Кадровик01

Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів — визначаємо в чотири етапи

  • 16 травня 2016
  • 8963

Протягом року кадрові служби пильнують, аби на підприємстві працювали особи з інвалідністю у кількості, що відповідає нормативу робочих місць. Однак у лютому, коли підходить час звітувати про працевлаштування інвалідів, дуже часто з’ясовується, що норматив не виконано. Одна з причин — оскільки у розрахунку беруть участь усереднені показники, після заокруглень фактична чисельність інвалідів виявляється меншою, аніж планували. Як уникнути такої проблеми?

Оскільки недостатня кількість працевлаштованих інвалідів тягне за собою гігантські штрафи на роботодавця, відстежувати виконання нормативу робочих місць для інвалідів необхідно періодично за певною методикою, а не залишати це на останній місяць перед поданням звіту 10-ПІ.

Місце роботи має бути основним

З метою працевлаштування інвалідів використовуються відповідні нормативи. Це зазначено у статтях 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (далі — Закон № 875).

Для підприємств, установ, організацій, у т. ч. громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю (далі — підприємство), встановлено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб — у кількості одного робочого місця.

Підприємства самостійно розраховують кількість робочих місць відповідно до нормативу і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Виконанням нормативу робочих місць вважається працевлаштування підприємством інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Підприємства, де за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням. Звіт про зайнятість подається щороку до 1 березня за формою № 10-ПІ, затвердженою наказом Мінпраці України від 10.02.2007 № 42 (далі — Наказ № 42).

Від штрафів можна убезпечитися

Невиконання «інвалідних» норматив може дорого коштувати. Про це вже «постарався» Кодекс України про адміністративні правопорушення: окрім адмінштрафу у розмірі від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 2 ст. 188-1 КпАП), що його сплатить посадова особа, яка приймає на роботу, штрафних санкцій зазнає і саме підприємство.

Якщо середньооблікова чисельність працюючих інвалідів за попередній рік менша, аніж установлено нормативом, підприємство сплачує до Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції: їх сума визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на цьому підприємстві, — за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним.

Для підприємств, фізичних осіб, у яких працює від 8 до 15 осіб, розмір санкцій визначається як половина середньої річної заробітної плати. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи зі 120% річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Методика розрахунку середньооблікової кількості інвалідів за рік

Щоб убезпечити себе від неприємностей, пропонуємо покрокову методику розрахунку.

ЕТАП 1. Визначаємо середньооблікову кількість штатних працівників за рік.

ЕТАП 2. Визначаємо нормативну середньооблікову кількість штатних працівників, які мають інвалідність, за рік.

ЕТАП 3. Визначаємо фактичну середньооблікову кількість штатних працівників, які мають інвалідність, за рік.

ЕТАП 4. Порівнюємо нормативну і фактичну середньооблікову кількість інвалідів за рік.

А перевірити, чи виконало ваше підприємство квоту із працевлаштування інвалідів, можна швидко та зручно за допомогою калькулятора розрахунку квоти інвалідів

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон