Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

СКАЧАЙТЕ оновлений Звіт про квоту 2019 ⇓

Кадровик01

Поняття робочого часу та його види

  • 23 березня 2018
  • 3504

Робочий час це період в часі, протягом якого працівник зобов’язаний виконувати трудові обов’язки. Проте в трудовому законодавстві немає чіткого визначення поняття робочого часу. Тож розкажемо, що таке робочий час, скільки видів робочого часу передбачає трудове законодавство та особливості застосування кожного з них.

Поняття робочого часу

КЗпП не дає визначення поняття робочого часу. Проте воно вкрай необхідне для встановлення часу початку роботи та її закінчення, періодів, які входять до складу робочого часу, для нормування праці, обліку робочого часу та його оплати, для однозначного його застосування при розслідуванні нещасних випадків, професійних захворювань та аварій в організації, а також в інших випадках.

Поняття робочого часу та його види Читайте також: Контроль використання робочого часу

Поняття «робочий час» можна знайти в деяких інших нормативно-правових актах, приміром, у Положенні про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, що його затверджено Міністерством транспорту та зв’язку 7 червня 2010 року за № 340: робочий час водія — це час, протягом якого водій зобов’язаний виконувати свої обов’язки, визначені трудовим договором і правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Це визначення узгоджується з визначенням, що його наведено у Конвенції Міжнародної організації праці «Про робочий час у торгівлі та установах» 1930 року № 30: робочий час — це проміжок часу, протягом якого працівник перебуває у розпорядженні роботодавця. Це поняття не охоплює години відпочинку, коли наймана особа не перебуває в розпорядженні роботодавця.

Слід зазначити, що на відміну від КЗпП, проект Трудового кодексу України містить визначення робочого часу та його складових.

До відома!

Визначення поняття робочого часу у проекті Трудового кодексу України

Глава 2. Робочий час

§1. Тривалість робочого часу

Стаття 132. Визначення робочого часу та його склад

1. Робочий час — це час, протягом якого працівник відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку і умов трудового договору повинен виконувати трудові обов’язки. Відповідно до трудового законодавства до робочого часу можуть включатися інші періоди часу.

2. До складу робочого часу включається час виконання працівником трудових обов’язків, підготовчо-завершальний період (час отримання трудового завдання, матеріалів та інструментів, товарів, ознайомлення з технічною документацією, відповідно до якої має виконуватися робота, час підготовки і прибирання робочого місця, здавання готової продукції тощо), час перерв для внутрішньозмінного відпочинку, задоволення особистих потреб, обігрівання тощо.

Особливості віднесення підготовчо-завершального періоду до робочого часу щодо окремих видів робіт встановлюються трудовим законодавством.

3. Колективним чи трудовим договором можуть визначатися окремі періоди, що включаються до складу робочого часу. Повністю або частково до складу робочого часу може включатися час, протягом якого працівник перебуває поза місцем виконання трудових обов’язків у режимі готовності стати до виконання трудових обов’язків.

4. Час, необхідний для прибуття працівника до місця виконання трудових обов’язків, до робочого часу не включається, крім випадків, якщо виконання трудових обов’язків передбачає пересування від одного об’єкта до іншого.

Види робочого часу

КЗпП вводить декілька видів робочого часу:

  • нормальна тривалість;
  • менша норма тривалості;
  • скорочена тривалість;
  • неповний робочий час.

Нормальна та менша норма тривалості робочого часу

Одним із видів робочого часу є нормальна тривалість робочого часу працівників. Така тривалість не може перевищувати 40 годин на тиждень (ч. 1 ст. 50 КЗпП). Організації при укладенні колективного договору можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу, ніж передбачено в частині 1 статті 50 КЗпП (ч. 2 ст. 50 КЗпП).

Поняття робочого часу та його види Вам стане у пригоді: Норма тривалості робочого часу — 2018

Скорочена тривалість робочого часу

Скорочена тривалість робочого часу (ст. 51 КЗпП) передбачає, що час, протягом якого працівник має виконувати трудові обов’язки, скорочується, але працівник має право на оплату праці у розмірі повної тарифної ставки, повного окладу.

Поняття робочого часу та його види Дізнайтеся, у чому різниця між скороченою тривалістю робочого часу і неповним робочим часом 

Скорочена тривалість робочого часу встановлюється для працівників віком від 16 до 18 років, учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, а також для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших).

Скорочена тривалість робочого часу може встановлюватись за рахунок власних коштів в організаціях для жінок, які мають дітей віком до 14 років або дитину з інвалідністю.

Неповний робочий час

Поняття робочого часу та його види Читайте також: Неповний робочий час: що це таке і як його запровадити

Згідно зі статтею 56 КЗпП за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватися такий вид робочого часу як неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Встановлювати такий робочий час можна як при прийнятті на роботу, так і згодом. Оплата праці прироботі з неповним робочим часом провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Поняття робочого часу та його види Дізнайтеся, як визначити розмір оплати праці пропорційно відпрацьованому часу

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю