text

Активуйте подарунковий доступ >

Кадровик01

Ведення трудової книжки фізичною особою — підприємцем

  • 27 жовтня 2017
  • 10150

Ще із 1 січня 2015 року скасовано обов’язок фізичних осіб підприємців реєструвати трудові договори у службі зайнятості. Відтак виникає чимало запитань щодо оформлення трудових відносин між ФОП-ом та найманим працівником, зокрема — на підставі чого вносити записи до трудових книжок.

Згідно зі статтею 21 КЗпП трудовим договором є угода між працівником і власником організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Ведення трудової книжки фізичною особою — підприємцемЧитайте також: Який трудовий договір оформити з фізичною особою — підприємцем: за основним місцем роботи чи за сумісництвом

Частиною другою статті 265 КЗпП передбачено накладення штрафу на юридичних та фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту). При цьому відповідно до частини третьої статті 24 КЗпП працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу.

Увага!

Додержання письмової форми трудового договору є обов’язковим при укладенні трудового договору з фізичною особою (п. 6 ч. 1 ст. 24 КЗпП).

Отже, необхідність оформлення трудових відносин у ФОП за допомогою наказів (розпоряджень) є беззаперечною.

Підстави для внесення записів до трудових книжок ФОП

ФОП більше не реєструють трудові договори у службі зайнятості, а служба зайнятості, відповідно, не засвідчує записи в трудових книжках. Відтак при оформленні трудових книжок працівників керівними для ФОП стають загальні норми Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58 (далі — Інструкція), встановлені для організацій. Зокрема:

  • записи про призначення на роботу, переведення і звільнення вносять на підставі наказу (розпорядження) (п. 2.5 Інструкції);
  • у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи в організації, засвідчуються підписом керівника організації або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою організації або печаткою відділу кадрів (п. 4.1 Інструкції).

Оскільки ФОП є роботодавцем, він вносить записи до трудової книжки і ставить печатку у разі її наявності.

Записи у трудових книжках ФОП за відсутності печатки

Статтею 58-1 Господарського кодексу України скасовано обов’язок суб’єктів господарювання мати печатку (зміни внесено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» від 15.04.2015 № 1206-VII; далі — Закон № 1206). Таким чином, нині ФОП може не мати печатки.

Отже, ФОП вносить записи до трудових книжок працівників на підставі наказів про прийняття, переведення, звільнення. За відсутності печатки записи у трудових книжках засвідчують підписом фізичної особи — роботодавця.

Ведення трудової книжки фізичною особою — підприємцем​ Дізнайтеся, як унести до трудової книжки працівника запис про зміну прізвища, якщо ФОП не має печатки

Страховий стаж для призначення матеріального забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, для призначення допомоги з безробіття та пенсії працівник підтверджуватиме за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Положення про зазначений реєстр затверджено постановою правління ПФУ від 18.06.2014 № 10-1 .

Увага!

Трудові книжки працівників, які працюють на умовах трудового договору у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності без створення юридичної особи з правом найму, та фізичних осіб, які використовують найману працю, пов’язану з наданням послуг (кухарі, няньки, водії тощо), зберігаються безпосередньо у працівників (п. 2.21-1 Інструкції).

Перший запис в трудову книжку ФОП

Норми Інструкції № 58 свідчать про неможливість виписування ФОП трудової книжки особі, яка працевлаштовується вперше і не має трудової книжки, наділяючи відповідними правами та обов’язками лише представників юридичних осіб.

Ведення трудової книжки фізичною особою — підприємцемЧитайте також: Порядок унесення першого запису до трудової книжки

Так, порядок занесення відомостей про працівника передбачає, що першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка організації (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка (п. 2.12 Інструкції № 58).

Стягувати з працівника суму вартості бланка трудової книжки пункт 6.1 Інструкції № 58 дозволяє лише власнику або уповноваженому ним органу тощо.

Отже, неведення трудової книжки ФОП не є порушенням норм трудового законодавства, відповідно — ФОП не може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся