Кадровик01

Надурочні роботи: порядок залучення працівників та облік

  • 15 січня 2018
  • 4685

Кодекс законів про працю України визначає правила і умови залучення працівників до надурочних робіт, але не визначає конкретний порядок дій роботодавця в такій ситуації. Розкажемо, які роботи вважати надурочними та як вести облік таких робіт.

Який робочий час вважати надурочним?

Згідно з частиною першою статті 62 КЗпП надурочними вважають роботи понад встановлену тривалість робочого дня, визначеного відповідно до статей 52, 53 КЗпП, та час, відпрацьований працівниками за графіками змінності з підсумованим обліком робочого часу понад норму за обліковий період (ст. 61, ч. 3 ст. 106 КЗпП).

Надурочні роботи: порядок залучення працівників та облікВам стане у пригоді: Норма тривалості робочого часу — 2018

Так, частиною першою статті 52 КЗпП встановлено, що при п’ятиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи (зміни) визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку (ПВТР) або графіками змінності, які затверджує власник або уповноважений ним орган за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації (далі — організація) з додержанням установленої тривалості робочого тижня, визначених статтями 50 і 51 КЗпП.

При шестиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи не може перевищувати 7 годин при тижневій нормі 40 годин, 6 годин при тижневій нормі 36 годин і 4 годин при тижневій нормі 24 години (ч. 2 ст. 52 КЗпП).

Напередодні святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП) тривалість роботи працівників, крім працівників, для яких статтею 51 КЗпП передбачений скорочений робочий тиждень, скорочується на одну годину як при п’ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні (ч. 1 ст. 53 КЗпП).

Згідно з частиною другою статті 53 КЗпП напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин.

У безперервно діючих організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для такої категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускається за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації чи профспілковим представником (далі — профспілковий комітет) запровадження підсумованого обліку робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, визначених статтями 50 і 51 КЗпП (ст. 61 КЗпП).

Увага!

Надурочними годинами є:

  • години, які працівники відпрацьовують понад тривалість робочого дня (зміни) у дні, які є робочими за графіком їх роботи, встановлену ПВТР, графіками змінності, КЗпП — при п’ятиденному і шестиденному робочому тижні;
  • години, відпрацьовані відповідно до графіків змінності, понад норму робочого часу за обліковий період — при підсумованому обліку робочого часу.

В організаціях час від часу трапляються ситуації, коли працівники з різних причин не встигають протягом робочого дня (зміни) виконати доручену їм роботу. Керівники виробничих цехів і дільниць, керуючись народною мудрістю «не залишай на завтра те, що можна зробити сьогодні», приймають рішення про залишення підлеглих на роботі після закінчення робочого дня (зміни) та обіцяють працівникам оплатити цей час у подвійному розмірі як надурочні…

Надурочні роботи: порядок залучення працівників та облік Читайте також: Форс-мажорні обставини, за яких залучення до надурочних робіт не суперечитиме законодавству

Ситуація знайома, чи не так? А чи вона є правомірною? Чи не суперечитиме законодавству застосування надурочних робіт у певній виробничій ситуації? Чи можна залучити до надурочних робіт усіх тих працівників, яких визначив керівник підрозділу? Чи має право керівник «другої ланки» приймати рішення про залучення працівників до надурочних робіт?

Звичайно, оперативно зреагувати на складну виробничу ситуацію може лише той керівник, який «стоїть» найближче до виробничого процесу, отже, ініціювати надурочні роботи може керівник підрозділу, який першим виявив неможливість виконати необхідні роботи в межах робочого дня (зміни).

Проте, згідно із законодавством, остаточне рішення щодо залучення працівників до надурочних робіт може прийняти лише перший керівник організації (далі — роботодавець).

Тому у процедурі залучення працівників до надурочних робіт перше слово має бути за керівником структурного підрозділу (дільниці), або іншим працівником, що виявив проблему у виробничому процесі, яку неможливо вирішити без додаткових трудових та часових витрат.

Як обліковувати надурочні роботи?

Законодавство зобов’язує роботодавця вести облік надурочних робіт кожного працівника (ч. 2 ст. 65 КЗпП), проте форму і порядок такого обліку не визначає.

Наказ Мінстату України «Про затвердження типових форм первинного обліку» від 09.10.1995 № 253 (далі — Наказ № 253), яким затверджено Типову форму № П-15 «Список осіб, які працювали в надурочний час за _________ 199_ рік», втратив чинність з 01.01.2009 (на підставі підпункту 4.1 пункту 4 Наказу Держкомстату України «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» від 05.12.2008 № 489).

Таким чином, роботодавець має самостійно визначити порядок обліку надурочних робіт і форму (форми) облікових документів. Кількість, форма та зміст документів щодо обліку надурочних робіт залежать від багатьох факторів.

Надурочні роботи: порядок залучення працівників та облік Дізнайтеся, чи вважається робота у вихідний день надурочною

Так, в організаціях, в яких є структурні підрозділи або працівники, що опікуються організацією та нормуванням праці (відділ праці та заробітної плати, економіст з праці тощо), обов’язок з обліку надурочних робіт слід покласти саме на ці підрозділи (працівників). За їх відсутності функції з обліку надурочних робіт роботодавець може покласти на працівників кадрової служби чи бухгалтерії.

Якщо облік надурочних робіт ведуть підрозділи (економісти, бухгалтери) з праці та заробітної плати, як шаблон можна використати Типову форму № П-15, затверджену Наказом № 253, та «пристосувати» її до потреб організації: додати (виключити) певні графи та розділи. У власній обліковій формі слід передбачити показники, що включають до звітів зі статистики заробітної плати.

Скориговану (відредаговану) форму обліку надурочних робіт, створену за шаблоном Типової форми № П-15, можна затвердити та ввести в дію окремим наказом роботодавця, а можна — додатком до локального нормативного акту, який встановлює в організації порядок обліку робочого часу взагалі та/або надурочних робіт зокрема.

Якщо ж функції з обліку надурочних робіт буде покладено на кадрову службу організації, рекомендуємо до облікової форми включати відомості та інформацію, яка б дозволила вести достовірний облік надурочних робіт по кожному працівнику, що працює за п’ятиденним (шестиденним) робочим тижнем поденно. Такі вимоги до облікової форми зумовлені вимогою частини першої статті 65 КЗпП про те, що надурочні роботи не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів поспіль.

Надурочні роботи не повинні перевищувати для кожного працівника 120 годин на рік, отже в організації має бути запроваджена й облікова форма, в якій можна обліковувати кількість надурочних годин по кожному працівнику на рік.

Для працівників, які працюють змінами і для яких запроваджено підсумований облік робочого часу, обліковувати надурочні роботи слід у межах облікового періоду (ч. 3 ст. 106 КЗпП) та у межах календарного року (ч. 1 ст. 65 КЗпП).

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон