text

Активуйте подарунковий доступ >

Кадровик01

Відпустка працівникам з інвалідністю

 • 5 грудня 2017
 • 28289

Чинним законодавством України передбачено систему пільг та гарантій працівникам з інвалідністю. Зокрема, це стосується тривалості та порядку надання відпустки цій категорії працівників.

Особи з інвалідністю, що є найманими працівниками, мають право на:

Виробничий календар на липень 2018 рокуВам стане у пригоді: Норма робочого часу на 2019 рік

Щорічна основна відпустка працівникам з інвалідністю

У загальному порядку для найманих працівників тривалість щорічної основної відпустки, що надається за відпрацьований робочий рік, має бути не менше ніж 24 календарних дні. Таку умову передбачають стаття 75 Кодексу законів про працю (далі — КЗпП) та стаття 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки). Тривалість відпрацьованого робочого року обчислюється з дня укладення трудового договору. Разом з тим, для окремих категорій працівників цим законом встановлено більшу тривалість щорічної основної відпустки.

Відпустка працівникам з інвалідністю Дізнайтеся, яка тривалість щорічної основної відпустки інваліда ІІ групи — сумісника, що працює неповний робочий час

Так, згідно з частиною 7 статті 6 Закону про відпустки, працівникам з інвалідністю надається щорічна основна відпустка тривалістю з огляду на встановлену групу:

 • для інвалідів I і II груп — 30 календарних днів;
 • для інвалідів III групи — 26 календарних днів.

При цьому, вони мають право на щорічну основну відпустку повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи у перший рік роботи на підприємстві (п. 2 ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки). Також за бажанням працівника з інвалідністю, роботодавець повинен надати йому відпустку в будь-який зручний для нього час.

До відома!

Нагадаємо, в загальному випадку новий працівник може претендувати на відпустку повної тривалості лише після 6 місяців роботи на цьому підприємстві.

Слід зазначити те, що законодавче право на щорічну відпустку більшої тривалості як для осіб з інвалідністю (ст. 6 Закону про відпустки) працівник отримує з моменту встановлення йому цього статусу. Як правило, про статус працівники повідомляють одразу (або під час прийняття на роботу, або протягом місяць після отримання довідки МСЕК).

Відпустка працівникам з інвалідністюЧитайте також: Оплата і табелювання додаткової відпустки  інвалідам війни

Але, якщо з будь-яких причин працівник не повідомив про свій статус одразу, на підприємстві повинні зробити перерахунок днів відпустки за минулі роки. Про це зазначено в Листі Мінсоцполітики «Про надання відпустки інвалідам» від 29.12.2015 № 774/13/116-15:

«Тобто якщо працівник працює на підприємстві з 2000 року та надав роботодавцеві довідку МСЕК у 2014 році, де зазначено, що йому встановлена інвалідність II групи з 1999 року (інформацію про інвалідність можна було визначити відповідно до запису у трудовій книжці про призначення пенсії по інвалідності), працівнику гарантовано надання законодавством 30 календарних днів щорічної відпустки з дня укладення трудового договору, незважаючи на обставини, за яких бухгалтерія (відділ кадрів) підприємства не мала документа (довідку МСЕК), що підтверджує інвалідність працівника».

Якщо працівника з інвалідністю переводять на інше підприємство, то до переведення нинішній роботодавець зобов’язаний:

 • надати щорічні відпустки повної тривалості за всі відпрацьовані роки

або

або

 • перерахувати на нове підприємство грошові кошти за невикористані дні відпустки.

Причому, ці дії обов’язкові, навіть якщо доводиться робити перерахунок днів щорічної відпустки, у зв’язку з тим, що працівник вчасно не повідомив та/або не надав необхідні документи на підприємство (у нашому випадку — про встановлення інвалідності).

Відпустка працівникам з інвалідністю Дізнайтеся, яка тривалість щорічної відпустки працівника з інвалідністю, який працює у протитуберкульозному диспансері

Відпустка без збереження заробітної плати працівникам з інвалідністю

Відпустка без збереження заробітної плати може бути такою, що надається:

 • в обов’язковому порядку — для працівників пільгових категорій тривалістю певної кількості днів, залежно від їх статусу (ст. 25 Закону про відпустки);
 • за згодою сторін — не більше 15 календарних днів на рік (ст. 26 Закону про відпустки).

Роботодавець зобов’язаний, за бажанням працівника з інвалідністю, надати відпустку в обов’язковому порядку, залежно від групи інвалідності:

 • для III групи інвалідності — тривалістю до 30 календарних днів щорічно (п. 6 ст. 25 Закону про відпустки);
 •  для I та II груп інвалідності — тривалістю до 60 календарних днів щорічно (п. 7 ст. 25 Закону про відпустки).

Крім цього, як і всі інші працівники, особи з інвалідністю можуть претендувати на неоплачувану відпустку за згодою сторін тривалістю не більше ніж 15 днів на рік (ст. 26 Закону про відпустки).

Таким чином, максимальна тривалість відпустки без збереження заробітної плати особам з інвалідністю може скласти сумарно з двох підстав (ст. 25 та ст. 26 Закону про відпустки):

 • 45 календарних днів — для інвалідів III групи;
 • 75 календарних днів — для інвалідів I та II груп.

Додаткові відпустки, зокрема — за роботу на комп’ютері, працівникам з інвалідністю

Якщо колективним договором підприємства встановлено додаткові відпустки, працівник з інвалідністю, як й інші працівники, вправі скористатися такими відпустками. Але….

Під час укладання або продовження трудового договору з працівником з інвалідністю, слід ретельно вивчити усі експертні медичні висновки, а якщо виникнуть сумніви, ще й додатково офіційно звернутися до спеціалістів за роз’ясненням.

Відпустка працівникам з інвалідністюЧитайте також: Додаткова відпустка інваліду для санаторно-курортного лікування

Та, тільки після цього, якщо згідно з експертно-медичними висновками немає обмежень стосовно саме цих особливостей праці, винятково за бажанням самого працівника з інвалідністю — можна залучати його до надурочних робіт (ч. 3 ст. 12 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХII).

Якщо всю процедуру виконано без порушень, то працівник з інвалідністю на загальних підставах, претендує на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (у тому числі й додаткову відпустку за ненормований робочий день). До цього виду належить, зокрема, додаткова відпустка за роботу на комп’ютері, право на яку працівники з інвалідністю також мають.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся