Скачайте зразок Графіка відпусток 2019 ⇓

Кадровик01

Скорочений робочий день 7-го березня. Кому доведеться працювати повністю?

  • 3 березня 2018
  • 6648

Трудове законодавство передбачає норму, що напередодні свят робочий день скорочується на одну годину. Перше таке скорочення робочого часу в 2018 році буде в найближчу середу — 7 березня. Розкажемо, зокрема, кому ж доведеться працювати весь робочий день.

Відповідно до статті 53 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) напередодні святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП) тривалість роботи працівників скорочується на одну годину як при 5-денному, так і при 6-денному робочому тижні. Це правило не поширюється на працівників зі скороченою тривалістю робочого часу.

Скорочений робочий день 7-го березня. Кому доведеться працювати повністю? Читайте також: Скорочена тривалість робочого часу: кому та скільки

До відома!

Для яких категорій працівників передбачено скорочену тривалість робочого часу

1. Для працівників віком від 16 до 18 років — 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють у період канікул) — 24 години на тиждень.

Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половину максимальної тривалості робочого часу;

2. Для працівників, зайнятих на роботах із шкідливими умовами праці, — не більше 36 годин на тиждень.

Скорочена тривалість робочого часу може встановлюватися за рахунок власних коштів в організаціях для жінок, які мають дітей віком до 14 років або дитину-інваліда (ч. 4 ст. 51 КЗпП).

Перелік виробництв, цехів, професій і посад зі шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 163.

Крім того, законодавством встановлюється скорочена тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (учителів, лікарів тощо) або надається право організаціям запроваджувати скорочену тривалість робочого часу.

Стаття 73 КЗпП визначає святкові та неробочі дні в Україні. Серед них, — 8 березня — Міжнародний жіночий день.

Отже, напередодні свята — 7 березня — тривалість робочого часу скорочується на одну годину при п’ятиденному робочому тижні і становить — 7 годин.

Скорочення тривалості робочого часу 7 березня працівникам із шестиденним робочим тижнем

На підприємствах, де встановлено шестиденний робочий тиждень з одним вихідним (неділя) та визначено тривалість роботи з понеділка по п’ятницю — 7 годин, у суботу — 5 годин, тривалість роботи напередодні свята скорочується на одну годину.

Скорочений робочий день 7-го березня. Кому доведеться працювати повністю? Вам стане у пригоді: Розрахунок норми тривалості робочого часу на 2018 рік при шестиденному робочому тижні

Якщо святковий або неробочий день припадає на неділю, то тривалість роботи у суботу має бути скорочена на 1 годину і становитиме 4 години. А якщо святковий або неробочий день припадає на інший день тижня, то тривалість роботи у передсвятковий робочий день становитиме 6 годин.

Отже, у середу —7 березня — працівники, що працюють за шестиденним робочим тижнем, працюватимуть на годину менше. Тривалість роботи 7 березня для таких працівників становитиме — 6 годин.

Працівники із неповним робочим часом 7 березня працюватимуть увесь день

Якщо працівникам установлено режим неповного робочого часу — неповний робочий день чи неповний робочий тиждень, — за працю оплачують пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Тобто, якщо тривалість роботи у день напередодні свята — 7 березня — скоротити, то й розмір заробітної плати буде відповідно меншим.

Скорочений робочий день 7-го березня. Кому доведеться працювати повністю? Дізнайтеся, чи можна встановити працівнику неповний робочий місяць

Тож, працівникам із режимом неповним робочого часу тривалість роботи напередодні свята, зазвичай, не скорочують. Такої самої думки і Мінсоцполітики (листи від 28.08.2014 № 395/13/116-14 та № 397/13/116-14, від 05.06.2015 № 8403/0/14-15/10).

Тривалість роботи 7 березня при змінному графіку роботи

Згідно з пунктом 3 Методичних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджених наказом Мінпраці від 19.04.2006 № 138 (далі — Методичні рекомендації), при підсумованому обліку робочого часу робота працівників регулюється графіками роботи (змінності), які розробляються роботодавцем і погоджуються з виборним органом первинної профспілкової організації, а в разі його відсутності можуть бути передбачені в колективному договорі. Графіки роботи (змінності) розробляються так, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, передбаченого статтями 50 та 51 КЗпП.

Скорочений робочий день 7-го березня. Кому доведеться працювати повністю? Вам стане у пригоді: Виробничий календар — 2018

Зчаста у безперервно діючих організаціях чи окремих видах робіт неможливо зменшити тривалість роботи (зміни) у передсвятковий день. Тому переробіток компенсують наданням працівникові часу відпочинку в інший день, або оплачують як години понадурочної роботи після закінчення облікового періоду, встановленого колективним договором (місяць, квартал, півріччя, рік тощо).

Важливо! Робота понад норму робочого часу, передбаченого графіком в окремі дні, тижні, місяці облікового періоду, при збереженні норми робочого часу за обліковий період, не є надурочною роботою (ч. 3 п. 10 Методичних рекомендацій). Переробіток норми робочого часу, що виникає в окремі дні при підсумованому обліку, може компенсуватися додатковими днями відпочинку або відповідним зменшенням тривалості роботи в інші дні облікового періоду.

Кому 7 березня доведеться працювати 8 робочих годин

На деяких підприємствах Правилами внутрішнього трудового розпорядку може встановлюватися тривалість роботи у день напередодні свята — 9 годин. У такому разі 7 березня працівники змушені будуть працювати 8 годин.

При розрахунку в організації балансу робочого часу на рік норму статті 53 КЗпП має бути враховано, а тому за рік чи за будь-який інший обліковий період тривалість роботи зменшують при 40-годинному робочому тижні на відповідну кількість робочих годин.

У разі неможливості скорочення часу роботи на одну годину напередодні святкових та неробочих днів, працівникові має бути надано компенсацію шляхом скорочення робочого часу в інший день.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю