Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий демодоступ

Кадровик-01

Трудовий договір: види, форми та порядок укладання

 • 13 лютого 2019
 • 28224

Конституцією України кожному громадянину гарантовано право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Який вид та форму трудового договору обрати для конкретної роботи чи працівника, — поговоримо у статті. Також продемонструємо зразок трудового договоруТрудовий договір — це угода між працівником і роботодавцем, якою передбачено зобов’язання працівника виконувати покладену на нього роботу, дотримуватися правил трудового розпорядку, а роботодавець — забезпечити належні умови праці та вчасно виплачувати заробітну плату.

Види трудового договору

Статтею 23 КЗпП виділено такі види трудових договорів:

 • безстроковий, що укладається на невизначений строк;
 • укладають на визначений строк, встановлений за погодженням сторін;
 • що укладають на час виконання певної роботи.

Найчастіше трудовий договір укладають на невизначений строк. Тобто особа працює доти, доки не вирішить звільнитися або у роботодавця не виникнуть підстави для звільнення.

Відповідно до частини другої статті 23 КЗпП строковий трудовий договір укладають у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Форми трудового договору

Трудовим законодавством надано можливість укладати трудовий договір в письмовій та усній формі.

Письмовий трудовий договір

Зазвичай трудовий договір укладають у письмовій формі (ст. 24 КЗпП). Утім, усна форма трудового договору теж допустима.

При укладенні трудового договору в письмовій формі працівник і роботодавець досягають згоди з усіх обов’язкових умов, за потреби домовляються про додаткові умови і фіксують результати домовленостей у трудовому договорі.

Хоча письмова форма є досить зручною і дає змогу зафіксувати усі важливі домовленості між працівником і роботодавцем, чимало організацій віддають перевагу усній формі.

Організація може самостійно обрати, в якій формі — усній чи письмовій — будуть укладатися трудові договори з працівниками, втім, при цьому необхідно враховувати, що у певних випадках додержання письмової форми є обов’язковим, а саме:

 • при організованому наборі працівників;
 • при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я;
 • при укладенні контракту;
 • у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;
 • при укладенні трудового договору з неповнолітнім;
 • при укладенні трудового договору з фізичною особою;
 • в інших випадках, передбачених законодавством України.

Наприклад, трудовий договір обов’язково укладається в письмовій формі:

 • з працівниками, що приймаються на роботу до релігійної організації (ст. 25 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23.04.1991 № 987-XII);
 • з працівниками, які проходять альтернативну (невійськову) службу (ст. 15 Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» вiд 12.12.1991 № 1975-XII);
 • з особами, які беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру (п. 5 Порядку організації громадських та інших робіт тимчасового характеру, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2013 № 175).

Колективним договором організації може бути розширено перелік випадків, коли трудові договори укладають в письмовій формі, і взагалі може бути встановлено обов’язковість укладання трудових договорів виключно в письмовій формі.

Усний трудовий договір

Усна форма трудового договору зовсім не означає, що домовленості залишаються усними.

Для укладення трудового договору в усній формі необхідно отримати від особи добровільну згоду на це. Як правило, така згоду оформлюють у вигляді заяви про прийняття на роботу. В цій же заяві працівник повинен зазначити всі особливості майбутньої роботи, наприклад, бажання працювати за сумісництвом; тривалість робочого часу (зокрема, якщо передбачає працювати неповний робочий час); графік роботи (якщо передбачає працювати за індивідуальним графіком); повну матеріальну відповідальність (якщо майбутня робота передбачає це) тощо.

Чи реєструвати на підприємстві листки непрацездатності?

Трудовий договір: види, форми та порядок укладання
Ірина Житковаголовний редактор MCFR Кадри
Законодавство не зобов’язує роботодавця реєструвати листки непрацездатності. Керуйтеся загальними нормами діловодства.

Порядок укладання трудового договору

Насамперед майбутній працівник та роботодавець мають дійти згоди щодо форми трудового договору.

Якщо з працівником укладають усний трудовий договір, — він має надати на це письмову згоду. Зазвичай така згода оформлюється у вигляді заяви про прийняття на роботу. Після розгляду керівник проставляє на ній резолюцію.

У разі укладання трудового договору в письмові й формі заяву писати не обов’язково. Власне потрібно підписати сам трудовий договір. Після оформлення його передають для підписання керівнику організації. Зверніть увагу, що окрім підпису керівника має бути зазначено і дату підписання договору. На підписаному трудовому договорі проставляється відбиток печатки (за її наявності). Після цього отримуємо підпис працівника (із зазначенням дати підписання) на трудовому договорі.

Після підписання трудового договору обома сторонами його необхідно зареєструвати. Законодавчо не встановлено спосіб та порядок реєстрації трудових договорів. Договори можна реєструвати в журналі реєстрації трудових договорів.

Журнал реєстрації трудових договорів зразок

СКАЧАТИ ➦

Журнал реєстрації трудових договорів зразок

Після реєстрації трудового договору слід вручити працівнику його примірник договору та отримати підпис працівника в журналі реєстрації трудових договорів.

Як усний так і письмовий трудовий договір оформлюють наказом про прийняття на роботу.

Відтак про укладення трудового договору з працівником роботодавець має повідомити ДФС, надіславши повідомлення про прийняття на роботу.

Які документи потрібні для укладання трудового договору

Роботодавець має перевірити такі основні документи:

 • паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
 • трудову книжку.

Якщо посада, на яку приймають працівника, має особливі вимоги щодо рівня освіти, кваліфікації та стану здоров’я, роботодавець має перевірити також:

 • документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію);
 • документ про стан здоров’я;
 • військовий квиток або тимчасове посвідчення, яке видається замість військового квитка; для призовників — посвідчення про приписку до призовної дільниці;
 • довідка державної податкової служби при присвоєння ідентифікаційного номера фізичній особі;
 • свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування (зразок та порядок видачі свідоцтва затверджено постановою КМУ від 22.08.2000 № 1306).

Зазначений перелік, документів, що подають при укладенні трудового договору — не вичерпний. Законодавством для певної категорії працівників (пенсіонери, іноземці, державні службовці, неповнолітні, безробітні та ін.) може бути передбачено подання і інших документів.

Трудовий договір зразок

Оскільки законодавчо не затверджено типовий трудовий договір, кожна організація може розробити бланк трудового договору самостійно. За основу при цьому можна взяти трудові договорів, розроблені органами державної влади та затверджені відповідними наказами, наприклад:

 • типова форма трудового договору з працівником, діяльність якого пов’язана з державною таємницею, затверджена наказом Державного комітету України з питань державних секретів від 08.12.1994 № 44;
 • форма трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, затверджена наказом Мінпраці від 08.06.2001 № 260;
 • типова форму контракту з працівником, затверджена наказом Мінпраці від 15.04.1994 № 23;
 • типова форма контракту з керівником виконавчого органу відкритого акціонерного товариства, затверджена наказом Фонду державного майна України від 05.04.2004 № 662;
 • типова форма контракту з керівником підприємства, що є у державній власності, затверджена постановою КМУ від 02.08.1995 № 597.

СКАЧАТИ зразок ➦

СКАЧАТИ бланк ➦

Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Ви читали:
Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте:
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

зразок штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 62+ шпаргалки-підказки

• калькулятор відпусток та інші онлайн-сервіси

• банк посадових інструкцій

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і дочитати
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон