внесеними до Закону № 1105 Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII, коло застрахованих осіб розширено з 11.10.2017. Страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають також:

 • особи, які виконують роботи (надають послуги) на умовах цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у т. ч. в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб;
 • фізичні особи — підприємці;
 • особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах (ст. 18 Закону № 1105).

Отже, виконавець робіт за договором підряду, як і будь-який працівник, має право на:

 • допомогу по тимчасовій непрацездатності, у т. ч. через догляд за хворою дитиною;
 • допомогу по вагітності та пологах;
 • допомогу на поховання;
 • оплачуване лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів (ст. 20 Закону № 1105).

Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період зайняття підприємницькою та іншою діяльністю (ч. 1 ст. 19 Закону № 1105). ФСС виплачуватиме допомогу по тимчасовій непрацездатності виконавцям робіт за договором підряду починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до її відновлення або до встановлення МСЕК інвалідності. Виплата допомоги не залежатиме від завершення робіт за договором підряду в період втрати працездатності (ч. 2 ст. 22 Закону № 1105).

Виконавець робіт за договором підряду зможе отримати матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності за основним місцем діяльності (ч. 1 ст. 30 Закону № 1105). Призначатиме допомогу комісія (уповноважений) із соцстраху підприємства, де виконують роботи.

Так само, як і працівникам, виконавцям робіт за договором підряду заклади охорони здоров’я видаватимуть листки непрацездатності.

Лікарняний під час роботи за договором підряду: що змінилося Читайте також: Відповідальність роботодавця за порушення у сфері соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності

Якщо робота за договором підряду — це єдина діяльність особи, допомогу з тимчасової непрацездатності призначать на підставі оригіналу листка непрацездатності.

Якщо особа працює за трудовим договором і виконує роботи за договором підряду, для отримання допомоги з тимчасової непрацездатності за місцем виконання робіт за договором підряду, має надати засвідчену за місцем роботи копію листка непрацездатності (ч. 1 ст. 31 Закону № 1105).

Однак нині підрядникам не оплачують лікарняні. Закон № 1105 декларував право на оплату тимчасової непрацездатності виконавцям робіт за договором підряду. Проте запрацює норма лише після того, як внесуть належні зміни до підзаконних актів.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон